Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A glikolízis és a glükolízis...

A glikolízis és a glükolízis kifejezés ugyanazt jelenti ?

Figyelt kérdés
Biológia érettségiben a megoldókulcsban glikolízis szerepel. Én glükolízist írtam és nem fogadták el. Kérlek javítsatok ki ha tévedek , de én azthittem ezt a két szó ugyanazt jelenti.

2023. jún. 5. 13:32
 1/10 anonim ***** válasza:
82%
Helyesen glikolízis.
2023. jún. 5. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
#1 (Feltételezem érettségiztél bioszból) Szerinted lenne értelme fellebbezni azért az egy pontért? Mert van könyv amelyik a glükolízis és van amelyik a glikolízis kifejezést használja ..
2023. jún. 5. 13:56
 3/10 A kérdező kommentje:
Vagy engedjem el azt a pontot .
2023. jún. 5. 13:56
 4/10 anonim ***** válasza:
91%

Számít az egy pont? Befolyásolná az eredményed? Ha igen, akkor érdemes, forrásmegjelöléssel (lehetőleg nem 30-50 éves könyvekből).

De egyébként helyesen glikolízis. Szóval ha jegy nem múlik rajta, én nem vesződnék a balhézással.

2023. jún. 5. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 sadam87 ***** válasza:
100%

Ha csak azért nem fogadták el, mert glükolízist írtál glikolízis helyett, az elég gáz. Fellebbezd meg!

Mindkét formát használják a magyarban, gyakran egyetemi jegyzetekben is. (Az alábbi eltés jegyzetben például mindkét formában előfordul, bár glükolízisként gyakrabban.)

[link]

De SZTE ÁOK jegyzetben is glükolízisnek írják.

[link]

Szóval szerintem nem igaz, hogy csak glikolízisként helyes. (A követelményrendszerben valóban így szerepel, de ahogy bemutattam, sok egyetemi anyagban is glükolízisként szerepel.)

Egyébként még ha el is fogadjuk, hogy csak a glikolízis forma helyes, akkor is helyesírási hibáért (ha nem értelemzavaró) nem lehet a biológia érettségin pontot levonni.

(Természetesen a fentiek csak arra vonatkoznak, ha tényleg csak ezért vonták le a pontot.)

2023. jún. 5. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%
egyetemeken is felváltva használják a kettőt, mindenképp megéri fellebezni. max nem adják meg, de te akkor is mindent megtettél
2023. jún. 5. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

#4 egy orvosi egyetemre való felvételinél minden pont számít. Nem, nem mindegy hogy 79 vagy 80 pont az írásbeli . Nem hobbiból érettségiztem bioszból hanem mert célom van vele, és nem a jegy számít hanem a % !!!


# 5 köszönöm szépen a bő választ, sokat segítettél :):) konkrétan egy folyamat neve kellett egy szóval , tehát másért nem tudtak levonni


#6 neked is köszönöm:)


Beleírtam az Érettségis gyűjtő csoportba időközben , ahol egy szaktanár is válaszolt, hogy érdemes, mert ez a pont jár .

2023. jún. 5. 18:32
 8/10 sadam87 ***** válasza:
100%

#7

Gondolom a II./7. feladatról van szó. Ha oda annyit írtál, hogy glikolízis, akkor járnia kell rá a pontnak. Csak arra utaltam, hogy ha mást is írtál (volna) be oda, akkor lehetséges (volna), hogy amiatt vonták le a pontot.

2023. jún. 5. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

II/2-es kérdés . De szerintem ugyanarra gondolunk.


Mármint arra gondolsz hogyha írok oda egy rossz választ (pl kismacska) és utána írom a jó választ , akkor is vonhatnak le pontot hiába van ott a helyes megoldás ? Mert a megoldókulcsban is több lehetőség van helyes válasznak , viszont egy leírása is elég a +1 ponthoz.

2023. jún. 5. 18:59
 10/10 sadam87 ***** válasza:
100%

Ja, igen, csak elírás.

Akkor nem jár a pont ha egymásnak ellentmondó válaszokat írsz. Például ha odaírod azt is, hogy glikolízis és azt is hogy tejsavas erjedés, akkor valószínűleg nem adják meg, mert a tejsavas erjedés nem jó (bár ez egy kicsit határeset az ellentmondásra).

2023. jún. 5. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!