Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Elmozdulhat-e a biciklikerék...

Elmozdulhat-e a biciklikerék ha a forgástengelyre hat az erő. Miért?

Figyelt kérdés
Légyszi csak azok írjanak akik tényleg tudják a választ.
2011. jan. 8. 14:25
1 2
 1/16 A kérdező kommentje:
Az első mondat után ? :D
2011. jan. 8. 14:26
 2/16 anonim ***** válasza:
Hogyne mozdulhatna el? Hiszen amikor tekersz, akkor is ezt teszi: a hátsó kerék tolja a vázat, a váz meg tolja az első kereket.
2011. jan. 8. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 A kérdező kommentje:
A kérdés a kerék tengelyére gondolt, vagy nem? ... szerintetek?
2011. jan. 8. 17:40
 4/16 anonim ***** válasza:

Az első válasz szép, csak megfeletkezett arról, hogy amikor a pedált hajtjuk, akkor a lánc a lánckerékre forgatónyomatékot visz át.

A feladat gondolom, arra akar vonatkozni, hogy mi van akkor, ha a keréktengelyre merőlegesen erő hat. Pl. megnyomjuk újjunkal. Ekkor az erőkar 0, így a nyomaték is 0, tehát nincs elmozdulás, forgás.Viszont ha az erőnek már érintőirányú komponense is van, akkor a súrlódás miatt foroghat a kerék, de nagy erő kell hozzá.

2011. jan. 8. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
De hogy jön ide a forgatónyomaték? A kérdés az volt, hogy elmozdul-e a biciklikerék, nem annak, hogy elkezd-e forogni.
2011. jan. 8. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
Akkor mozdul el a kerék a biciklihez képest, ha forog.
2011. jan. 8. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:

Ki mondta, hogy a keréknek a biciklihez képest vett elmozdulása a kérdés? Tulajdonképpen lehet, hogy nincs is bicikli, legalábbis a kérdésből nem derül ki.


Igen, elmozdulhat. Például amit az első írt, az jó, a villa a tengelynél tolja az első kereket.


A forgatónyomatékot pedig én úgy tanultam, hogy nem erőnek, hanem erőpárnak (azonos nagyságú, párhuzamos hatásvonalú, ellentétes irányú erőknek) van. Az első kerék azért kezd forogni, mikor a villa nyomja hátulról, mert ahol a talajhoz ér, ott hat rá még egy tapadási erő. Azonban ha megemeljük az első kereket, és úgy toljuk hátulról a bringát, akkor nem kezd forogni, és valóban, a bringához képest nem is mozog, viszont a földhöz képest igen.

2011. jan. 8. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:

"A forgatónyomatékot pedig én úgy tanultam, hogy nem erőnek, hanem erőpárnak (azonos nagyságú, párhuzamos hatásvonalú, ellentétes irányú erőknek) van."


Ezt rosszul tanultad.

Ha rögzített tengely körül forgatható merev testre erő hat, amelynek hatásvonala a rögzítési ponton kívül halad át, a test elfordul. Vagyis az erőnek forgatóhatása van, azaz forgatónyomatékot hoz létre.

Például: A kerékpáros a gépet nem tudja megindítani, ha lábával kifejtett erő iránya a forgástengelyen halad át.


Ugyanez a helyzet akkor, amikor a kerék esetében a tengelyre merőlegesen hatunk erővel

2011. jan. 8. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:

Ahogy nézzük, a rögzített tengely ellentart, szóval itt is megvan az erőpár :D

De a lényeg, hogy a kérdésben nem forgás volt, tehát szó nincs itt forgatónyomatékról. Elmozdulásról volt szó, az pedig hogyne mozdulhatna el? Miért ne? Fentebb említettem, hogyha forog a kerék, akkor a síkjából való kimozdításnak ellenáll, de forgásról nem volt szó, mégegyszer.

2011. jan. 9. 07:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 A kérdező kommentje:
Én is úgy gondolkodom ahogy villanykörte leírta az első válaszában.
2011. jan. 9. 10:22
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!