Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért kel gyorsabban a nap...

Miért kel gyorsabban a nap mint nyugszik?

Figyelt kérdés

2025.04.12-én reggel 6:04-kor volt napfelkelte

és este 7:34-kor nyugszik majd.

Miért kel gyorsabban a nap délelőtt délig mint ahogy nyugszik déltől a délután folyamán estig?

A napóra szerint a fordulat közepén van pont délnek nézve, 90fokban déli 12 óra.



ápr. 12. 11:30
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
A hibás megállapításod az, hogy a napórád déli 12 órakor pont délnek néz. Ez nyilvánvalóan lehetetlen az egész időzónában.
ápr. 12. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A nagy Levin ***** válasza:
100%
Mert többnyire nem délben delel a nap. Akkor delel, amikor a látszólagos mozgásának legmagasabb pontján van (csillagászati ​​dél). Ez ma kb. 12:45 körül van, országrésztől függően.
ápr. 12. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 Alex Fly ***** válasza:
100%

Nyári időszámítás...

Az időpontjaid egy órával el vannak csúszva a helyi zónaidőnkhöz képest.

ápr. 12. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Van egyszer a nyári időszámítás problémája, van egyszer az, hogy az időzóna közepe 15 foknál van, te meg nem ott laksz, aztán az ellipszispálya. Remélem, azzal tisztában tetszenek lenni, hogy olyan nem létezik, hogy 24 órás nap, az csak egy átlag. A Föld tengelyforgása 23 óra 56 perc valamennyi, mint ahogy a - naponta négy perccel előrébb járó - csillagos égbolt körbeforogni látszik. A 24 óra az, hogy miután körbeforogtunk, kicsit tovább kell még forogni, hogy ugyanott lássuk a Napot, mert közben előrébb haladtunk a keringési pályán. Csakhogy ez a pálya ellipszis, amin az ív erőssége és a haladási sebesség nem mindig ugyanaz. Van, amikor több, van, amikor kevesebb, mint 24 óra kell, hogy a Nap ugyanott lássék. Az időmérő eszközök ragaszkodnak a 24 órához, a Napot mérő napóra meg a valósághoz ragaszkodik. Régen egy bonyolult számítás alapján volt egy "időkiegyenlítési táblázat", hogy az év melyik napján mennyit kell hozzáadni vagy kivonni a Nap valódi deleléséből, ha a kitalált - valósághoz köze nincs - időszámításunk delét akarjuk megkapni. Ez akár negyed órás csúszás is lehet. A középkorban bezzeg tudták ezt a táblázatot, mert kellett. Ha megnézitek, a téli napforduló után is úgy van, hogy délután már hosszabbodnak a nappalok, de reggel még nem, sőt napokig még később kel kicsit (vagy fordítva, már nem tudom), mert a valóság csúszik az elvi időméréshez képest. Miután a táblázatban megadott csúszást hozzáadtad, utána hozzáadod, mennyivel laksz odébb az időzóna közepétől, aztán jöhet a nyári időszámítás. Aztán ha lejt a terep nálatok a keleti vagy nyugati horizont felé, az is elvihet 1-2 percet, egy tízemeletes ház több órát is. Már ha nem a naptárból olvasod le, hánykor ment le a Nap nálatok. Aztán van még fénytörés is vastag légrétegen át, továbbá azt se feledjük, hogy a Nap fénye nyolc percet késik a Nap valóságbeli helyétől. Szóval nem is ott van az már.

Mi időnkben egy középiskolában azért ezeket mind-mind tanították, de hát ma már csak a Győzike seggét mutogatják népművelés címén...

ápr. 12. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Én azt hittem a napóra dele határozza meg az időszámításunk delét...

Akkor amióta mechanikus órákkal mérjük az időt (esetleg kvarckristály rezgése alapján), azóta talán(?) egy évben csak két alkalommal stimmelhet a napórával a karunkon lévő óra?

ápr. 12. 16:33

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!