Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Szupernóva kitörés a múltból?

Szupernóva kitörés a múltból?

Figyelt kérdés
A napokban olvastam egy cikket, hogy ritka jelenséget lehet majd látni az égbolton. Egy kb 80 évente jelentkező szupernóva kitörést. Ami 3000 fényévnyi távolságra van tőlünk. Akkor azt jól gondolom hogy ez a jelenség, amit esetleg láthatunk, 3000 évvel ezelőtt történt, és most ért ide a fénye? Adott esetben még az is lehet hogy már nem is létezik valójában? Ha egy több ezer fényévre lévő csillagot tanulmányoznak, még az is lehet hogy már nem is létező csillagot néznek? Hiszen több ezer fényév, azt jelenti hogy a fény több ezer év alatt tette meg azt az utat. Jól gondolom?
ápr. 2. 08:03
 1/4 anonim ***** válasza:
94%
Nem kell rögtön egy ezer fényévekre levő szupernóvára gondolni, hogy igazoljuk az állítás helyességét. Elég csak a Napra, aminek fénye valamivel több mint 8 perc alatt érkezik el a Földig. Ebből ugyebár az következik, hogy amit jelenleg látsz Napot (ne nézz a Napra!), az valójában 8 perccel ezelőtt volt. Mivel a Föld forog és kering, így jelenleg a Nap garantáltan nem „ott lesz”, ahol most látod, hanem ott, ahol majd 8 perc múlva látni fogod. 😎
ápr. 2. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 Psycho ***** válasza:
86%

Igen, jól gondolod.


Ezért van az, hogy az égbolton minél távolabbra nézel, annál inkább a múltba nézel. Tehát nemcsak téri távolság van, hanem idői is.


Ugyanígy: ha egy 5milliárd fényévnyire lévő galaxist nézel, akkor az az 5milliárd évvel ezelőtti állapotot tükrözi. Amikor útnak indult a fénye, a Föld még nem is létezett.


Bár itt már bonyolódik a helyzet azzal is, hogy az a galaxis ma már nem 5 milliárd fényév távolságra van a téridő tágulása miatt (hanem messzebb). Szóval a pontos kifejezés az, hogy a fény 5milliárd évet utazott, hogy ideérjen.


3000 fényévnél ez még nem tétel.

ápr. 2. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
88%

A korrektség kedvéért: SZUPERnóva a csillag robbanásszerű megsemmisülése. Szupernóva értelemszerűen EGYSZER fordulhat elő egy csillag életében. Amiről szó van, az nem SZUPERnóva, hanem sima NÓVA, a csillag hirtelen drasztikus felfényesedése, ennek különféle okai lehetnek, és akár ismétlődhet is, mint a szóban forgó csillag esetén kb. 80 évente.

A tévedés nem a kérdező hibája, az Origónál (a színvonalukhoz hűen) nem kérdeztek szakértőket a témában

[link]

hanem simán megpróbálták lefordítani a NASA cikkét, és azt hitték, a nóva és a szupernóva ugyanaz.

[link]

ápr. 2. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
69%
Egyébként aki kicsit jobban képben van az éjszakai égboltot illetően, annak ez egy érdekes jelenség lesz. Egy eddig csak távcsővel megfigyelhető csillag átmenetileg szabad szemmel is könnyen látható viszonylag fényes csillaggá fog változni. Mindez az Északi Korona csillagképben, ami egy jellegzetes halvány kis félkört formáló csillagkép, egyetlen fényes csillaga a korona ékkövét jelképező Alphecca, ami így már nem lesz "egyeduralkodó", mivel a nóvát nagyjából hasonló fényességűre várják.
ápr. 2. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!