Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a metastabil rendszer...

Mi a metastabil rendszer definíciója?

Figyelt kérdés

Olyat találtam, hogy olyan rendszer, amely magasabb energiaállapotú, mint amilyen energiaállapot az adott feltételek (hőmérséklet, nyomás) közt amúgy lehetséges lenne.

Eszerint pl. levegő és fa is metastabil rendszer? Hiszen át tud alakulni égéstermékekké, ami alacsonyabb energiaszintű.

Eddig leginkább túltelített oldatoknál, túlhűtött gőzöknél és folyadékoknál hallottam ezt a kifejezést. Bár lényegileg ott is ugyanerről van szó. Talán annyi eltéréssel, hogy ott még, meglehet, aktiválási energiát se kell bevinni. Bár ha vmivel nem zavarjuk meg a rendszert (ez is aktiválási energia?), ott is bármeddig ellehet metastabil állapotban.

Aki ért hozzá, hogyan értelmezi?



2022. dec. 20. 18:58
 1/9 anonim ***** válasza:
85%
Igen.
2022. dec. 20. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
Főleg a fázisváltási ponton túlhűtött és túlhevített anyagállapotokra használják ezt a kifejezést. Nem kell extra aktivációs energia sem, mert a hőmérsékleti fluktuáció, stb. belátható időn belül elindítja az átalakulást.
2022. dec. 20. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Ezért baj, hogy csak a magolást tanítják, és a diák nem ért semmit.

TE IS metastabil rendszer vagy. Meg úgy általában a legtöbb dolog körülöttünk.

2022. dec. 20. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm (tehát vegülis minden felfogható körülöttünk metastabilnak, ami több-kevesebb energia befektetése árán alacsonyabb energiaállapotba jutna?)


#2, írod, létezik túlhevített szilárd anyag/folyadék is? Eddig úgy hallottam (de nem mentem utána részleteiben), hogy melegítésre a fázisváltási ponton mindenképp bekövetkezik az olvadás/forrás.

A túlhevített folyadék, létezése esetén, ebből kifolyólag, zavarásra gyakorlatilag 1000-szeres térfogatra robbanna?😯🤔

2022. dec. 20. 21:47
 5/9 anonim ***** válasza:
Igazából, amit stabil rendszernek nevezünk, ott is létezik olyan hatás, amire alacsonyabb energiaállapotba kerülne, csak ez általában nem szokványos vagy gyakori dolog.
2022. dec. 20. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Utánanéztem a túlhevített folyadéknak, nem is tudtam róla, de kiterjedten foglalkoznak vele (flash boiling), és okozhat pl. kazánsérülést vagy forrázásos balesetet is (de azért akkorát nem, mint 1 detonáló kémiai robbanás). 1x nálunk is volt pont ilyen, mikrosütő ajtajának kinyitásakor (nem lett belőle baleset, csak furcsa volt), most tudtam meg, ez a magyarázata!
2022. dec. 20. 23:08
 7/9 Tom Benko ***** válasza:
100%

Metastabil az az állapot, ami a környezetében stabil, de van stabilabb állapot is.

Például a gödörben lévő golyó stabil állapotban van. Ha a hegy tetején van a gödör, az a metastabil állapot.

2022. dec. 21. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Köszi mindenkinek, tehát tényleg bármilyen lokális energiaminimumra érthető.
2022. dec. 21. 22:14
 9/9 Tom Benko ***** válasza:
Igen
2022. dec. 22. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!