Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Valóban "régen minden jobb...

Valóban "régen minden jobb volt" vagy a nosztalgiahatás miatt az emberek hajlamosak szebbnek gondolni a múltat, mint amilyen az valójában volt, akkor amikor megélték?

Figyelt kérdés

Ha szubjektíven nézem, akkor én is szebbnek látom a múltat, mint amilyennek az valójában lehetett, míg ha objektíven nézem, akkor ki kell jelentenem, hogy ha nem is sokkal, de most a legjobb az életem.


Miért van ez a jelenség sok embernél? Nálatok is így van?



ápr. 4. 09:05
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Mert régen fiatalok voltak. Fiatalnak lenni jó. Nagyjából ennyi, plusz bizonyos életkor felett nehezebben alkalmazkodik már az ember a változásokhoz, így azokat negatívan éli meg.
ápr. 4. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 Kólauborkával ***** válasza:
53%

Szerintem minden szarabb volt. Tehát én nekem nincs bajom a fejlődéssel.

Köszönöm, az emberi kapcsolataim rendben vannak. A munkám is, lehetőségeim is.

Egyedül valami értelmes asszony kéne, az régen talán egyszerűbb volt, de ebben sem vagyok biztos.

ápr. 4. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Van, ami jobb volt és volt, ami rosszabb. Ami romlott, azt az ember jobban észreveszi, ami javult azt sokkal nehezebb észrevenni (magamon is látom).

Ehhez jön a nosztalgia faktor, illetve néha számomra érthetetlen tényezők (a sorkatonaság, a szoci autók visszasírása.)

ápr. 4. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
3-as vagyok. Nem vagyok mérvadó, mert sok mindent az elmúlt pár évben oldottam meg az életemben, ami végigkísért amióta vissza tudok emlékezni. Én állítom, hogy hiába öregszem most élem eddigi életem legszebb éveit.
ápr. 4. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

Ami durva, hogy én pl úgy sírom vissza a 80-as éveket, hogy közben még a zacskóban sem lötyögtem akkor ('92-es évjárat vagyok).


A 90-es éveket is visszasírom, pedig akkor még kisgyerek voltam.

ápr. 4. 10:10
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

Semmi sem volt jobb régen. A 90-es években voltam általános iskolás kölyök. Akkor sokkal nehezebb volt a tanulás, mint ma. Ott vagy megértetted a tananyagot, vagy nem. Az internet nem volt elterjedt, tehát nem úgy volt, mint ma, hogy egy rakás oktatóvideót, wikipédia leírást stb. találsz az adott tananyagról. Vagy itt van ez az oldal, ahol segítenek, és levezetnek akár komplett számítási feladatokat is a kommentelők. Semmi ilyen nem volt, ezért ki tudja mennyi diák szenvedett egyedül, főleg azok, akiknek nem volt pénze magántanárra.

Az emberek közi kommunikáció is sokkal nehezebb volt. Nem volt közösségi média, hogy megkeress régi ismerősöket. Nem tudtad felvenni a kapcsolatot pl. Japánban élő emberekkel, ahogy ma az Interpals.net-en lehet.

A technikai fejlettségről nem is beszélve, na meg Magyarországon a 90-es evekben voltak a nagy leszámolások a gengszterek között (nem véletlen, hogy akkoriban jött be ide a gengszter rap is), tehát talán még ennél is veszélyesebb világ volt, mint ma.


Az, hogy régen jobb volt, teljesen szubjektív álláspont. Az ember a fiatalságát siratja. Pedig az lenne a logikus, ha előre néznénk, és inkább azon dolgoznánk, hogy kényelmes nyugdíjas éveink legyenek.

ápr. 4. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Egy kis kiegészítés:

A nyugdíjas évekre 30-as pasiként inkább jobb, ha még nem gondolok. 😅

De az biztos, hogy inkább előre kell nézni, hogy minél fejlettebb legyek az élet egyéb területein.

A 90-es évekről meg az általános iskolás osztálytársaimmal időnként nosztalgiázni belefér, de számomra ennyi. #6 voltam

ápr. 4. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 bollocks ***** válasza:
100%
Tapasztalataim szerint a "régen minden jobb volt" legtöbbször azok szájából hangzik el, akik nosztalgiázva gondolnak vissza az erekciójukra.
ápr. 4. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
74%

Nem a múltat gondolom szebbnek, hanem annyival nehezebb a jelen.


A hosszú válaszomat meg csak az olvassa el, akit érdekel két példa:

Az egyik, hogy amikor tini voltam, nem volt még sem internet, sem közösségi média. Nem voltak fake hírek sem az újságokban vagy a könyvekben. Lektora is volt majdnem minden kiadványnak. És akkor inkább egymással foglalkoztunk, barátkoztunk, és nem az amerikai milliomosok különcségeire vágytunk, vagy őket majmolni sem szerettünk volna. Ma meg a különböző online terekben csak a talmi csillogást látni, és az irígyek sárgulnak rendesen. Nem könnyű nekik. De nekem sem, aki a sok tájékoztatás közül ki akarja választani a valósághoz legközelebb állót. Mert tele van a net kattintásvadász tartalommal, aminek a 80%-a szemét.

A másik: amikor internetkávézót csináltam a 90-es években, akkor úgy döntöttem, hogy összedobok egy honlapot. Vettem egy ehhez való szoftvert, és amíg a domain igénylés és a tárhely bérlés lezajlott, azon a héten meg is csináltam a weblapunkat. Most, 30 évvel később a feleségem egyéni vállalkozó lett. Gondoltam összedobok neki is egy honlapot. Aztán szétnéztem, és láttam, hogy már van vagy 6 platform a weblap készítéshez. Amikor a WordPress mellett döntöttem, elkezdtem tanulmányozni. Egy hét után rájöttem, hogy 30 év alatt annyit változott a világ, hogyha én ezt magas színvonalon akarom megcsinálni, akkor meg kell tanulnom hozzá a WordPress-t, ami az én saccom szerint úgy kb 1 év. Ekkor úgy döntöttem, hogy mégsem én gyártom le a honlapot, hanem megbízok egy profit.

És akkor most nem mondom, hogy bezzeg az én időmben. Csak egészen más világ volt az, amire nosztalgikusan visszemlékszem, és más a mai világ. Nagyon más. És irtózatos a fejlődés egyes területeken. Nem sírom vissza azt a korszakot, de ehhez a mai rohanó, fejlődő világhoz is nehéz alkalmazkodni.

ápr. 4. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!