Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért nincs külön jelölésünk/s...

U. Xorter kérdése:

Miért nincs külön jelölésünk/szavunk a magasabb hozzárendelésekre?

Figyelt kérdés
Amikor egy elemhez hozzárendelek egy másik konkrét elemet, azt jelölöm egyféleképpen. Amikor egy halmaz elemeihez rendelem egy másik halmaz elemeit, akkor azt már másféleképpen jelölöm. (Előbbi esetben talpas nyíllal, utóbbi esetben talp nélkülivel.) De hogy jelölöm, amikor hatványhalmazokat rendelek egymáshoz? Vagy hogy jelölöm, amikor egy hozzárendelés két másik hozzárendelés között valósul meg, például a függvény-függvény operátoroknál, mint a deriválás. Eleve miért nincs szavunk a magasabb, pl. operátor-operátor hozzárendelésekre? Vagy csak nekem nem szóltak?

jan. 4. 03:19
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Miért hiányolod?

Vagy elemhez elemet rendelsz, úgy, hogy megmondod konkrétan mi van az egyik és másik oldalon. Vagy csak azt mondod meg milyen halmazról mire megy a leképezés.

Hatványhalmaznál vagy megmondod melyik konkrét elemhez melyik konkrét elemet rendeled (1. eset), vagy csak azt, hogy ezek között megy (2. eset).

A deriváltnál is vagy azt mondod, hogy mondjuk a (deriválható) függvények halmazából képez le a (folytonos) függvények halmazára (persze ki lehet terjeszteni), vagy megmondod, hogy konkétan melyik függvényhez melyiket rendeli.

jan. 4. 05:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

A hatványhalmaz is egy halmaz. A függvények halmaza is egy halmaz.


Vagy elemek között adhatod meg a hozzárendelést, vagy halmazok között. Nagyon nincs is más.


A függvények közti hozzárendelés pedig pont egy rossz példa, hiszen annak van neve hogy operátor. (Ami elnevezést ugyan másra is használunk)

jan. 5. 02:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:

Szerintem hatványhalmazoknál vérzünk el: legyen A2 = P(A1) és B2 = P(B1) hatványhalmazok. A1 pedig {a1, a2, a3,...} és B2 = {b1, b2, b3,...}. De mit is nevezek elemnek? Hát az A1 halmaz elemei nyilván a1, a2, stb. na de A2 halmazé ezek részhalmazai. Minek nevezem az a1, a2, stb. elemeket A2 tekintetében? Mondjuk elemek elemei? Értitek mi a baj?

Nézzük a hatványhalmazokat! Ahogy #1-es besorszámozta, 1. eset az, amikor konkrét A2-beli elemekhez (amik A1 részhalmazai) B2-beli elemeket (B1 részhalmazait) rendelek. Aztán a 2. eset, amikor annyit mondok, hogy A2-ből B2-be mutat a leképezés. De ez megint csak az A1 és A2 részhalmazai között áll fenn, és nem az a1, a2,..., b1, b2,... elemek között. Értitek a problémámat? Hiányolok egy teljes mélységet.

#2-es, oké, nevezzük a függvények közti hozzárendelést operátornak (és ezt az elnevezést ennél a kérdésnél használjuk csak erre), de hogy jelölöd? Értem én, hogy az 1. esetben két konkrét függvényt egymáshoz tudsz rendelni, a 2. esetben a differenciálható függvények halmazából egy másik függvényhalmazba tudsz rendelni, de milyen eset áll fenn, amikor a függvények értelmezési tartománya/értékkészlete közti kapcsolatot akarod jelölni? Mert az szerintem nem a második esettel egyenértékű.

jan. 5. 14:47

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!