Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan működik a gravitáció...

Hogyan működik a gravitáció valójában?

Figyelt kérdés

Előszöris leszögezném, hogy nem vagyok szakmabeli, egészen más területen folytatom a tanulmányaimat, de mindig is érdekelt, ez a témakör is.


Ha felteszem a kérdést, hogy hogyan működik a gravitáció, a legtöbben vagy nem tudják, vagy annyit mondanak, hogy "de buta vagy, hát a tömeg vonzza a tömeget és úgy." Valamiért az emberek többsége ennél tovább nem akarja vinni a gondolatot.


Aztán ha ezt továbbvisszük, megkapjuk azt is, hogy a tömeg azért vonzza a tömeget, mert a tömeggel rendelkező objektumok meggörbítik a téridő szövetét.


Én az utóbbi időben a térdimenziók terén gondoltam kicsit tovább a dolgot. Lehet ugye illusztrálni a gravitációt azzal, hogy egy rugalmas plédet kifeszítünk valahová, és nehezebb és könnyebb üveggolyókat rakunk rá, amik körülbelül ugyan úgy fognak keringeni egymás körül, ha van sebességük, mint ahogy a bolygók is teszik azt. (Persze annyi különbséggel, hogy ennél a kísérletnél a súrlódás folyamatosan lassítja őket, de ez mellékes)


Ez az illusztráció viszont csak egy két dimenziós téren illusztrálja a dolgokat. A két dimenziós tér a lepedő amit kifeszítünk. viszont amikor meghajlik ez a két dimenziós tér az illusztrációban, ez a meghajlás lényegében a harmadik térdimenzióban jön létre, mivel mélysége van. Ha azt feltételeznénk, hogy ebben a két dimenziós térben élnek két dimenziós élőlények, ezt a meghajlást ők nem látnák a saját világukon belül, csak éreznék.


Ennél fogva feltételeztem azt, hogy ez esetben ez a valóságban sincs másképp, csak itt ugye 3 térdimenziós terünk van, ami a 4. térdimenzióban hajlik meg, amit mi nem látunk, csak érzékelünk. Ezalapján a feltételezés alapján a gravitációnak kell egy 4. térdimenzió ahhoz, hogy működjön, hisz nem tudna saját magában meghajolni sem egy 2, sem egy 3 dimenziós tér.


És akkor vissza kanyarodnék még egyszer a 2 dimenziós illusztrációra, mert itt még ezek után elgondokoztam, hogy ezt az illusztrációt is csak akkor lehet megcsinálni, ha a harmadik dimenzióból van már egy egyirányba ható erő, (esetünkben a földi gravitáció) ami készteti a golyókat arra, hogy meghajlítsa ezt a 2 dimenziós teret. Mivel antigravitációs környezetben hiába feszítenénk ki plédet és tennénk rá bármit, azok nem görbítenék meg azt, ha meg meg is lenne görbülve sem lehetne illusztrálni vele a gravitációt. Ebből jött az a feltételezés, hogy akkor a valóságban ebben az állítólagos 4. térdimenzióban már van egy jelenlévő erő, ami már hat a tömeggel rendelkező objektumokra, és ezért görbítik meg a mi terünket.



Nem tudom mennyire érthető a felvázolásom, tényleg nem tudom, mennyire helytállóak, de eléggé elgondolkodtatott, és nehéz kicsit megértenem, aztán senkivel sem tudtam erről beszélgetni, mert nem értették mi a bajom :D


jan. 29. 13:34
 1/10 dq ***** válasza:

> Ennél fogva feltételeztem azt, hogy ez esetben ez a valóságban sincs másképp


De, másképp van, minden bizonnyal nem egy 3 dimenziós lepedő van kifeszítve

4 dimenzióban, és azon keringenek 4 dimenziós golyók, mint bolygók, engedelmeskedve a 4 dimenziós gravitációnak.


> Ezalapján a feltételezés alapján a gravitációnak kell egy 4. térdimenzió ahhoz, hogy működjön, hisz nem tudna saját magában meghajolni sem egy 2, sem egy 3 dimenziós tér.


