Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Leellenőrizné valaki a számítá...

Leellenőrizné valaki a számításomat?

Figyelt kérdés

Kérem, hogy előbb olvassátok el a feladatot és próbáljátok meg egyedül megoldani, nehogy az én számításom félrevezessen valakit (lehet, hogy rossz a logikám)!



A feladat: egy sivatagban vagyunk. Van egy 30 literes acélkannánk és van benzinünk. A hőmérséklet reggel 10°C, délben 70°C. (tekintsünk el attól, hogy ez lehetetlen) Mennyi benzint töltsek az acélkannába, hogy délben megteljen?


Az én számításom: Az acélkanna 30 literes, ez 70 fokon x literes lesz. Az x-et úgy kapjuk ugye meg, hogy megszorozzuk a kanna térfogatát a hőmérséklet változásával és az acél térfogati hőtágulási tényezőjével, ami (ha minden igaz) 3,3*10 a mínusz ötödiken. Ekkor megkapjuk a ∆V-t, vagyis a térfogat megváltozását, amit ha hozzáadunk a kezdeti térfogathoz, megkapjuk a kanna térfogatát 70°C-on. Ez a következő:


∆V=ß*∆T*V1 vagyis: 0,000033*60*30=0,0594. Ezt hozzáadva a 30-hoz megkapjuk ezt: 30,0594.



Hogy mikor lesz tele, azt úgy kapjuk meg, hogy megnézzük, hogy mennyi benzin tágul 60 fokos hőm. változással 30,0594 literre. Térfogati hőtágulási együttható: 10 a mínusz harmadikon 1/°C.


ß*∆T*V1=∆V


Ezt hozzáadjuk a V1-hez, mivel a V2-t akarjuk, amit tudunk (a V1 az ismeretlen):


ß*V1*∆T+V1= 30,0594


mert így tölti ki a kanna teljes térfogatát


0,003*60*x+x=30,0594

1,18x=30,0594


x=25,47l



Ez jött ki nekem. Vagy a gondolatmenet rossz, vagy nem tudom, de a tanárnak más jött ki (22,3l). Én viszont képtelen vagyok úgy számolni, mint ő, nem bírom követni, csak a saját logikámat. Hol a hiba a számításomban?


2010. nov. 21. 19:42
 1/4 anonim ***** válasza:

[PDF]

HE 03p1-2006.pdf - HITELESÍTÉSI ELŐÍRÁS ÜZEMANYAGMÉRŐK BENZIN ...

Fájlformátum: PDF/Adobe Acrobat - Gyorsnézet

benzin köbös hőtágulási együtthatója maximálisan βf = 1,18 * 10-3 oC-1 ...

www.mkeh.gov.hu/index.php?name=OE-eLibrary...id... - Hasonló

Én ezt találtam a benzin köbös tágulási együtthatójára, de még ezzel sem jön ki.

Az adatot több helyről lehet venni, de nálad nem is látom..

2010. nov. 21. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Mit nem látsz? Az adat forrását? Azt a tanárom adta meg. De nem hinném, hogy ez a hiba, mert a tanár ugyanezekkel az értékekkel számolt...
2010. nov. 21. 20:31
 3/4 anonim ***** válasza:

Én ezt látom:

"Térfogati hőtágulási együttható: 10 a mínusz harmadikon 1/°C." Igaz a számolásból viszont 3*10 a -3 on látszik..

Bár soknak tartom a tágulási együtthatót, de ha az megadva, akkor az van megadva, szerintem jól számoltál.

A tanár számításából több mint 30% a tágulás, ennyi nem lehet, nem tudom hogy számol.

Ha nem fontos, ne feszegesd, ő a tanár..

2010. nov. 21. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Igaz, valóban 0,001-gyel kellett volna számolnom. Akkor itt a hiba!


Egyébként mielőtt a tanárt bevádolnánk, az én számításomból több jött ki, mint neki. Akkor mégis én hibáztam? (am. lehet, hogy a tanár hibázott, előfordult már párszor...)

2010. nov. 22. 14:25

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!