Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért nem ad azonos eredményt...

Miért nem ad azonos eredményt ez a függvény átrendezés után?

Figyelt kérdés

Az eredeti függvény megrajzoltatva egy szép szívet ad:

x^2+(y-(x^2)^(1/4))^2=1

De ha átrendezem az egyenletet, akkor már nem:

y=(x^2)^(1/4)-(1-x^2)^(1/2)

Hol a hiba?


Elvileg így csináltam:

x^2+(y-(x^2)^(1/4))^2=1

(y-(x^2)^(1/4))^2=1-x^2

y-(x^2)^(1/4)=(1-x^2)^(1/2)

-(x^2)^(1/4)=(1-x^2)^(1/2)-y

-(x^2)^(1/4)-(1-x^2)^(1/2)=-y

(x^2)^(1/4)-(1-x^2)^(1/2)=y


2011. febr. 9. 11:23
 1/10 anonim ***** válasza:
Az utolsó sorban a két zárójel kozotti mínuszt írd át pluszra.
2011. febr. 9. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Bocs, az elírás, a végeredmény sajnos plusz jellel sem ugyanaz:

(x^2)^(1/4)+(1-x^2)^(1/2)=y


Itt a két link egy kielemzésre:


[link]



[link]

2011. febr. 9. 15:17
 3/10 anonim ***** válasza:

Szerintem elírtad...

a linken: x^2+(y-(x^2)^(1/3))^2=1

amit te írtál: x^2+(y-(x^2)^(1/4))^2=1

a linken x négyzete köbgyöke van, a tiédnek meg a negyedik gyöke.

2011. febr. 9. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

Előző vagyok. Az elírás ugyan elírás, de nem lesz jobb.

Viszont gyököt vonni nem célszerű, mert ha x nagyobb 1-nél, akkor x^2-1 kisebb 0-nál, és ha annak veszed a gyökét, az már nem lesz valós szám, nem lesz ábrázolható. Így minden 1-nél nagyobb számot kiirtottál. Ezért azon a tartományon nem is ábrázolja.

2011. febr. 9. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

Még mindig az előző vagyok. :)

Ha nem vonsz gyököt, akkor el kell végezned a négyzetre emelést... jó ronda szám lesz belőle, és másodfokú y-ra. De a függvényt csak y=... alakban adhatod meg. y pedig a megoldóképletben két részre válik, ezért van az, hogy a "függvény" egy elemhez két értéket rendel. (Az idézőjel oka: hivatalosan csak az függvény, ami egy elemhez csak egy értéket rendel.)

2011. febr. 9. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

Köszi.

A lényeg az lenne, hogy ezt a szívet rajzoló függvényt szeretném lerendezni y=valami(x) formára.

(Már ha lehet egyáltalán.)

Én úgy tudtam, hogy ha egy egyenlet mindkét oldalán ugyanazt a műveletet végezzük el, akkor az egyenlet igaz marad. Viszont ez esetben elveszik a jó megoldások fele.

2011. febr. 9. 21:43
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

Ez így van, de csak akkor, ha ekvivalens lépéseket hajtasz végre. Azonban sem a gyökvonás, sem a négyzetre emelés nem ekvivalens lépés, az előbbinél bizonyos esetekben (mint pl. most is) gyökvesztés történik, utóbbi pedig hamis gyököt hozhat be.

Ehhez a függvényhez pedig nem tudsz egy parancsot megadni, mert egy egy értékhez kettőt rendel, tehát elvileg nem is lehetne függvénynek nevezni. Ha nagyon akarod, akkor pedig két részre bontani, úgynevezett összetett függvényt csinálni belőle. (Vagyis kikötöd, hogy ha - ez csak egy példa - x nagyobb mind 5, akkor y=5x és ha x kisebbegyenlő mint 5, akkor y=x^2.)

2011. febr. 9. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Na jó, figyu... egy függvénnyel nem tudod megoldani. Felejtsd el az összetett függvényesdit, mert az úgy bonyolult, ahogy leírtam. Két függvényt ábrázolj egy koordinátarendszerben.

Az egyik: y = (2x^(2/3)-(4-4x^2)^(1/2))/2

A másik: y = (2x^(2/3)+(4-4x^2)^(1/2))/2

Ezek egyébként az általad felírt egyenlet gyökei.

Elvileg ezt kapod:

[link]

(A képet a [link] segítségével csináltam. A második kifejezés zölddel van jelölve a függvényen. A minőségért bocsi, de ennyire képes a Paint... :P)

2011. febr. 9. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

Köszi szépen.

Ezt az ekvivalens lépés dolgot már elfelejtettem, pedig ez a kulcsa az egésznek.

2011. febr. 10. 08:27
 10/10 anonim ***** válasza:
Bizony a gyökvonás cseles kis jószág.
2011. febr. 13. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!