Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A mérgező növények mennyire azok?

A mérgező növények mennyire azok?

Figyelt kérdés

A tiszafa, sisakvirág, gyöngyvirág, gyüszüvirág, kikerics, lilaakác, fagyöngy mennyire mérgezőek ténylegesen?

Néha hírekben olvasni lehet, hogy valaki a felsorolt - meg esetleg másik - mérgező növényekből 1-2 levelet megevett és belehalt, máshol meg arról van szó, hogy ennyitől esetleg rosszul lesznek, de legtöbbszőr még az sem.

Ebből most melyik igaz, tényleg bele lehet halni néhány levélbe?

Vagy ezek csak szenzációhajhászó cikkek, amiknek nem sok alapja van?

Amelyek tényleg mérgezőek, ott mi az a mennyiség, ami egy átlagos felnőttnek tényleg problémás lehet?


Ha valaki tudja a válaszokat ezekre, nagyon megköszönném a segítségét



#mérgező növény #hatás erőssége
ápr. 7. 18:05
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Ez növényfajtánként és azon belül egyedenként eltérő lehet. Pl. a gyilkos galóca, vagy a ricinusmag mérge kis mennyiségben is végzetes hatású. Az egyes toxinokat az LD50 értékkel szokták jellemezni, amely azt adja meg, hogy milyen dózisa öli meg a kísérleti állatok 50 %-át. Miligramm vagy mikrogramm per testtömegkilogrammban szokták kifejezni.
ápr. 7. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Ez tényleg nagyon függ a növényfajtól és a ténylegesen bevitt méregmennyiségtől. Pl. a digitoxint szívgyógyszernek használják, erős pulzuscsökkentő, de nagyon kis mennyiségben használják. Ha megeszed a gyűszűvirágot, amiben megtalálható a méreg simán megállhat a szíved. A vérehulló fecskefű meg pl. bár túladagolva okozhat halálos mérgezést, de azért elég gyakran megússzák az enyhébb túladagolást rövidtávú erős emésztőrendszeri panaszokkal, a növényt egyébként gyógynövényként is használják.

De az sem mindegy hogy hogyan jut be a szervezetbe. A vérbe annyi digitoxin bejutása, mint amennyit szájon át felír az orvos simán halálos adag, mert azért az emésztőrendszerben nem szívódik fel mind.

Szóval nem, nem szenzációhajhász, de függ a növénytől. Az hogy mondjuk szerencséd volt és a hóvirág rágcsálását megúsztad egy görcsös hasmenéssel, nem azt jelenti, hogy más nem halhat bele mondjuk az aranyeső rágcsálásába. Minden faj más méreganyagot tartalmaz, ami másképpen hat az emberi szervezetre. Van amiből már kevés is komoly problémát okoz és van amit egy bizonyos mennyiségig képes tolerálni a szervezet.

ápr. 7. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat.

Akkor ezek szerint a gyöngyvirág vagy gyüszüvirág egy-két levelét tévedésböl megeszi valaki, az jó eséllyel belehal?

ápr. 7. 21:14
 4/5 anonim ***** válasza:
100%
3.: A szakirodalom szerint ezek esetében egyénenként jelentősen eltérő a toxikus mennyiség, ezért ezt a kérdést nem lehet általánosságban megválaszolni. A hatóanyaguk a digitalisz kis mennyiségben szívgyógyszer, de a terápiás adag túllépése (néhány tabletta bevétele) egyeseknél súlyos/halálos mérgezést okozhat. Főként az okozza a toxicitás egyénfüggő változatosságát, hogy a hatóanyag a szívizomhoz és a vázizomzathoz egyaránt kötődik, de csak a szívizomhoz kötődő része okoz veszélyes tüneteket. Egyénfüggő, hogy kinek mennyi vázizomzata van a szívizom mennyiségéhez képest.
ápr. 7. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
4-es: köszönöm a válaszodat!
ápr. 8. 08:04

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!