Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mik a termit pontos összetevői...

Kovács Pál kérdése:

Mik a termit pontos összetevői, mi a receptje? Pontosan hány C°-on ég? Mi a keletkezett anyag?

Figyelt kérdés
Termit alatt arra a keverékre gondolok, ami ha jól tudom vas, vagy vasoxid és alumínium vagy alumíniumoxid meg még egy pár speckó katalizátor keveréke. Meggyújtva ha minden igaz több ezer fokot is elérhet, de pontosan mekkora ez az érték? És mi keletkezik: olvadt vas, vagy pontosan mi?
2009. jan. 19. 23:04
 1/4 anonim ***** válasza:
88%

Alumínium és vas-oxid (vagy más oxid) reakciója (cserebomlás).


Fe2O3 + Al -> Al2O3 + Fe


Ekkor folyékony vas (vagy más oxid esetén az oxid fémje) és aluminium-oxid keletkezik. A reakció igen magas hőfejlődéssel jár (kb. 2400 °C),


Az eljárást 1895-ben alkalmazta először Hans Goldsehmidt (1861-1923) német kémikus. Hasznosítható nehezen kinyerhető fémek előállítására vagy pl. vasútisinek hegesztésére használják (a képen) használják.

Gyújtóbomba készítésénél is alkalmazták.

2009. jan. 19. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim válasza:
100%

Hozzávalók: Alumíniumpor(festékboltban kaphatsz), Vör-vasoxidpor(festékboltban ezt is)

Szerzel egy mérleget, lemérsz 4g Al port és 15g Fe2O3-at ezt leméred és összekevered.

Ehhez kell gyújtókeverék:

1g KMnO4+1g vaspor

Ezt a keveréket Mg vel lehet begyújtani

2010. máj. 2. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim válasza:
58%

Én már csináltam termitet, méghozzá nagyon is jót! Olyat, ami 1,5 mp alatt kiolvasztotta a vasat. Ha nagyon szeretnél csinálni: Elmész a festékboltba és mondod, hogy kérsz vörös vas oxidot (Fe2O3) és sirius ezüstpor néven árult alumíniumport(Al). Ez a sirius kb 74 mikronos szemcsenagyságú, ami nagy hátrány, mert minél finomabb a por annál jobb eredmény várható. Interneten lehet rendelni german dark nevű 7 mikronos Al -t is. Aztán hazamész és egy gramm pontosságú mérlegen kiméred az arányokat, ami minden ember szerint más-más. Általában 2 Fe2O3, 1 Al és 4 Fe2O3 1 Al között szokott lenni, mert olyan magas hőfokon ég, hogy nem igazán tudják lemérni, hogy melyik arány a jobb. Aztán ezt a két alapanyagot összekevered, majd először kis mennyiséggel kipróbálod a gyújtást. Nagyon nehezen gyullad, gyufával nem is fog sikerülni, és valószínűleg gyújtózsinórral sem. Viszont a csillagszóró már nagyobb hőfokon ég, így azzal lehet, hogy sikerül. Ha még így sem gyújtja be, valahol venned kell magnéziumszalagot, vagy a lentebb leírt Kmno4+Fe vagyis Kálium permanganát (hipermangán) és finom vaspor keverékével leht begyújtani. Aki házban felgyújtja az meg is érdemli hogy kigyulladjon a lakása, ugyanis 2 - 3 ezer fokos szikrákat szór mindenfelé, úgyhogy vigyázat!!! Védőfelszerelés sem nagy hátrány. Ja és még valami! Hogyha jó minőségű termitet víz, vagy jég felszínén gyújtasz meg a nagy hőfokkülönbség miatt akár fel is robbanhat! (Persze ha beázik meg sem gyullad)

Itt egy videó az én termitemről, amit flash csillageleggyel gyújtottam be (amit ti úgysem tudnátok csinálni): http://www.youtube.com/watch?v=Av0T8F9Uu9Q

A videón bemutatott termit sirius alumíniummal készült és a gyzs a flash csillagot gyújtotta be, ami pedig a termitet, a csillag nélkül nem gyulladt volna be a termit gyújtózsinórral. A nehezék vasrúd is felmelegedett, a videó végén azért is dobtam el, mert sütötte a kezem.

2010. jún. 24. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
3%

Ez a videó nem érhető el.


Köszi....

2017. aug. 14. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!