Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Való életben működne az, ami...

Való életben működne az, ami az Elysium - zárt világ című filmben van?

Figyelt kérdés

Érdemes rákeresni, de a lényeg, hogy a film szerint kb 150 év múlva az emberiség egy gazdag része egy mesterséges égitesten él, amit Elysiumnak neveznek. Az objektum egy 60km átmérőjű, 3km széles U profilú "gyűrű", kb, mint egy kerékpár külső abroncs, ami forog, ez gravitációt gerjeszt és ez U alak alján gyakorlatilag egy 3km széles, az objektum teljes kerületében elterülő lakóövezet van, házakkal, füves rétekkel, tavakkal stb.

Ami bennem kételyeket ébrsztett, (igaz egy scifi filmről beszélünk) hogy vajon a levegő megmaradne-e és nem hűlne-e ki a világűrben a dolog, illetve mekkora sebességgel kellene forognia, hogy a gravitáció is megmaradjon?


[link]


[link]


jan. 20. 12:54
1 2
 1/14 A kérdező kommentje:
Még annyit, hogy maga a szerkezet gyakorlatilag az ún Stanford tórusz elve alapján működött a filmben.
jan. 20. 13:06
 2/14 anonim ***** válasza:
64%
Nem tudhatjuk, hogy 150 év múlva mi lesz, bár amit a 60-as években prognosztizáltak az láthatóan nem jött be 2023-ig. Az űr használata jelenleg nem perspektivikus, mert nagyon drágák illetve nem létezőek a technológiák, de nem lehet tudni mi lesz néhány évtized múlva. A filmben látható elzártságot egyébként a földi körülmények közt is meg lehet valósítani, sőt sok helyen meg is valósították.
jan. 20. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
46%
Egészen addig működik, amíg nem találkozik egy űrszeméttel... Az meg van bőven már most is.
jan. 20. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
100%

Nem működik úgy, ahogy a filmben van, a felül nyitott, U profilú "gyűrű", hiszen a levegő 90+ százaléka pár mp alatt elillanna. :D

Felül, ahol már nyitott, még legalább fele a nyomás, úgy hogy spriccelne kifelé rendesen. Zártnak kell lennie.

jan. 20. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
100%
Ha zárt lenne, működhetne, de nagyon drága lenne.
jan. 20. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
29%

Teljesen agyament filmes koncepció az egész. Ne feledjük, hogy egy szánalmasan manipulatív politikai propagandafilmről van szó, melyet az Obama adminisztráció rendelt meg az "Obamacare" program népszerűsítésére.


Sokkal egyszerűbb lenne a földfelszínen kialakítani a százszor annyi népességet befogadó tiszta nagyvárosokat, és megoldani a maradék súlyos szociális problémákat. A szkenneléssel mindent pillanat alatt meggyógyító csodaágy meg egyenesen egy abszurd elképzelés.

jan. 20. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:

Jók az észrevételeitek. Nekem is az első ami eszembe jutott, hogy a "bicikliabroncs" befelé totál nyitott, így mind a légkör, mind a hőmérséklet nem tudom, hogy működne a film szerinti verzióban.

A másik a csoda gyógyágy nekem is életszerűtlen. Azt el tudnám képzelni, hogy egy precíziós szkenner szinte atomi szintig feltérképezze a testet és milligramm pontossággal a pont odaillő gyógyszereket, vitaminokat stb kiadagoljon, de a gyógyulás ilyetén felgyorsítása így is fantazmagória.

A bolygón maradva pedig valóban egyszerűbb lenne akár mesterségesen kialakítani jó levegőjű, üde növényzetű, tiszta vizű, fallal körbevett "városállamokat", mint ezt az űr izét megcsinálni.

Nem beszélve arról, hogy egy 60km átmérőjű "fánk"-ot hol a francba lehetne legyártani és hogy lehetne feljuttatni...


Mindentől függetlenül, mint film nem volt rossz, az az érdekes, hogy valamiért én a napokban tudtam meg, hogy van ez a film és most néztem meg pár napja.

jan. 20. 19:32
 8/14 anonim ***** válasza:
100%
És a mai rakétahajtással sem lehetne felvinni sok milliárd tonnát, az egész emberiségnek nincs ennyi erőforrása. Vagyis marad a sci-fi.
jan. 21. 01:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 TappancsMancs ***** válasza:
100%

Csináltam hozzá egy nagyságrendi számítást és hááát 😁

Ha elszámoltam nyugodtan javítsatok és a végeredmény legalul van.


- ISS

hosszú folyosó 109 m (0,109 km)

szélességi folyosó 51 m (0,051 km)

teljes folyosó 160 m (0,16 km)

hasznos terület 520 m² (0,00052 km²)

450 tonna

150 milliárd USD


- ELYSIUM

átmérő 30 000 m (30 km)

szélesség kb 1000 m (1 km)

kerület 188,5 km

terület 188,5 km x 1 km = 188 000 000 m² (188,5 km²)


- ARÁNYOK

terület ISS 520 m² / E 188 000 000 m² = 361 538 szoros az Elysium területe

költség ISS 150 milliárd USD / E 54 230 700 milliárd USD


- ÖSSZEVETÉS


- ISS költsége:

150 milliárd USD


- ELYSIUM költsége (ISS költtsége x 361 538):

54 230 700 milliárd USD


- Világ éves össz GDP-je:

96 530 milliárd USD


- KÖVETKEZTETÉS:

A világ jelenlegi éves össz GDP-jéhez viszonyítva 561,8 évnyi termelésre lenne szükség a megépítéséhez. Viszont közben élni is kell így a világ éves termelése nem nélkülözhető, de ha 561,8 évig senki sem fogyasztana egyáltalán semmit, akkor megépíthető lenne.

jan. 22. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 TappancsMancs ***** válasza:
De ellenőrizzétek le tényleg...
jan. 22. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!