Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A KOMPLEX számokat miért kell...

Arpi1969 kérdése:

A KOMPLEX számokat miért kell túl misztifikálni? A yutyun meg a wikin is meg mindenhol misztifikálják, hogy "képzetes rész" (imaginárius) meg valós rész. Szerintem ez így "nagyon gáz", mivel a komplex szám egyszerűen x és y koordináta.

Figyelt kérdés
szóval egy sík pontjai mind komplex számok, (x+i*y), és ha hiányzik az i*y (a képzetes imaginárius hókuszpókusz (i*y)) akkor ott vagyunk hogy mindebből csak az x tengelyen levő pontokat használjuk amik ugyebár a "sima" számok de ezek is mind komplex számok !!! Na kedves matek okoskák mi is itt a helyzet ???

2023. júl. 7. 22:51
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
76%
Inkább menj aludni!
2023. júl. 7. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
100%
Descartes találta ki az imaginárius elnevezést, Gauss később laterálisnak hívta őket, de hiába rakta le a komplex számok minden addiginál alaposabb elméletét, az elnevezés nem ragadt meg. Maradt a nagyzoló és kissé valóban túlmisztifikált imaginárius.
2023. júl. 7. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:
92%

Miért gondolod, hogy túl van misztifikálva? Ez csak egy elnevezés, semmi több. ű


Egyébként majdnem igazad van, azzal hogy csak x, y koordináta. Matematikailag precízen a komplex számok az egy számpár (a,b) adott elsőre furcsának tűnő szorzásra vonatkozó axiómával. És ezt a számpárt lehet úgy jelölni, hogy legyen a + i*b, de ez nem teljesen precíz matematikailag, de sokkal egyszerűbb vele számolni, mintha a számpárokat szorozna az ember.

2023. júl. 7. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 krwkco ***** válasza:
92%
Nem csak a számsíkon van szerepük. Az i egyben a -1 gyöke. Amit azért képzeltek el (imagine), hogy a számrendszerben ne legyen ez a hiányosság, legyen összefüggőbb. Hátha jó lesz még valamire. És így lett. :-)
2023. júl. 7. 23:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 anonim ***** válasza:
90%
A láthatatlan (i = invisible) sokkal találóbb név lenne.
2023. júl. 8. 00:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 anonim ***** válasza:
62%

Nope, nem azonos azonos az (x,y) koordinátasíkkal a Gauss-sík, hanem izomorf vele (geometriai értelemben, tehát vezet (nagyon sok) kollineáció a (C,+,{c*},c∈R) affin síkból az (R^2, +, {c*}, c∈R) valós affin síkba. Egész konkrétan egy ilyen kollineáció, ha a komplex síkból megyünk a valós affin síkba, akkor z=a+bi->(a,b). Ennek mátrixa a standard bázisban az egységmátrix, ez okozza azt a félreértést, hogy a kettő ugyanaz. Ez magyarázza, hogy miért izomorfak, mint affin síkok, illetve miért izomorf R^2 és C, mint R fölötti vektorterek.


De algebrai értelemben már nem izomorfak, még gyűrűizomorfizmus sem lehet köztük, ugyanis R^2 nem nullosztómentes, C viszont test, így nullosztómentes, az izomorfizmusok pedig tartják a nullosztómentességet. R^2, mint R×R (külső) direkt szorzat, természetesen gyűrű ugyan, de nem test.


Szóval a megkülönböztetés minden szempontból jogos. Geometriai és lineáris algebrai szemszögből vizsgálva a két objektum izomorf ugyan, de NEM azonos, algebrai értelemben pedig végképp nem izomorf a kettő.

2023. júl. 8. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 anonim ***** válasza:

Megjegyzés: szándékosan írtam kollineációt affinitás helyett, mert affin síkon pontosan a kollineációk az affinitások, és az affin síkok izomorfiáját úgy definiáljuk, hogy két affin sík akkor izomorf, ha van köztük kollineáció.


#6 voltam.

2023. júl. 8. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 A kérdező kommentje:
tehát a lényeg hogy a kordinátageometriai x,y teljesen más mégiscsak mint a komplex x, i*y, emiatt az "i" miatt aminek a négyzete ugyebár i2=-1. Nomármost 6-7 válaszok mindezt alátámasztják, de jobb lenne ha egyszerű magyar nyelven íródottak volna tudós szavai, mert akkor többre mennénk vele, mármint jó lenne kicsit plasztikusabban átlátni a helyzetet, satöbbi satöbbi, sajna nem mindenki született Euler-nek azaz matek zseninek. Azok akkor ezt nemis érthetik meg igazán?
2023. júl. 9. 20:45
 9/21 A kérdező kommentje:
konkréten az én IQ-m teljesen átlagosnak mondható, és ezen nemtudok hamarjában változtatni, szóval ebben az esetben a komplex síkról és annak pontjairól mit tudhatok meg???
2023. júl. 9. 20:48
 10/21 dq ***** válasza:

Bocs, mi a kérdés? Nem /kell/ túlmisztifikálni, de úgy alakult, hogy ez a neve. Vagy elfogadod, vagy nem.


A komplex számsík nem /azonos/ a két dimenziós euklideszi síkkal. A rajtuk levő valós vektortér struktúrák viszont izomorfak, nyugodtan ugrálhatsz ide-oda közöttük, anélkül hogy sokat vacakolnál a jelöléssel.


Például mondhatod azt, hogy a rajzlapon a Napóleon tételt[0] akarod belátni, de ehelyett belátod a komplex számsíkon, mert ott egyszerűbb.

Vagy fordítva, a komplex számsíkon akarod belátni hogy mondjuk a magasságvonalak egy ponton mennek át, és ezt valamiért geometriával látod be. (Most nem tudok fejből olyan problémát, amit viszonylag természetes megfogalmazni komplex számokkal, de a geometriai bizonyítása egyszerűbb, mint az algebrai.)


[0] : [link]

2023. júl. 10. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!