Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miktől függ az elemek olvadásp...

Miktől függ az elemek olvadáspontja?

Figyelt kérdés
2010. okt. 31. 14:14
 1/8 anonim ***** válasza:
0%
Most ezt komolyan kérdezed? Én vegyész vagyok 40 éve és eszembe se jut ilyen.Mit gondolsz ki lehet számítani valamilyen módszerrel? Nem ismersz olyat hogy sok dolgot csak gyakorlati tapasztalati módszerrel lehet tudni? Igaz hogy a mai kémia oktatás egy csőd mikor azt hiszik és olyat tanítanak hogy matematikai módszerrel mindent meg lehet oldani.
2010. okt. 31. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

kedves 40 éve vegyész!

a kérdező nem kérdezett butaságot, és még konkrét válasz is adható rá.

egy adott fém akkor olvad fel - változik meg a halmazállapota, ha a rácsszerkezete felbomlik. nyílvánvaló, hogy minél erősebb a rácsszerkezet, annál több energiát kell vele közölni ahhoz, hogy felbomoljon, ergo az erős rácsszerkezetű anyagok olvadáspontja magas.

2010. okt. 31. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

"minél erősebb a rácsszerkezet, annál több energiát kell vele közölni"


Csak tudod ezzel egy baj van gyakorlatilag semmire nem használható! Mondok megtörtént konkrét példát. A laborunkban az egyik aszisztens összeöntötte a ftálsavat és a ftálsavanhidridet mivel az anhidrid felírat elázott, nem lehetett látni.A két vegyület eltérő kristályú, de melyik melyik? Ilyenkor a vegyész nem meditál hanem előveszi a kézikönyvet és megnézi a két anyag fizikai tulajdonságait és ott megtalálja hogy a ftálsav olvadáspontja 208 fok az anhidridé 130,8 fok Celsius és megméri a két kristály olvadáspontját és tudja melyik melyik és odaadhatja az aszisztensnek hogy válogassa szét.

2010. okt. 31. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
19%
Ja és én nem mondtam hogy butaságot kérdezett csak azt hogy haszontalan ismeret. Gyakorlati haszna semmi. Az iszapkatasztrófa megmutatta hogy pont a gyakorlati ismeretek hiánya a nagy baj.
2010. okt. 31. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

a kérdező mindössze annyit kérdezett, hogy mitől füg az olvadáspont.

erre a válasz az, az adott anyag rácsszerkezetének "erősségétől".

az, hogy ez a tény a gyakorlatban használható- e, avayg sem, a kérdés szempontjából mellékes.

2010. okt. 31. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Mi van, már az is baj, ha valaki érdeklődő? Kedves vegyész, szerintem ez rád nézve égő, hogy sosem jutott eszedbe ez a kérdés. Az ajkai katasztrófáért meg nehogy már a kérdező legyen a hibás.

Mellesleg ki lehet számítani elméletileg egy anyag olvadáspontját, de ahhoz már szilárdtestfizikai ismeretek szükségesek. Attól még, hogy egy vegyész valamit nem tud, attól még az létezik.

Az olvadáspontot a rács erőssége határozza meg. Nagyon leegyszerűsített modell szerint képzeld el úgy, hogy a rácsban a szomszédos atomokat kis rugók kötik össze. Minél nagyobb ezeknek a rugóknak a rugóállandója, annál nagyobb az olvadáspont.

2010. okt. 31. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

A kérdés megérne egy egyetemi speciál-kollégiumot is! Az elemek olvadáspontja elsősorban attól függ, hogy milyen rácsban kristályosodik az illető elem és ezen belül milyenek a szimmetria viszonyok.

Gondolom meglepetést okozok a kérdezőnek, de Nandras-nak is, hogy a legmagasabb olvadáspontú elemet nem a fémek közt kell keresni. Ez ugyanis a szén. Ennek is a gyémánt nevű módosulata. A szabályos tetraéderes szimmetria és az atomok közti erős kovalens kötés az oka!


Sajnos konkrét trendet a periódusos rendszerben nem lehet mutatni, hogy merre nő az olvadáspont - mint pl elektronegativitásban lehetne, hogy alulról felfele és balról jobbra (kivéve a nemesgázokat persze)...

Szóval ezt mind meg kell tanulni...


A magát vegyészként feltüntető vörösiszapozó kommentelőnek amúgy semmi köze a kémiához, nem az első hozzászólása, ahol vörösiszapozik, leszólja a kérdezőt, és kapitális szamárságokat ír! Szerintem csak sepreget valami vegyi üzem udvarán.

2010. okt. 31. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen az értelmes válaszokat! ^^ Sokat segítettetek: Nandras és az utolsó két válaszoló ^^
2010. nov. 1. 10:36

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!