Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan is van ez (elektronika)?

Hogyan is van ez (elektronika)?

Figyelt kérdés

van a váltóáram

na ez periódikusan változik

a frekvencia az meg a periódusidő reciproka nem??

de ez hogyan is van pl:rádió?

ott jön valami x frekvencián de hogyan? amit elküldenek az végülis egy mágneses mező és annak a változásai?


2011. jan. 2. 17:27
 1/4 titak ***** válasza:

Ez a reciprok nagyon jóóóó! :D

De hogy jön ez ide?

A rádiohullám az elektromágneses sugárzás vagyis egymásra merőlegesen haladó oszcilláló elektromos és mágneses tér, mely a térben hullám formájában terjed fénysebességgel energiát és impulzust szállítva.

(wikipedia)


Oszt van a rádió, TV, mobil stb, ez két féle frekvenciából áll:

1. az adás

2. a hordozó fekvencia

Ha azt hallod hogy a 102,3MHz sugároz akkor az a hordozófreki.

(ne fogja a fejét senki csak megpróbálok egyszerű lenni)

A hordozó freki modulálja az adásfrekit. Rajzolj le egy színuszgörbét, utána ebbe rajzolj bele annyi szinuszt amenyit csak tudsz úgy, hogy a színuszcsúcsok mindig csak érintsék az először rajzolt vonalát. Ha most kitörlöd az első görbét akkor kapsz egy firkát aminek a formája megegyezik az első szinusszal. Ez a rádiohullám.

2011. jan. 2. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
ok ez nekem magas !!!
2011. jan. 2. 20:47
 3/4 anonim ***** válasza:

Akkor nézzük másképp: vegyél egy tekercsrugót. Ez egy sima fémtekercs. Függeszd fel a két végét.

Így fog kinézni oldalról:

/\/\/\/\/\/\/\/


Rántsd most meg hirtelen az egyik végét! Egy hullám fog végigszaladni rajta, így:

/\||||/\/\/\/\/\/\

/\/||||\/\/\/\/\/\

/\/\||||/\/\/\/\/\

Na, ez a frekvenciamodulált jel. Az eredeti jelet, ha lejátszod egy rádióban, akkor nem lehet hallani, mert sok MHz-es, és ez a frekvencia nem hallható. De az, ahogy megráztad, a különbség az eredeti és eközött csak párszor 10 vagy 1000 Hz-es (nem ilyen durva, ahogy én rajzoltam), és az már hallható.

Azért nem elég csak a hangod, és kell a másik jel is (a vivőfrekvencia), mert az a jel, amit hallasz, az nem megy át a levegőn, vízen, földön jól. 50, 500 vagy 5000 Hz-es rádióhullám nincs, az ilyen jelek nem jutnak messzire.


Az amplitudómodulált jel hasonló, csak ott nem a hullámhegyek sűrűsége változik, hanem a nagyságuk: tehát az erősebb jelnél nem több hullám jön, hanem ugyanannyi de nagyobbak (hegyesebbek).

2011. jan. 2. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
hát lehet akkor én vagyok nagyon béna fogalmazó de azt akartam kihozni amit 2.szorra írtál
2011. jan. 3. 20:12

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!