Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az óriásszarvas faja tényleg...

Az óriásszarvas faja tényleg a csontritkulásba halt bele?

Figyelt kérdés

máj. 23. 21:19
 1/3 anonim ***** válasza:
84%

Nálad is be van tiltva a gugli?

[link]

Jössz egy sörrel.

máj. 23. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 hollófernyiges ***** válasza:
91%
Ez csak egy elmélet, ami adatokkal nincs alátámasztva.
máj. 24. 07:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 TappancsMancs ***** válasza:
80%

A magyar wikin viszonylag rövid:

- "az agancsok felépítéséhez sok kalciumra és foszfátokra volt szüksége, viszont az utolsó jégkorszak végével a megváltozott növényzet már nem tudta biztosítani a szükséges elemeket az agancsok felépítéséhez, így az állatokban csontritkulás (osteoporosis) alakult ki, mivel az agancsok felépítéséhez szükséges elemeket szervezetük a csontjaikból vonta ki."

- "Mások szerint őseink túlzott vadászata okozhatta a faj kihalását"


Az angol wikin bővebben is megvan és ebből is láthatod, hogy egy szöveg "vágott verziója" mennyire mást tud közölni.


Irish elk - en.wiki

Kihalás /


"Történelmileg kipusztulását az agancsok megterhelő méretének, ... tulajdonították, amely különösen megnehezíti a hímek erdőkön való menekülését, miközben az embervadászok üldözik őket, vagy túlságosan megterhelő táplálkozási szempontból, amikor a növényzet szerkezete megváltozott. Ezekben a forgatókönyvekben a nagy agancsú szarvas szarvasok ivaros szelekciója hozzájárult volna a hanyatláshoz."


(*Megj: késő pleisztocén 130 000 évtől 12 000 éve)

"Az agancs mérete azonban a késő *pleisztocénben és a holocénben csökkent, így nem biztos, hogy ez volt a kihalás elsődleges oka. Az erdősűrűség csökkenése a késő pleisztocénben és a kellően jó minőségű takarmány hiánya a test és az agancs méretének csökkenésével jár. Az erőforrások ilyen szűkítése felére csökkenthette a nők termékenységi arányát."


"Úgy gondolják, hogy a M. giganteus elterjedését erősen szabályozták az éghajlati viszonyok. Úgy tűnik, ... elterjedési területe összeomlott ... 27 500 és 14 600 év között kevés maradványt ismerünk, 23 300 és 17 500 év között pedig egyet sem. Az ismert maradványok jelentősen megnövekedtek a legújabb pleisztocénben, ahol úgy tűnik, hogy újra gyarmatosította korábbi elterjedési területét, ... Egy 2021-es tanulmány megállapította, hogy a M. giganteus a mitokondriális genom diverzitásának fokozatos hanyatlását tapasztalta körülbelül 50 000 évvel ezelőtt, ..."


"A végső pusztulást számos tényező okozhatta mind kontinentális, mind regionális szinten, beleértve az éghajlatváltozást és a vadászatot. A régió legfiatalabb datálása a nyugat-szibériai Kamyshlovból és az európai oroszországi Orjol megyében található Maloarhangelszkből körülbelül 7700-7600 évvel ezelőttre tehető, és azt feltételezik, hogy valószínűleg nem sokkal ezután kipusztult."


[link]

máj. 24. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!