Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A stimulált emisszió során a...

A stimulált emisszió során a beeső foton áthalad a gerjesztett atomon, vagy pedig az atom azt elnyeli, majd gyorsan kibocsátja (a másik további fotonnal egyetemben) ?

Figyelt kérdés
Szóval próbálom megérteni a stimulált és a spontán emissziót, és a folyamat kérdésben is feltett részletét nem egészen sikerült megértenem. Ugyebár a stimulált (indukált) emisszió során egy beeső fotonból kettő lesz, így erősítve az elektromágneses sugárzást. Az egyik kibocsátott foton energiáját a beeső foton energiája biztosítja, míg a másikét a gerjesztett atom belső energiája. Én legalábbis így értelmeztem az általam olvasott anyagokat. Tehát ha jól értem nem arról van szó, hogy a beeső foton egyszerűen áthalad az atomon, hanem villámgyors elnyelésről és kibocsátásról. Mivel a kibocsátott fotonok tulajdonságai megegyeznek a beeső foton tulajdonságaival, ezért könnyen elképzelhető mindkét variáció. De mi történik valójában?

2023. aug. 19. 13:52
 1/2 MDaniel98 ***** válasza:

A stimulált emisszió olyan folyamat, amely során egy atom vagy molekula egy már gerjesztett állapotban lévő atomon vagy molekulán keresztül egy foton által elnyelt energiát újból kibocsát egy másik foton formájában, amely megegyezik az eredeti fotonnal. Tehát a stimulált emisszió során az atom vagy molekula nem csak elnyeli a foton energiáját, hanem aztán gyorsan kibocsátja, miközben megegyező frekvenciájú és fázisú fotonokat hoz létre.


A folyamat során a beérkező foton egy gerjesztett atom vagy molekula közelségében található, és a foton energiája az atom vagy molekula elektronokat még magasabb energiájú állapotokba emelheti. Az atom vagy molekula egy rövid időn belül (a gerjesztett állapot rövid élettartama alatt) visszatér a kezdeti alacsonyabb energiájú állapotba, és ebben a folyamatban egy új foton energiáját sugározza ki, amely megegyezik a beérkező foton energiájával és frekvenciájával. Ez az új foton ugyanolyan frekvenciával és fázissal rendelkezik, mint az eredeti foton, és ugyanabba az irányba terjed.


A stimulált emisszió fontos szerepet játszik a lézerek működésében, ahol a fotonok egyre növekvő számú hasonló fotonokat generálnak, amelyek ugyanazonos frekvenciájúak és fázisúak. Ez a folyamat lényegében lehetővé teszi a nagyenergiájú, összpontosított lézerfény létrehozását.

2023. aug. 21. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

Bocs, de nem azt kértem, hogy google találatokat másolj be ide, hanem választ szerettem volna kapni hozzáértő emberektől, akik tudják is miről beszélnek.

Nyilván nekem is az volt az első, hogy utánaolvastam ezeknek a dolgoknak, és éppen az keltette bennem a bizonytalanságot, hogy egyes források áthaladó fotonnak tekintették az indukciót kiváltó fotont, más források pedig úgy adták elő, mintha gyors elnyelés + kibocsátásról lenne szó.

2023. aug. 21. 10:26

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!