Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hány százalékban sugároz a...

Hány százalékban sugároz a Napunk az elektromágneses spektrum különböző frekvenciáin?

Figyelt kérdés
Tehát arra lennék kíváncsi, hogy a Napunk, vagy bármely más csillag hány százalékban bocsát ki látható fényt, UV-t, infrát, gammát, stb. (nem az érdekel, hogy ebből mi jut el a Földre -- hogy például az UV-t nagyrészt megszűri az ózonréteg, hanem ami a Napból útnak indul) Vannak ilyen adatok?
2011. febr. 2. 13:21
 1/5 anonim ***** válasza:

Százalékot nem tudok mondani, de csillagok sugárzásának frekvenciatartománybeli eloszlását a Planck-görbe elég jól megadja.


Ez alapján rá tudsz keresni, de itt egy elég jó ábra is róla:

[link]


magyar wikin ezt találtam:

[link]


[link]

2011. febr. 2. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
egy kicsit OFF lesz, de ezt inkább itt kérdezem meg... ahogy látom a látható fény tartományában van a legtöbb elektromágneses hullám... tételezzük fel, hogy a mikrohullám tartományhoz csúszna el a görbe (tehát ott lenne a maximum)... akkor vajon az érzékszerveink is inkább a mikrohullámot érzékelnék, illetve hát azt a tartományt neveznénk "látható fénynek"? Vagy inkább az a helyzet, hogy a látható fény (tehát a 800-400 nm) valamilyen szempontból az egy speciális tartomány?
2011. febr. 2. 16:42
 3/5 anonim ***** válasza:

Első vagyok... abban teljesen biztos vagyok, hogy eltolódna abba az irányba amennyire csak lehet...

De ezt azért - szerintem - több dolog befolyásolja:


1. Attól, hogy valamilyen tartományban sugároz a nap, nem biztos, hogy a természetben jelenlévő tárgyak visszaverik azt a frekvenciájú sugárzást.

Így hiába érzékelnéd a szemeddel a zöldet, ha nem lenne semmilyen zöld tárgy (vagy pont, hogy minden tárgy zöld lenne), akkor nem igazán jelentene plusz információt.


Ellenpélda az infravörös fény, ami elég haszns tud lenni... és vannak is olyan állatok, amik érzékelik.


2. Nyílván van egy fizikai határ, aminél kisebb nagyobb hullámhosszú fény érzékelésére alkalmas szerv nagyon nehezen alakulhat ki, vagy(!) ha ki alakul ilyen szerv, akkor más fontos frekvenciákon nem képes érzékelni.


Pl. az említett infravöröben látó állatok nagyon sok hasznos dolgot érzékelnek, de látható fény tartományban meg közel sem látnak olyan jól mint mi.


3. Nagyon távoli infravörös és még nagyobb hullámhosszú hullámokat meg már nem is nagyon van értelme érzékelni (nem is tudnánk, ekkora szemmel), hiszen akkora hullámhossznál már a látás "felbontása" is erősen romlana.


Szóval hiába sugározna a Nap mondjuk 10-20 MHz-es tartományban a legjobban... ha azzal még egy 5 méterre lévő mamutot se tudnánk kiszúrni a 10 centis fűben. :)

2011. febr. 3. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
asszem értem, amit mondasz.. tehát óriási szerencsénk van, hogy éppen a látható fény az, amelyikből legtöbbet sugároz egy csillag.. :) félelmetes ez a sok egymásra támaszkodó tulajdonsága a világegyetemnek.. mintha minden azt a célt szolgálná, hogy a szén alapú élet kifejlődhessen és ficánkolhasson..
2011. febr. 3. 16:47
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

Töménytelen dolog van ami század, és ezredrész pontossággal arra van kihegyezve, hogy az élet létrejöjjön. Vannak olyan magfizikai dolgok, amik ,ha ezredrésznyire mások lennének, akkor nem lennének még csillagok sem, az egész világegyetem csak hidrogénből, és max héliumból állna. Mert a csillagok pillanat alatt ellobbannának. Ezeket ilyen apróságok határozzák meg.


Ajánlom Dávid Gyula előadásait, ha rákeresel kiadja a net.

Mondjuk sok, és hosszú, de engem nagyon érdekelt, mindegyiket meghallgattam legalább 2x.

2011. febr. 6. 02:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!