Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A Föld miért forog a saját...

A Föld miért forog a saját tengelye körül a Hold miért nem?

Figyelt kérdés
jan. 1. 08:45
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
99%
A Hold IS ugyanúgy forog a saját tengelye körül, mint a Föld.
jan. 1. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 A nagy Levin ***** válasza:
94%

Miből gondolod, hogy a Hold nem forog a saját tengelye körül?

Forog az, csak úgynevezett kötött keringése van, ezért mutatja mindig ugyanazt a felét e Föld felé.

jan. 1. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 Psycho ***** válasza:
98%

Ha a Hold nem forogna a saját tengelye körül, akkor mindig másik oldalát látnánk, ahogy kering a Föld körül.


Végy egy tányért, tedd le az asztalra. Ültess rá egy kis bábut. Fogj meg egy poharat. Ne forgasd a kezedben: a csuklód, ujjad maradjon fix. Kezd el körbe-körbe "keringtetni" a tányér körül, kör-körös mozdulatokkal. A tányérról mit lát a bábu? Melyik oldalát/részét a pohárnak?


Könnyű belátni, hogy mindig másikat. Azt, amelyik épp a legközelebb van felé.



Most fogd meg a poharat, és biggyessz rá egy kis jelölést. Ha úgy "keringteted" a poharat körbe-körbe, hogy közben forgatod is, oly módon, hogy mindig a jelölést lássa a bábu, akkor már meg is értheted, mi a helyzet.


A pohár ekkor kering is, és forog is. Mert ugye ezt csak a pohár forgatásával tudod elérni, hogy a bábu mindig fixen csak a jelölést lássa.


Na, ugyanez a helyzet a Föld-Hold rendszerrel is. A Hold keringési ideje, és a forgási ciklusideje megegyezik. Pont ugyanannyi idő alatt kerül meg minket, minthogy megfordul a tengelye körül - ennek az az eredménye, hogy a Földről mindig ugyanaz az oldala látszódik, vagyis úgy TŰNIK, mintha nem forogna.

Pont, mint a tányér, a bábu, és a pohár esetében, a második gondolatkísérletben!

jan. 1. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
95%
A hold ugyanúgy forog a saját tengelye körül, mint a föld. Mindössze arról van szó, hogy a föld körüli keringési ideje megegyezik a saját tengelye körüli forgás idejével. Ha nem forogna, te mindig más részét látnád, ahogy kering körülöttünk.
jan. 1. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:
94%

A Föld azért forog ilyen gyorsan, mert még nem volt ideje lelassulni (a Nap vonzása miatt).

A Hold azért forog így, mert a súrlódás pont erre a sebességre lassítja le.

Jelenleg billeg (kb. 5 fokot), ez a billegés is csökkenni fog.

jan. 1. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 TappancsMancs ***** válasza:
100%

Kérdező ezt egy nagyon egyszerű példával meg tudod érteni. Vagy mondjuk te és te vagy a Föld. Forogsz körbe egy tengely mentén. Ott van melletted a Holdat képviselő Andi és kering körülötted. Na itt érdemes megállni egy kicsit. Azért mert, ha Andi nem forog a saját tengelye körül, hanem csak kering körülötted, az úgy nézne ki, hogy Andi mindig egy távoli azonos irányba néz (mondjuk észak felé). Ilyen esetben te Andinak mindig egy másik oldalát látnád ahogy kering körülötted.


Érted? Mégegyszer... Andi kering körülötted és egy azonos távoli pontra néz folyamatosan, akkor te mindig más oldalát látod.


De a Holdnak mindg kb ugyanazt az oldalát látjuk, mert a Hold is forog a tengelye körül, csak pont annyit forog, amennyit a Föld körül is kering.


A tényleges példa, hogy te mint Föld forogsz. Andi meg egyrészt kering körülötted, másrészt pont annyit forog a saját tengelye körül, hogy mindig feléd néz a keringés közben. (Talán mert tetszel neki 😜)

Így:

[link]

jan. 1. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 TappancsMancs ***** válasza:

És nézd meg a linken az első fekete-fehér ábrát is.

1.A Hold forog a saját tengelye körül.

2. A Hold nem forog a saját tengelye körül, csak kering.

jan. 1. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 krwkco ***** válasza:
100%

"A Föld miért forog a saját tengelye körül a Hold miért nem?"

Ha két égitest egymásra erős gravitációval hat, akkor mindkettőn árapály jelenség jön létre. Ez lassítja az egymáshoz viszonyított forgásukat.

Egyszerűen magyarázva a következőképpen: pl. a Földön a Hold felé mutató oldalon felhalmozódik egy kis anyagtöbblet a dagállyal megduzzadt tengerszint miatt. Ezt a kis púpot a Föld forgása magával vinné, de a Hold húzza visszafele. Ahogy a púp mindig a Holddal szemben marad, "súrlódik" a tenger többi részével és fékezi a Föld forgását a Holdhoz képest.

Ugyanez zajlott le a Holdon a kőzetekkel, amikor még forgott a Földhöz képest. És az idők folyamán lelassult és megállt. A Föld nagyobb tömege miatt ez a folyamat lassabb, és még nem ért véget.

jan. 1. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:
100%

Nézzük, hogyan oldotta ezt meg a jó Verne Gyula:


Voltak jóindulatú, de kissé csökönyös emberek, akik nem tudták rögtön megérteni, hogy ha a Hold mindig ugyanazt az arcát fordítja a Föld felé, amikor körülötte kering, hogyan fordulhat meg ugyanazon idő alatt saját maga körül is. Ezeknek az újságok azt felelték: "Menjen az ebédlőbe, és járja körül az asztalt, de úgy, hogy állandóan a közepét nézze; mire befejezi körsétáját, saját maga körül is tett egy fordulatot, hiszen a szeme a szoba minden pontján sorjában végigfutott. Nos, kérem! Az ebédlő az ég, az asztal a Föld, ön pedig a Hold!" És a hitetlenkedőket meggyőzte ez a pompás hasonlat.

jan. 1. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:

#5


"A Föld azért forog ilyen gyorsan, mert még nem volt ideje lelassulni (a Nap vonzása miatt)."


A Fold forgasanak lassulasat nem a Nap hanem a Hold tavolodasa okozza

jan. 1. 23:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!