Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy keletkezhet szulfát ion?...

Hogy keletkezhet szulfát ion? (SO4) 2-

Figyelt kérdés

Nem tudom, hogy jöhet létre egy ilyen ion, és miért kétszeresen negatív a töltése?

Ugye a kén és oxigén a VI.A főcsoportban van tehát van 2 párosított és 2 párosítatlan elektronja van. És ha a kén mellé adok 4 oxigént akkor lesz az oxigéneknek fejenként 2 párosítatlan tehát összesen 4*2e-, a kén sehogy sem lehet, hogy 8e-ja lesz... és mit jelent az, hogy 2szeresen negtaív töltésű? mitől annyi?


2010. okt. 31. 15:06
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Lehet, h hülyeséget mondok, de én úgy tudom, hogy a szulfátion, a kénsav (H2SO4) savmaradéka. A kénsav lead két hidrogént (proton) ezért lesz kétszeresen negatív töltésű.
2010. okt. 31. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
65%
(SO4)2- így nem szabad írni mert ez két iont jelent! Látod én 40 éve foglalkozok gyakorlati kémiával és soha nem ezen meditáltam mert nincs gyakorlati értelme ennyire elméletileg gondolkodni. Szomorú hogy ezt tanítják ma és a delikvensek gyakorlatban nem sokat tudnak.Az iszapkatasztrófa bebizonyította a gyakorlati ismeretek hiábnyát.
2010. okt. 31. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
66%

"A kénsav lead két hidrogént (proton) ezért lesz kétszeresen negatív töltésű"


Nem a kénsav ad le csak a két hidrogén ad át a szulfátionnak két elektront azért lesz ott két -- többlet

2010. okt. 31. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

A másik kérdésedre válaszolva:

A kénsavmolekulát úgy képzeld el, hogy a kénhez kapcsolódik két oxigén kettős kötéssel, és két oxigén egyes kötéssel, mert a másik kötésükkel a hidrogénhez kapcsolódnak. [link]


Az szerkezetét pedig a következőképp: Az elemi kénatomnak az oxigén analógiájára van két szabad gyöke (két párosítatlan elektron), és két párosított elektronpárja. A két párosítatlanokhoz bekapcsolódik két oxigén, azokhoz pedig a hidrogén. Ekkor marad ugye a két párosított, "nemkötő" elektronpár. Mivel az oxigén egy elég erős elektronszívó anyag, ezért neki kedvező azokhoz is kapcsolódni. Hogy a kénnek konkrétan miért jó, hogy 12 elektron szaladgál körülötte, azt most konkrétan nem tudom. ÉS még mielőtt valaki belémkötne, fentebb nem a kénsav keletkezésének reakciómechanizmusát akartam leírni, csak szemléltetni a szerkezetet.


A szulfátionban pedig a negatív töltés nem a kénen, hanem azon a két oxigénen van, amiken előzőleg a hidrogén volt. Amikor a kénsav reagál egy lúggal, akkor nem hidrogént ad le, hanem protont, pozitív töltésű hidrogén iont, amiről így hátramarad az egy szem elektronja. A molekula protonszáma csökken, az elektronszáma viszont ugyanannyi marad, azért negatív lesz az össztöltés.

2010. okt. 31. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Első válaszoló: nem mondasz hülyeséget, így keletkezik a szulfát ion.


Második válaszló: az (SO4)2- nem jelent 2 iont, a "2-" a kitevőben van! Azt jelenti kettő negatív töltése van az egy darab szulfát ionnak!

Mellesleg én úgy vélem, előbb az elmélettel kell összeismerkedni és csak aztán a gyakorlattal, mert a kémia nem játék. Felkészültséged alapján csak remélni tudom, hogy nem gyárban, vagy üzemben foglalkozol kémiával - a gyakorlatban.

A mai rohanó világban sajnos egyre többször figyelem, hogy a fiatalok olyan dolgokat mondanak, amikről lila dusztjuk nincsen. Sms-t küldök, mondják, de, hogy mi az, vagy minek a rövidítése - nem tudják.

Ne biztasd erre a mai fiatalságot - jobb ha tisztában vannak vele, miről is beszélnek!


Harmadik válaszoló: ha hallgattál volna, bölcs maradtál volna! (De igenis a kénsav ad le két protont!!!)


Negyedik válaszoló: korrekt


Annyit kiegészítésül a negyedik válaszhoz, hogy a kérdező is megértse, hogy nem mindig az oktett elv érvényesül, ha a központi atom már elégendően nagy méretű:

[link]

2010. okt. 31. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Nem dolgozom gyárban. Iskolás vagyok, most tanuljuk az összetett ionokat, és spontán nem értettem ezt... de majd most átolvasoma válaszokat, remélem megértem
2010. okt. 31. 23:04

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!