Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan lehetséges elektrolízis...

Hogyan lehetséges elektrolízissel a negatív pólussal kivonni egy elemet egy negatív töltésű összetett ionból, amit elvileg taszít?

Figyelt kérdés
Addig értem, hogy az összetett ionban a központi atomnak pozitív az oxidációs-száma, és így azt önmagában vonzaná a negatív katód, de mivel körülötte vannak a negatív töltésű oxigének, így nem értem, hogy hogyan tud egyáltalán a katód közelébe jutni, mivel annak taszítania kellene a sok negatív töltésű oxigén miatt.

2023. ápr. 12. 17:41
 1/7 Zcom09 ***** válasza:
100%

Az összetett ionok álltalában nem bomlanak el. A központi atom pozitív jellege nem érvényesül, mivel az oxigének elektronfelhője nagyban leárnyékolja. Így önmagában az ion tisztán negatív természetű.


Így nem is jut a katód közelbe, az anódnál fog nőni a koncentrációjuk (ahol álltalában felvesznek H+ ionokat).

2023. ápr. 12. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Hát pedig én olvastam erről, hogy működik.
2023. ápr. 13. 13:46
 3/7 Zcom09 ***** válasza:
Tudnál egy kicsit konkrétabb példát adni. Mert ennyiből nem nagyon tudunk segíteni. Vannak olyan speciális esetek amikor egy komplex ion elbomlik, de az álltalában speciális körülményeket vagy egyéb reagenseket igényelnek.
2023. ápr. 13. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Na pont ezek a speciális körülmények és/vagy reagensek érdekelnek.
2023. ápr. 13. 20:42
 5/7 Zcom09 ***** válasza:

Ez minden esetben más. De például egy Nátrium-szulfát ból nyerhető ki kén ha az oldatát HI val együtt elektronizáljuk magas hőfokon és nyomáson.

A felszabaduló kénsav reagál a hidrogén-jodiddal és kén-hidrogént képez. Ami képes reagálni egy másik kénsav molekulával, ként és kén-dioxidot adva.


Vagy platina elektródán nátrium-nitritet elektrolizálva savas közegben, platina elektródán nyerhető nitrogén.


De ezekben a folyamatokban sose maga az elektrolízis bontja fel az iont hanem más reagensek, vagy instabil anyagok keletkeznek amik maguktól bomlanak.

2023. ápr. 13. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Köszi, és a nitrogén ott melyik elektródán válik ki? A katódon? Oda hogy jut el?
2023. ápr. 14. 12:36
 7/7 Zcom09 ***** válasza:

A nátrium nitrit disszociál vízben:

NaNO2 <-> Na+ + NO2-


Majd az anódnál lead egy elektront:

2 NO2- + H2O -> 2 HNO2 + O2

Ezután az instabil salétromossav meleg oldatban disszociál:

3 HNO2 → HNO3 + 2 NO + H2O

A keletkező NO vagy egyből katalitikusan elbomlik a platina felületén vagy NO2 alakul majd utána bomlik el:

2NO + kat.-> N2 + O2

2NO2 + kat. -> N2 + 2O2

2023. ápr. 14. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!