Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a gondolat? Nem tudom,...

Mi a gondolat? Nem tudom, hogy ez már megoldott-e vagy sem, de én sehogy nem tudom elképzelni, nem bírok olyan modellt alkotni, amiben értelmezni tudnám, és ettől kezdek megőrülni.

Figyelt kérdés

Ha nem is precíz és bizonyított dolog, de valami ötlet van rá, hogy megértsem?


Az világos, hogy az agy stimulusokat dolgoz fel, bonyolult módon regál, döntéseket hoz, majd kiküldi a cselekvés utasításait. De közben mi a tudatos gondolat a fejünkben? Úgy szokás gondolni rá, mint valami neurális mintázatok, oké, hogy így definiáljuk, de mitől érzékelem azt, hogy saját magam gondolkodok, és most éppen arra gondolok, hogy vannak gondolataim? Ha a gondolat egy neurális mintázt, akkor hogyan érzékelem a saját mintázatomat? Oké, igazából könnyű, mert ott van belül, könnyebb, mint a külső dolgokat érzékelni. De egy lokális része az agynak érzékeli a többi részét, vagy nem? Ha nem, akkor a kérdés marad, ha igen, akkor meg csak egy kisebb tartományban merül fel ugyanaz a kérdés. Vagy az egész értelmetlen, és valójában az van, hogy saját magunk (a tudatunk) nem vagyunk csak a saját gondolatainkban, amik igazából csak mintázatok az agyaban, ami kiábrándító kicsit. Mert ez azért más dolog, minthogy robotok vagyunk a tudat illúziójával, amit nehéz elfogadni, de azért még érthető. Ez viszont ennél sokkal súlyosabb következtetés. Én tisztán tudományosan szeretném megérteni, ne kezdjetek itt ezotériát meg vallást, meg nem tudom miket behozni. Az érdekelne, hogy van-e olyan modell, amiben ez a tudat valamennyire megérthető, ha nehezen is.



2023. máj. 19. 23:33
 1/8 anonim ***** válasza:
75%

A fény hordozója a foton. A betegség hordozója a mikróba. A méreg hordozója a vegyszer. Folytathatjuk még ezrével. De mi a gondolat hordozója? Amit még az ember nem fejtett meg a természetben, azt kutatni érdemes, nem megőrülni tőle. Tudunk már néhány dolgot azért. Néhány érzelmi állapot hordozói vegyületek, amelyeket az emberi szervek termelnek. Vagy nem, és ekkor deviancia van. Azt is tudjuk például, hogy azt, amit képnek nevezünk, a szem egyes elemei érzékelik, az információ idegpályákon meg az agyba, ahol az információ feldolgozódik és élmény lesz belőle. Viszont a folyamat számos részletét még nem tudjuk, nem könnyű élőt vizsgálni.

Az nem működik, hogy valaminek az ismeretét tanulás nélkül akarjuk tudni, ha nem megy, csapkodjuk magunkat a földhöz, mint egy kisgyerek. Az agyműködés bonyolult de sok részlete ismerhető. Kétségtelen, hatalmas tanulás árán. Anélkül viszont nem megy.

Mi a a tudat? Gondoltál már mondjuk a tegnap este veled történtekre? Ha igen, az a tudat. Sem a giliszta, sem a farkas, sem a rigó vagy sólyom nem képes erre. Neki csak jelen van. És neki nincs tudata. Ő nem tudja, hogy ő ő. Te tudod, hogy te te vagy és nem én.

De a rossz hír az, ha valóban mélységében szeretnéd érteni ennek fontosságát és értelmét, akkor bizony kezdheted átrágni a biológiát, aztán sok egyebet, és egy idő után nekiállhatsz az agy működését is tanulmányozni, és azon kapod magad, megváltozott a szemléleted, már másképp gondolkodsz. De majd csak akkor! Anélkül marad a jelen éllapot. A világ ilyen akkor is, ha kellemetlennek tartjuk. Mert a világot megváltoztatni nem tudjuk, csak megérteni. Csakhogy ne legyen félreértés. Hegyeket elhordhatsz a helyükről, ha jól megszervezed. De ennek semmi köze nem lesz a világ megváltoztatásához. Pusztán egy hegy lesz másutt vagy sehol.

