Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Tudunk valószínűséget becsülni...

U. Xorter kérdése:

Tudunk valószínűséget becsülni az alábbi vákuum-fluktuációs eseményekhez?

Figyelt kérdés

Alapfeltétel: 1m³ vákuumban 1s alatt létrejön*...

A) egy elektron,

B) egy hidrogénatom,

C) egy mól hidrogén,

D) 1L víz.

Mind a négyhez várok egy valószínűséget és egy miértet.

*: ugyanennyi ideig meg is marad.



ápr. 17. 22:03
 1/3 anonim ***** válasza:
47%

A) 0

B) 0

C) 0

D) 0


Mivel a vákuum minden töltése semleges, emiatt csak semleges részecskék jöhetnek létre vákuumfluktuáció hatására. Azaz egyik esemény se tud megtörténni.

ápr. 18. 00:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
81%

Elektron-pozitron pár létrejöhet - és talán idetéved egy nálamnál komolyabb szakértő, aki a mai fizikai tudás értelmében számszerűen megmondja ennek a valószínűségét.


A hidrogénatommal kapcsolatban már erős kétségeim vannak, de talán arra még lehet valamilyen értelmes esély. A "C" és "D" pontok pedig az univerzumunk ismert tulajdonságai értelmében teljesen tárgytalanok.

ápr. 18. 05:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
48%

Hogy értelmes választ is kapj


Bizony, néhány alapvető fizikai alapelv alapján értékelhetjük ezeket az eseményeket.


A) Egy elektron keletkezése:


Valószínűség: Nagyon alacsony. Elektronok spontán keletkezése vákuumban egy nagyon ritka esemény, és a pontos valószínűséget nehéz megbecsülni, mivel a kvantummechanikai folyamatokat kell figyelembe venni.


Miért: Az elektronok spontán keletkezése a kvantummechanika eredménye, ahol az üres tér is rendelkezik energiával és virtuális részecskék jelenhetnek meg és tűnhetnek el. Azonban az ilyen események rendkívül ritkák, különösen egy ilyen specifikus környezetben, mint a vákuum.


B) Egy hidrogénatom keletkezése:


Valószínűség: Nagyon alacsony, hasonlóan az elektronhoz. Egy hidrogénatom létrejötte ugyancsak kvantummechanikai jelenség, és a vákuumban való spontán keletkezésének valószínűsége nagyon alacsony.


Miért: A hidrogénatom létrejötte hasonló mechanizmuson alapul, mint az elektroné, de összetettebb folyamatról van szó, mivel egy protonból és egy elektronból áll. Az ilyen folyamatokat a kvantummechanika alapelvei határozzák meg, és ezek az események igen ritkák.


C) Egy mól hidrogén keletkezése:


Valószínűség: Abszurdan alacsony. Egy mól hidrogén tömegű anyag létrejötte a vákuumban nagyon kicsi valószínűséggel fordulhat elő, ami már a makroszkopikus méretű anyagok skáláján túlmutat.


Miért: Egy mól hidrogénnek nagyon sok részecskéből kellene állnia, ami még a legkisebb részecske is tömeges mennyiségű hidrogént jelentene. A kvantummechanika határozza meg az ilyen jellegű makroszkopikus skálán ritka események valószínűségét.


D) 1 liter víz keletkezése:


Valószínűség: Gyakorlatilag nulla. Ekkora mennyiségű anyag spontán keletkezése a vákuumban gyakorlatilag elképzelhetetlen.


Miért: A víz molekulái tömeges mennyiségű hidrogént és oxigént igényelnek, amelyekből a molekula felépül. Ekkora anyagmennyiség váratlan megjelenése a semmiből olyan hatalmas energetikai és valószínűségi kihívásokkal járna, hogy gyakorlatilag lehetetlen lenne.


Összességében mindegyik esemény valószínűsége rendkívül alacsony, de a méret és az összetettség növekedésével ez a valószínűség még inkább csökken.

ápr. 18. 08:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!