Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Genetikailag az afrikai és a...

Genetikailag az afrikai és a kaukázusi(europid) embertípus áll a legtávolabb egymástól? Nem tudok eligazidni a táblázaton(lent)

Figyelt kérdés

[link]


Az első táblázat eleján az afrikai ember van, az alján a kaukázusi és leírja a genetikai különségeket, a másodikon meg az ausztrál őslakosok vannaz az alján.



2023. júl. 13. 13:13
1 2
 1/12 sadam87 ***** válasza:
100%

Nem, a táblázat alapján az afrikaiak és a csendes-óceáni szigetek lakossága (pasific islander) különbözik a legjobban egymástól. A távolság (distance) mátrixban a nagyobb érték nagyobb eltérést jelent.

"Az első táblázat eleján az afrikai ember van, az alján a kaukázusi és leírja a genetikai különségeket, a másodikon meg az ausztrál őslakosok vannaz az alján."

A megadott linken én csak egy táblázatot találtam. (Vagy az első táblázat a fa akar lenni?) Amúgy a sorrend nem számít, csak az rtékek.

2023. júl. 13. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Köszi, igen az első táblázat alatt a fát értem. Ott pont fordított sorrendben vannak feltüntetva a rasszok, mint a táblázatban. Segítesz értelmezni a fát? Mit jelentenek a számok. Ugye írja, hogy genetic distance ami genetikai különbséget jelent. Ez az afrikainál 0.205, az európainál 0.015. Mihez viszonyítva vannak ezek a számok? Az afrikainál a legnagyobb ez a szám, az európainál a legkisebb.
2023. júl. 13. 13:54
 3/12 anonim ***** válasza:
100%
Genetikai távolságot jelent. A számok az egymáshoz viszonyított távolságok. A második táblázat a fentebbi ágrajz által meghatározható genetikai távolságokat szemlélteti egy átláthatóbb módon. Mint látod az ágrajzon a NEUC- EUC közötti különbség 0.015 a táblázatban 154, az ANE-NEA között az ágrajzon 0.046 a táblázatban 459 stb. Egymáshoz viszonyítja mutatja a távolságot. A sorrend tök 8, a magasabb szám nagyobb genetikai távolságot jelöl.
2023. júl. 13. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
Kösz, amit leírtál az érthető. Az európai kaukázusinál és a nem európai kaukázusinál a különbség 0.015 ezt értem is, azt viszont sajnos nem például, hogy a 0.068(a fában) mit szemléltet, azt mihez kell viszonyítani?
2023. júl. 13. 14:42
 5/12 sadam87 ***** válasza:
100%

#2

Ahogy én is és a 3. válaszoló is írtuk, a sorrend nem számít. Az számít, hogyan helyezkednek el a fán az elágazások.

A fán levő távolságok elvileg a közös őstől mért távolságok. (Bár ahogy a 3. válaszoló írta, itt inkább olyan, mintha a csoportok egymástól való távolságát jelezné, ami nekem kicsit fura. Én az UPGMA módszert ismerem hasonló ultrametrikus fák készítésére, ott az ágak hossza a csoportok közötti különbség fele. Persze lehet, hogy más módszerrel készült a fa.)

Az afrikaiaknál azért nagyobb a távolság, mert ők különültek el a többi csoporttól, így az ő utolsó közös ősük a többi csoporttal elég régen élt (ezért viszonylag nagyok az eltérések a többi csoporthoz képest). Az európaiaknál azért kicsi a megadott szám, mert ott csak a két európai csoport közötti különbségeket mutatja, amely értelemszerűen sokkal kisebb, hiszen jóval később különültek el.

2023. júl. 13. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 sadam87 ***** válasza:
100%

#4

A 0.68 azt mutatja, hogy mennyi változás halmozódott fel az 'Amerindian', 'Artic Northeast Asian', 'Northeast Asian' csoportok és a két európai csoport utolsó közös őse, és a két európai csoport utolsó közös őse között.

