Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Fermi miért kapott Nobel-díjat?

Fermi miért kapott Nobel-díjat?

Figyelt kérdés

Kétségtelen, hogy Fermi rengeteget tett a fizika előrelépéséért, szóval az vitathatatlan, hogy kiérdemelte az elismeréseit, köztük a Nobel-díjat is. Azonban ezt a (mai nevükön) neptúnium és plutónium felfedezéséért kapta, ami mint utólag kiderült, téves volt, hiszen nem ezeket az akkor újnak számító elemeket találta fel, hanem fisszió ment végbe és már ismert, alacsonyabb rendszámú elemek jöttek létre és tévedésből hitték új elemeknek őket.


Fermi e két elem felfedezéséért Nobel-díjat kapott 1938-ban. A jelölés és a díj kiosztása között azonban bizonyították, hogy Fermi két új eleme valótlan volt és csupán fisszió ment végbe. Ez önmagában is nagy szó volt, mivel akkoriban ilyen magas rendszámú elemek fisszióját nem tartották lehetségesnek, neki sikerült, szóval ez oké. És ez az átadón elhangzó beszédekben is tudomásul van véve, sőt, konkrétan úgy van előadva, mintha az uránium fissziójáért kapná: "It was granted to today’s Nobel Prize winner, Professor Fermi, to succeed in shattering even the heavier and the heaviest elements in the Periodic System." Viszont mivel a jelölésekor még valósnak hitték a két elemet, ezért a jelölés megnevezése még a két elem felfedezéséről szólt és azokért is kapta meg.


Az egy dolog, hogy Nobel-díjat utólag nem lehet visszavonni (ami amúgy szerintem nettó hülyeség, de a véleményem most lényegtelen), viszont ha már előtte is tudták, hogy hamis alapokon nyugszik a jelölés, akkor miért ítélik mégis így oda? Simán elhúzhatták volna egy kicsit és kaphatott volna egy másik évben, akár rögtön a következőben, az uránium fissziójáért (vagy sok egyéb másért, amit letett az asztalra ez előtt és után) is díjat, ahelyett, hogy egy félreértés miatt adnak neki egyet "jogtalanul", ami így eléggé csorbítja az elismerést.


jan. 15. 19:19
 1/7 A kérdező kommentje:

"találta fel"


fedezte*

jan. 15. 19:20
 2/7 anonim ***** válasza:
79%

1938-ban elnyerte a fizikai Nobel-díjat "neutron besugárzással létrehozott új radioaktív elemek létezésének kimutatásáért, és a lassú neutronok által indukált magreakciók kapcsolódó felfedezéséért".


Mindkét általad említett elem a periódusos táblában megtalálható. A plutónium nyomokban a természetben is előfordul.

jan. 15. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
#2 De ő egyiket sem fedezte fel. A felfedezésért kapta a díjat, pedig nem is fedezett fel semmit.
jan. 16. 04:13
 4/7 A kérdező kommentje:
Csak hogy hangsúlyosabb legyen: a 93. és 94. elem nevei neptúnium és plutónium. Fermi elemei az ausonium és hesperium voltak. Ez a két elem nem tagja a periódusos rendszernek. Igen, ugyanazokra az elemekre utal a név, de a névadás joga a felfedezőt illeti meg, szóval az, hogy Fermi elemei (név szerint) nem találhatóak meg a periódusos rendszerben, az ugyebár azt jelenti, hogy nem ő találta fel őket.
jan. 16. 04:20
 5/7 anonim ***** válasza:
A szovegben ott van az, hogy miért kapta. Az ott leirtak valosak meg akkor is, ha konkretan nem elemek kepzodtek. Fermi megerdemelte a nobel dijat meg akkor is ha neha tevedett. A tudomany igy mukodik.
jan. 16. 07:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
#5 Nem is vitattam, hogy megérdemelte, ezt írtam a kérdésben is. De amiért kapta, azért pont nem.
jan. 16. 09:32
 7/7 anonim ***** válasza:
Általában nem a nagy felfedezésekért osztogatják. Az indoklásban sem ez szerepel. Einstein sem a relativitáselméletért kapta.
jan. 16. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!