Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mit jelent a "m-s" a csillagás...

Mit jelent a "m-s" a csillagászatban?

Figyelt kérdés
Mit jelent ebben a csillagászati szövegben:"M73 (NGC 6994): Egy kis csillagalakzat (aszterizmus), az M72 gömbhalmaztól keleti irányban, nagyjából attól másfél fokra. 4 db 11-12m-s csillag alkotja ezt a kis csoportot." a "11-12m-s" szó? Rengeteg helyen láttam hogy "m-s" de nemtudom mit jelent.

#csillagászat #fizika #űr #mélyég obijektum
2023. márc. 3. 15:20
 1/6 anonim ***** válasza:
54%
A cikk írója bizonyára szakértője a témának és szívesen válaszol a kérdésedre E-mailben.
2023. márc. 3. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 sadam87 ***** válasza:
90%

m = magnitúdó

Ezzel adják meg a csillagok, egyéb égitestek fényességét. Lehet látszólagos magnitúdóról (milyen fényesnek tűnik a Földről) és abszolút magnitudóról (mennyi az abszulút fényessége az égitestnek) beszélni. Egy exponenciális skáláról van szó: ha két égitest fényességében 5 magnitúdó a különbség, akkor a fényesebb fényereje 100x nagyobb a halványabbénál. A különleges a skálában, hogy a nagyobb fényerőt kisebb magnitúdó érték jelöli.

[link]

Néhány égitest látszólagos fényessége:

[link]


(És azért "m-s" mert az író a magnitúdós kifejezést rövidítette így.)

2023. márc. 3. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
83%

Az m véletlenül nem felső indexbe van írva?

Az M és m felső indexbe a magnítúdó. Kisbetűvel írva látszólagos fényesség, nagybetűvel írva abszolút fényesség.

2023. márc. 3. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 sadam87 ***** válasza:
75%

#3

Igen, az eredeti szövegben felső indexben van.

[link]

2023. márc. 3. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
66%

@16:36

Köszi a választ.

Akkor (16:33-kor) nem is láttam, hogy megelőztél, mert nem azonnal írtam.

Minden kontextus nélkül nem is sejtettem volna, hogy mi az m-s, mert inkább valami kivonásnak néz ki a kérdező megjegyzése nélkül.

2023. márc. 3. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 sadam87 ***** válasza:

#5

Igen, amikor még csak a kérdést láttam, a leírást nem, nekem sem ez jutott eszembe. :D

2023. márc. 3. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!