Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért nem fázunk meztelenül...

Miért nem fázunk meztelenül 32 fokban, amikor mi 37 fok körül vagyunk (legalábbis belül)?

Figyelt kérdés

Minden tudományos alapot nélkülözve értető lenne, hogy arra számítsunk, hogy ha a testünk hőmérsékleténék hidegebb van akkor fáztunk, ha melegebb akkor pedig melegünk legyen.

Hiszen ha körülöttünk hidegebb van, akkor a körülöttünk levő levegő melegítésével elvileg tudunk hőt leadni.


máj. 16. 15:59
 1/5 anonim ***** válasza:
92%
Ez most nem túl szakszerű válasz, de mivel van hőveszteség (mozgás, vegetáció), ezért a szervezetünk többlethőt termel folyamatosan. Ezért nem 37 fokon van az egyensúlyi állapot, hanem ott, ahol már kellően gyorsan le tudjuk adni a hőtöbbletet a környezetünknek. Páratartalom is fontos.
máj. 16. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 VándorSeregély ***** válasza:
96%

A bőröd egyik alap funkciója (sok más egyéb mellett) pont a hőleadás. Ami elég nehézkesen megy, ha a kinti hőmérséklet akár csak megközelíti a te bőrfelületed hőmérsékletét. Az pedig, hát, nagyon dióhéjban azért is hidegebb pár fokkal, mert a hő a tested belsejében termelődik, vagyis kifelé haladva csökken. A bőr ráadásul egyfajta szigetelőként is funkcionál.

Hogy a melegérzetet nem a tested belső hőmérsékletéhez képest érzed, annak pedig nagyon profán oka van. A hőreceptoraid is a bőrödben vannak.

máj. 16. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%
Egyébként a száraz levegő, szél, és vizes bőrfelület együtt össze tudják hozni a fázást akár még 37 fok felett is. (a "most léptem ki a medencéből" effektus)
máj. 16. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 dq ***** válasza:

> Minden tudományos alapot nélkülözve értető lenne, hogy arra számítsunk, hogy ha a testünk hőmérsékleténék hidegebb van akkor fáztunk, ha melegebb akkor pedig melegünk legyen.


Hát én arra számítok, hogy akkor fázok, amikor túl sok hőt adok le, és akkor van melegem, amikor túl kevés hőt adok le.


Igen, van olyan is, hogy túl keveset ad az ember le. A szervezetben egyrészt termelődik egy csomó hő, másrészt meg a szervezet hőmérséklete nem mehet túl magasra, mert akkor meghal. Ezért van egy minimum hőmennyiség, amit le kell adnia időegységenként. Ha túl meleg van, akkor ezt nem tudja leadni.


- -


#3 : "Egyébként a száraz levegő, szél, és vizes bőrfelület együtt össze tudják hozni a fázást akár még 37 fok felett is. (a >>most léptem ki a medencéből<< effektus)"


Itt mondjuk nem az emberi testről vagy a hőérzetről van szó, hanem arról hogy a párolgás _hűt_. 37 fokos száraz levegőt fújsz a 37 fokos vízre, és odaraksz egy hőmérőt, látod hogy nem is 37 fokos a párolgó víz, hanem hidegebb. Ezért is nem halsz meg, ha 39 fok fölé megy a hőmérséklet, de nincs telítve a páratartalom.

máj. 16. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim válasza:

Ember esetében kb. 27fok a termoneurtális hőmérséklet, ahol minden ruha nélkül kényelmesen ellennénk.

Amúgy röviden a válasz, hogy hő az anyagcsere folyamatainkból termelődik és van höszabályozó rendszerünk, ami alakítja a hőtermelést-hőleadást a hőmérséklet érzethez.

Pl hüllőkben ez fejletlenebb, ezért napoznak meg lassulnak be hidegben.

máj. 23. 00:24
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!