2023. júl. 13. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
Na jó, kezdem kapizsgálni, értem is meg nem is. Kétértelmű számomra, mert különbözőképpen írtátok le. Azodáig érthető, hogy a közös őshöz viszonyítva szemlélteti a távolságot a fa. De egyikőtök azt írta, hogy egymáshoz viszonyítva kell értelmezni, tehát például az európai kaukázusiak és a nem európai kaukázusiak esetében ez 0.015. Tehát egymáshoz viszonyítva vagy a közös őshöz viszonyítva? Ha egymáshoz viszonyítva kell értelmezni, akkor viszont ez európaiak és az ázsiaiak esetében mindkét esetben 0.068-nak kellene lennie, tehát én is arra szavazok, hogy a fa a közös őst szemlélteti, csak akkor meg az a furcsa, hogy a fa végén ugyanazok az adatok. (0.015, 0,046, 0,044) Ez azért furcsa, mert a közös ős óta akkor ugyanannyit változtak ezek szerint?
2023. júl. 13. 15:49
 8/12 sadam87 ***** válasza:
100%

"Tehát egymáshoz viszonyítva vagy a közös őshöz viszonyítva? "

Erre írtam, hogy ez nekem sem világos. Logikailag az ágak hosszának a közös őstől való (feltételezett) távolságnak kéne lennie. Azokon a törzsfákon, amiket eddig láttam, mindig így volt. Ugyanakkor ahogy arra a 3. válaszoló felhívta a figyelmet, az egyes ágak hossza itt megegyezik a két csoport közötti különbséggel. Ami szerintem nem logikus, a felének kéne lennie, de nem így van. Jó volna tudni, hogy az illető milyen módszerrel készítette a fát, de sajnos nem írta le pontosan.

"tehát én is arra szavazok, hogy a fa a közös őst szemlélteti"

A közös ős (illetve ősök) mindenképp rajta vannak a fán.

"csak akkor meg az a furcsa, hogy a fa végén ugyanazok az adatok. (0.015, 0,046, 0,044) Ez azért furcsa, mert a közös ős óta akkor ugyanannyit változtak ezek szerint?"

Nem furcsa, mivel ez egy úgynevezett ultrametrikus fa. Ez azt jelenti, hogy az alkalmazott módszer úgy készíti a fát, hogy minden ág egyforma hosszú legyen. Az ilyen módszerek abból a feltételezésből indulnak ki, hogy az evolúció sebessége minden ágon egyforma (adott idő alatt minden csoport ugyanannyit változik). Ezért lesz az ágak végén ugyanaz az érték.

Természetesen a valóságban nem így van, ez a táblázatból is látszik, hiszen az európaiak közül a nem-kaukázusiak sokkal kevésbá térnek el az afrikaiaktól, mint a kaukázusiak. De ez a fán a fent említett ok miatt nem látszik. Más módszerrel lehet olyan fát csinálni, ami ezt is megmutatja.

2023. júl. 13. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

"tehát én is arra szavazok, hogy a fa a közös őst szemlélteti"


Ezt úgy értettem, hogy az értékek a közös ősökhöz vannak viszonyítva, nem egymáshoz.


"Természetesen a valóságban nem így van, ez a táblázatból is látszik, hiszen az európaiak közül a nem-kaukázusiak sokkal kevésbá térnek el az afrikaiaktól, mint a kaukázusiak"


Gondolom ezt úgy értetted, hogy a kaukázusiak közül a nem európaiak. Hát igen ez kinézetre is sejthető, hogy a nem európai kaukázusiak közelebb állnak a feketékhez, mint az európaiak. Az viszont fölöttébb érdekes és már csak hab a tortán, hogy a táblázat szerint a feketék és az ausztrál őslakosok állnak egymástól a legtávolabb. Szerintem kinézetre ők hasonlítanak egymásra a legjobban a többi rasszhoz képest.

2023. júl. 13. 16:16
 10/12 sadam87 ***** válasza:
100%

"Gondolom ezt úgy értetted, hogy a kaukázusiak közül a nem európaiak. "

Valóban, elnéztem az elnevezéseket.

"Szerintem kinézetre ők hasonlítanak egymásra a legjobban a többi rasszhoz képest."

Ez mondjuk azt mutatja, hogy a kinézet és a genetikai távolság között nem feltétlenül van túl sok összefüggés.

2023. júl. 13. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!