Miért ne tudna?

.. Kant kijelentette hogy az egyetlen lehetséges 3 dimenziós tér az euklideszi, de Bolyai óta tudjuk hogy más 3 dimenziós terek is létezhetnek, olyanok, amik csak görbültek önmagukban.


> Ebből jött az a feltételezés, hogy akkor a valóságban ebben az állítólagos 4. térdimenzióban már van egy jelenlévő erő, ami már hat a tömeggel rendelkező objektumokra, és ezért görbítik meg a mi terünket.


Szerintem a 3 dimenziós gravitációt azzal magyarázni, hogy minden 4 dimenziós és van 4 dimenzióban egy gravitáció nem visz előrébb. Plusz gondolom számszakilag sem stimmel, nem jön ki a gravitáció négyzetes távolságfüggése (mittudomén az is lehet hogy kijön).

jan. 29. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 dq ***** válasza:
Egy jó kép a gravitációra az, hogy a tömeggel/energiával rendelkező testek beszívják maguk körül a teret. (Szívógravitáció, nem tévesztendő össze a nyomó gravitációval.) Ez szép négyzetes távolságfüggést ad, lásd John Baez: The Meaning of Einstein's Equation [link]
jan. 29. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Köszi szépen a felvilágosítást :D
jan. 29. 14:47
 4/10 Ozmium42 ***** válasza:
15%
Az általános relativitás elmélet eleve a tér-idő négy dimenziójával számol, úgyhogy nem találtad fel a spanyol viaszt.
jan. 29. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

#4 Nem gondoltam, hogy feltaláltam bármit, csupán nem értettem valamit, és nem találtam róla hiteles anyagot magamtól, de már az első két válaszoló jól fel tudott világosítani.


"Az általános relativitás elmélet eleve a tér-idő négy dimenziójával számol" - Igen, ez 3 tér dimenzió és a negyedik dimenzió itt az idő, nem pedig egy negyedik térdimenzió egyébként.

jan. 29. 16:22
 6/10 Ozmium42 ***** válasza:
49%

Éppen az lenne áltrel egyik fontos megállapítása, hogy a 3 tér és 1 idő dimenzió között összefüggés van, és kezelhetőek 4 egyenrangú dimenzióként.


Képzeld el azt, hogy egy személy pontos helyét kell megadnod. Ha ez a személy egy emeletes épületben dolgozik, akkor nem elég megadni, hogy a térkép síkján hol helyezkedik, hanem azt is, hanyadik emeleten, ez lenne a 3. térdimenzió. Azonban, mivel nincs mindig ott, ezért időben is meg kell adni, hogy mikor van éppen ott. Így ez a négy független paraméter szolgál arra, hogy pontos leírását add annak, hogy valami van valahol, és ez négy dimenziós leírást jelent.

jan. 29. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 dq ***** válasza:
37%

Ahogy egy személy pontos hőmérsékletéhez sem elég a hőmérséklete, hanem kell az is, hogy mikor. Az idő és a hőmérséklet kezelhető 2 egyenrangú dimenzióként.


Ezt már a görögök is tudták, azért jelölték mind a kettőt t (t az idő, T a hőmérséklet) betűvel.

jan. 30. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

a görögök nem jelölték t-vel az egyiket és T-vek a másikat, a mai napig nem latin betűket használnak.... és görög betű is előbb volt, mint latin (a latin betűk a görög görbék kiegyengetései)


modern fizikai jelölések: t mint time angolul, T mint temperature angolul.


jó jó tudom egy rakás angol szó a latinból származik, de a hőmérséklet az nem tekinthető dimenziónak....

febr. 1. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
6: a pontos leíráshoz az időpont megadása sem elég, azt is kellene valahogy jelölni, hogy melyik univerzumban :)
febr. 1. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 dq ***** válasza:
FYI: a görögök még most is t-vel és T-vel jelölik az időt és a hőmérsékletet, az SI szabványnak megfelelően.
febr. 1. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!