Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan tudja megvilágítani a...

Hogyan tudja megvilágítani a külső bolygókat a Nap, ha ilyen kicsike a mérete a felszínükről nézve?

Figyelt kérdés

[link]


Itt gondolok az Uránuszra, Neptunuszra a Plútóra és a többi törpebolygóra.

Nem tudom elképzelni, hogy ilyen kis mérettel a távolság miatt rendesen meglegyenek világítva.

Egyszer olvastam valahol, hogy a Plútóról a Nap alig fényesebb mint innen a telihold, pedig az se ad valami sok fényt. Épp hogy nem bukok fék, de ennyi.

Ui.: Nem tudom hogy mennyire hiteles ez a külföldi oldal.



máj. 26. 18:54
 1/7 anonim válasza:
100%

Egy tiszta éjszakán a telihold bőven elég fényt ad, ha nincs gond a látásoddal.

Szerintem nincs semmi furcsa abban hogy elér a fénye a távolabbi bolygókig. Azért a Napunk elég nagy, erős a fénye.

máj. 26. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 sadam87 ***** válasza:
100%

"Egyszer olvastam valahol, hogy a Plútóról a Nap alig fényesebb mint innen a telihold, pedig az se ad valami sok fényt."

Az valami pontatlan adat vagy félreértés lehetett. A Nap a Neptunszról és a Plútóról is sokkal fényesebbnek látszik, mint a telihold a Földről. Ezeken az égitesteket kb. annyira világítja meg a Nap, mint ammenyi fény jut a földfelszínre napközben, ha nagyon erősen el van borulva az ég.

[link]

A Nap a földfelszínről kb. 400 000-szer látszik fényesebbnek, mint a telihold. Ez alapján könnyű kiszámolni, hogy a Nap a Nap-Föld távolságnak bő 600-szorosáról látszik olyan fényesnek, mint a Földről a telihold. (A fényerősség a fényforrástól távolodva a távolság négyzetével fordítottan arányosan csökken.) Az több, mint tízszer nagyobb, mint a Plútó távolsága a Naptól.

"Nem tudom elképzelni, hogy ilyen kis mérettel a távolság miatt rendesen meglegyenek világítva."

Nem csak a látszólagos méret számít, hanem a felszíni fényesség is. Márpedig a Na felszíne eléggé fényes. (Nem véletlen károsítja az ember szemét.)

Gondolj például erre: a hagyományos izzókban az izzószál jellemzően eléggé kicsi (és nem is olyan forró, és ezáltal fényes, mint a Nap felszíne), mégis elég sok fényt tud adni.

Vagy egy másik megközelítés: az éjszakai égbolton látható csillagokat annak ellenére látjuk, hogy minimum több ezerszeresére vannak tőlünk a Nap-Plútó távolságnak. Mégis látjuk őket szabad szemmel. (Igaz, a szabadszemmel látható csillagok jelentős része napnál lényegesen nagyobb óriás vagy szuperóriás csillag, de azért a Naphoz hasonló méretű csillagok között is vannak szabad szemmel láthatók.)

máj. 26. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

#2


Értem, de egy szobában a fény a falról is visszaverődik. Ez szerintem hozzásegít a világosság növeléséhez. A világűrben viszont egyetlen pontból kapja a bolygó a kisebb dózisú fényt.

máj. 26. 22:09
 4/7 sadam87 ***** válasza:
100%

#3

Ez igaz. Nyilván ennek is van hatása. De ez azért főleg a közvetlenül nem megvilágított részeken fontos. A közvetlenül megvilágított részen azért szerint jellemzően kisebb mértékű a visszavert, szórt fény hatása, mint a lámpa hatása. (Bár ez nyilván sok mindentől függ.) Szóval van ilyen hatás, de ez az eredményt szerintem nagyon jelentősen nem befolyásolja. (Nagyságrendileg biztosan nem.)

máj. 26. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

A föld esetében a Hold és a Nap körülbelül ugyanakkora látszólagos méretűek (lásd ugye napfogyatkozás..).

A Plútón a Nap ugyan még mindig jóval fényesebb mint a telihold, viszont jóval kisebb.


A távolságból és a fényességből ki lehet számítani a "megvilágítás" nevű mennyiséget, aminek lux a mértékegysége, a mérnöki gyakorlatban ez adja meg, hogy mennyire látjuk jól megvilágítottnak az adott tárgyat.


A Plútón, délben - tehát amikor a legmagasabban van a nap- ez 60 lux körül van, ami egy sötét szobában egy 30W körüli (nem túl erős) hagyományos izzónak felel meg.


[link]


máj. 27. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Én eddig abban a tévhitben éltem hogy a külső bolygókhoz kevés fény jut. Bár rengeteg képet láttam, ahol próbálják illusztrálni hogy mekkora lehet a Nap a felszínükről és hát ott is van sokféle. Van, ahol a Nap csak egy kis pötty, gombóc és van ahol van fénysugara is.
tegnapelőtt 19:09
 7/7 sadam87 ***** válasza:

Lényegesen kevesebb mint a Földre, de azért az sem olyan kevés. A Földhöz képest a következő a megvilágítás (egységnyi területre egységnyi idő alatt Napból érkező fény) ereje a bolygókon (körülbelül), illetve mennyi lux a fényerő (a Földet érő az atmoszférikus elnyelést nem számítva kicsit több, mint 100 000 lux, én most ennyivel fogok számolni):

Jupiter - 4%, 4000 lux

Szaturnusz - 1%, 1000 lux

Uránusz - 0,25%, 250 lux

Neptunusz - 0,11%, 110 lux

A Plútó kapcsán (kb. 0,06%, 60) le is írják, hogy ez még mindig sokkal fényesebb, mint a telehold fénye. Egyébként cikk egy kommentjében van egy mókás link, amin meg tudod nézni, hánykor lesz a lakhelyeden legközelebb akkora a fényerő, mint a Plútón.

[link]

A lux értékekhez összehasonlításnak pár adat:

[link]

[link]

tegnapelőtt 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!