Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A "félálom" is alvajárás?

A "félálom" is alvajárás?

Figyelt kérdés

Az alvajárás egy ismert dolog. Ide sorolják azt is, mikor mondjuk valamiért villany mellett alszol el, éjjel felkelsz, elmászol a kapcsolóig, leoltod, visszafekszel, majd erre az egészre nem emlékszel másnap?

Vagy itt igazából felébredtél, csak az agyad ezt a max 1 percet nem tárolta el?


nov. 30. 18:32
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
nem
nov. 30. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Mi a különbség?
nov. 30. 19:59
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

A lámpakapcsolás tudatos (szánt szándékos). Nem tudom, hogy megfigyelted-e magad, hogy mikor irdatlan fáradt vagy, akkor lassaban, rosszul fog az agyad és fogsz fel dolgokat. Az agy alvó fázisban (vagy ahhoz közeli aktivitásban) jelentősen kisebb teljesítménnyel működik, és egy ilyen teljesen jelentéktelen dologra miért is kellene emlékeznie?

Az ember sokkal több dolgot érzékel, mint amennyire emlékszik, és, mint amennyit le tudna írni. Az agy szelektál. Szelektál, hogy mi a fontos és rangsorol, hogy mennyire fontos. Így lehet például az, hogy mész az utcán a nagy tömegben és egyszer úgy érzed, hogy egy ismerősöd szuggesztál téged és oldalról néz. Azt gondolod, hogy képzelődsz vagy hasonlók. Majd oda nézel és pontosan az az ismerős van ott, akire gondoltál. Ennek magyarázata az, hogy a perifériában is lát az ember, csak elsődlegesen nem arra figyel, tehát szelektál. Ha pedig lassú az agy működése, akkor miért is kelle a teljesen felesleges információra erősen emlékeznie? Az egy extrém megterhelés lenne. De te sem csinálsz semmit se csak úgy teljesen feleslegesen, hanem energiaminimumra törekszel. Az agy pont ezt teszi. Nyilván te (ezalatt az egész szervezetedet értem mindenestül) vagy, aki megmondja, hogy mi a számodra felesleges. Az ismerős nem felesleges, ezért üzen az agyad, hogy ott van.

Lehet, hogy lesz egy halvány emlék-érzésed, hogy talllán lekapcsoltam a lámpát, de a fizikai jelenet nem biztos, hogy meg lesz. És ezzel nincsen semmi baj, erről nem lesz elmebajos az ember, ez teljesen helyénvaló, mert az agynak ez egy teljesen felesleges információ. Mert nem a gázt kapcsolja le, hogy az étel oda ne égjen. Az bizonyára megmaradna – jó...a kimerülésnek is különböző szintjei vannak, de alapvetően megmaradna –, tehát a félálomból felkelve teljesen biztos, hogy emlékezne rá.

Volt például többször, hogy igen rendkívül éhes voltam, nem általános éhezésem volt és kezdzem halucinálni. Olvastam egy szöveget és olyan szavakat is olvastam, amik nem illettek a szövegkörnyezetbe. Amikor észleltem, hogy furcsa a szöveg, akkor megnéztem és leellenőriztem, és sehol az olvasnivaló felületen nem láttam azt / azokat a szavakat. Jó, ez kicsit más, de lényegében ez is az agynak a teljesítménye, azaz a helyes teljesítmény hiánya, azaz bug.


Tehát 1-esnek igaza van, de az érvelés hiányzott.

nov. 30. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Itt több dolog is van.

Ha felkelsz éjjel, és tudatos vagy, akkor se biztos, hogy később emlékezni fogsz, mert a hosszú távú memória nem kapcsol be azonnal ilyenkor. Ugyanez van ébredéskor is.

A másik lehetőség, hogy alvajársz.

A harmadik lehetőség a félálom: olyankor már nem is jársz.

dec. 1. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!