2023. máj. 20. 00:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 krwkco ***** válasza:
100%
Próbálj egy sokmagvú proceszsoros számítógép működéséből kiindulni. Pl. a számítógép lépes rá, hogy kijelezze a pillanatnyi processzorterhelést. Ez egy hasonló működés ahhoz, minthogy érezzük a gondolkodást.
2023. máj. 20. 04:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Vegyi és elektromos jelek az agysejtek között. El lehet képzelni úgy, mint áramot a vezetékben. Vagy amikor a számológéppel szorzol. Vagy amikor a motorban benzin-levegő keverék van, és a szikrától ez berobban, majd a lefelé mozgó dugattyú továbbítja az erőt a főtengelyre. Nyilván nem ugyanaz, mivel az agy az általunk ismert legbonyolultabb dolog a világon, semmilyen gép a nyomába se ér. De az agyi folyamatok sem varázslat, csak bonyolultsága miatt sok mindent még nem tudunk róla. Illetve nehéz is vizsgálni, hasonlóan a lelki folyamatokhoz, amik szintén biokémiai és elektromos dolgok az agyban.
2023. máj. 20. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

A gondolat az agy belső állapota, mely a tapasztalat által megszerzett belső állapotokat új kombinációban társítja össze úgy, hogy az valamilyen cél követelményrendszere szerint konzisztens legen.


Például tapasztalati tényként tudom, hogy a szőkék jobban szexuális izgalomba hoznak, mint a barna hajúak. Tapasztalom, hogy engem nem tartanak kívánatosnak, és barna hajam van. Az eddigi ismereteim kombinációként az a gondolati modell áll elő bennem, hogy ha kiszőkítem a hajam, akkor valószínűsíthetően többen fognak rám izgulni.


Tehát mindezzel már le is modelleztük egy átlagos nő gondolatát - ami később cselekvésre bírja!

:-)

2023. máj. 20. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
0%
Pedig előbb-utóbb képbe kell hozni az ezotériát, vallást vagy nem tudom miket!
2023. okt. 3. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

"Mi a a tudat? Gondoltál már mondjuk a tegnap este veled történtekre? Ha igen, az a tudat. Sem a giliszta, sem a farkas, sem a rigó vagy sólyom nem képes erre. Neki csak jelen van. És neki nincs tudata. Ő nem tudja, hogy ő ő. Te tudod, hogy te te vagy és nem én."


Attól, hogy a gilisztának nincs tudta, az enyémet nem fogom jobban megérteni, legalábbis a magyarázatod nem segít. Az állatokat behozni csak bonyolít, persze lehet hogy segítene, ha értelmesen magyaráznád, és nem csak felsorolnál állatokat. De ilyen formában fölös volt behoznod szerintem, mert semmire nem világított rá, és még nem is igaz szerintem. A kutya és a majom szerintem bőven tudjuk már, hogy képes elmúlt történésekre gondolni, pl. hogy mi volt tegnap este. Biztos nem olyan komplexen mint mi, de tudja.

2023. okt. 4. 10:06
 7/8 anonim ***** válasza:

Azt lenne érdekes elgondolni, lesznek-e olyan robotjaink, mint amik egyelőre a sci-fi könyvekben és filmekben szerepelnek, androidok, értelmes robotok, értelemmel felruházott (vagy legalábbis annak tűnő) számítógépek, és azon gondolkodni, vajon mi zajlik bennük, mely létrehozza a " tudatukat". A filmekben van tudatuk, tudatosságuk, kérdés, a valóságbam is ilyenek lesznek-e, lehetnek-e ilyenek. Az AI még gyenge próbálkozás, de afelé mutat, hogy lesznek ilyenek. De azt akkor tudni fogjuk, mi hozta létre bennük az értelmet, hoiszen mi alkottuk és az közelebb fog vinni minket a saját agyműködésünk megértéséhez is. Szerintem.


Az ezotériát pedig azért említettem, mert lehet, hogy a komplexitás egy bizonyos szintjén az addig mennyiségi változások egyszer csak minőségi változásba csapnak át, és a dolog tudatra ébred. Viszont ez eléggé ezoterikus elgondolás, szerintem.


De ahogy a soksejtű organizmus sem csak sok sejt együtt, úgy lehet, hogy a neuronok (vagy áramkörök) összessége, ha már eléggé bonyolult kapcsolatrendszer alakult ki köztük, valami többé válik, valami plusz alakul ki a rendszerben, és ez a tudat.

2023. okt. 4. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
0%

Ha neked az állathoz való hasonlítás semmit sem mond, akkor ott bajok vannak. Az az állítás pedig, hogy a majom gondolkodni képes, az nevesíthető, hamis tudatnak nevezik. Vagy ismerethiánynak.

Sokan vannak, akik olyasmit szeretnének megérteni, amihez előtanulmányok kellenek, de erre nem hajlandók. Vagdalkozni viszont tudnak. Esélyük sincs a megismerésre.

2023. okt. 5. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!