Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Idegrendszerből pár dolgot...

Idegrendszerből pár dolgot nem értek. Elmagyarázod?

Figyelt kérdés

Egyszerűen egész nap tanulom, de semmit nem értek belőle. Lehet, hogy attól, hogy már ideges vagyok tőle és alapból nem megy a koncentrálás, de egyszerűen kínai amit olvasok.


Már az akciós potenciálnál elakadtam, mire jó az? Gyakorlatilag annak a segítségével továbbítódnak az ingerületek?


Meg nem értem azt sem, hogy hogyan terjed az ingerület pontról pontra és ugrásszerűen. Mi a különbség, melyik mire jó? Ez az egész gyakorlatilag az, hogy magán az idegsejten hogyan fut át az ingerület? Akkor ennek mi köze van az akciós potenciálhoz? Az fut rajta végig?


2011. febr. 20. 15:29
 1/5 A kérdező kommentje:
Ja, és középiskolás, de emelt szinten kellene. Köszönöm előre is!
2011. febr. 20. 15:30
 2/5 anonim ***** válasza:

Szia!

Google-be beírtam az előbb és elég használható anyagok vannak(wikipedia,előadások,stb),én fősulin tanultam 2éve(szóval sajnos már nem tudnám fejből elmagyarázni),de ezek a netes cuccok kb ugyanolyanok mintha előkotornám neked az élettan könyvemet és abból másolnám ki.Szóval ezeknél érthetőbben sehol nem fogod megtalálni.

Azért elég durva,hogy egy középiskolás gyereknek ilyeneket kell tudni...

2011. febr. 20. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Az akciós potenciál (AP) egy depolarizációs hullám.


Ugye a sejtben és a sejt környezetében az ionok eloszlása nem egyenletes. Belül vannak a fehérjék, lényegesen több a káliumion, de kevesebb a kalcium- és kloridion.

Kívül pedig nincs fehérje, több a kalcium- és a kloridion.

Ennek az az eredménye, hogy potenciálkülönbség a sejtmembrán két oldala között, vagyis a sejt belseje negatív a sejt külsejéhez viszonyítva. Ez tulajdonképpen a nyugalmi potenciál.


Ha vmilyen ingerület éri a sejtet, akkor kinyílnak a nátriumion-csatornák a membránban, és így elkezdenek az Na ionok szépen befelé áramlani. Így ugye (mivel az Na pozitív töltésű) a sejt belseje egyre kevésbé lesz negatív a külsejéhez viszonyítva, azaz a membrán depolarizálódik.


(Ugye a polarizáltság azt jelenti, hogy potenciálkülönbség van a membrán két oldala között. A DEpolarizáció azt jelenti, hogy ez a különbség csökken, a REpolarizáció pedig azt, hogy újra visszaáll az egyenlőtlen eloszlás).


Ha ez a depolarizáció elér egy bizonyos küszöböt, akkor AP alakul ki, és a depolarizációs hullám szépen tovaterjed a membránon.


Az AP során tehát először beáramlanak a Na ionok (ez a kis tüskének a felfelé futó szára), utána egy ponton az Na csatornák bezárulnak, és kinyílnak a K csatornák.

Így elkezdenek a K ionok kiáramlani a sejt belsejéből. (Mivel ugye a K-ion pozitív, és az megy ki a sejtből, ezért a membrán REpolarizálódik - Ez a tüske leszálló szára).


A végén van egy kis hiperpolarizáció is, tehát a potenciál a nyugalmi érték alá csökken. A végén pedig a Na-Ka pumpa szépen visszaállítja az eredeti, egyenlőtlen ioneloszlást, hogy a sejt újra ingerelhető legyen.


Az AP pedig igen, arra jó, hogy továbbítódjon általa az ingerület. Szépen ez a kis depolarizációs hullám végigszalad a sejten, és a végén átterjed a következő sejtre (ugye a szinapszison keresztül).

Ez egyébként úgy történik (kémiai szinapszisnál), hogy mikor a preszinaptikus membránt eléri az AP, akkor aktiválja a szinaptikus vezikulákat, amelyek összeolvadnak a membárnnal, a bennük lévő anyag pedig a szinaptikus résbe kerül.

Onnan szépen eldiffundál a következő neuronon lévő receptorokig. A receptor-transzmitter kötése pedig azt eredményezi, hogy különböző ioncsatornák nyílnak ki.

(Így ugye a következő neuronon is kialakulhat az AP)


Azt, hogy ugrásszerűen vagy pontról pontra terjed az ingerület, az szabja meg, hogy van-e velőshüvely az axon körül, vagy nincs.


Ahol ugyanis velőshüvely borítás van, ott nincsenek ioncsatornák, tehát ott nem tudnak áramlani az ionok. Csak a velőshüvely szakaszok közötti befűződéseknél.

Így szépen ugrál az ingerület a befűződések között, és ez gyorsabb vezetést tesz lehetővé.

2011. febr. 20. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Második vagyok. Egyébként ezt normálisan csak akkor fogod megérteni, ha majd fősulin/egyetemen mélyebben tanulsz róla.

Egy csomó mindent el tudnék ehhez még mondani, és akkor talán meglátnád az értelmét is, mert így tényleg nem igazán lehet megérteni, hogy "ez mégis mi a francra jó?:D".

De az meg már nagyon túlmenne a gimis anyagon:)


Próbáld meg értelmezni amit írtam, ha vmi nem világos, akkor szólj, megpróbálom máshogy.

Ha emeltre készülsz, akkor alaposan tanuld meg az ionmozgásokat, és ha később előjön egyetemen/fősulin, akkor már könnyebb lesz, és kicsit világosabb is lesz majd:)

2011. febr. 20. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Első, köszi! Őszintén szólva rá sem kerestem, mert nem hittem, hogy találok valami használható dolgot, pláne nem fejgörcs mellett! :)

Második, neked is nagyon köszönöm, kinyomtattam és hozzáolvastam a könyvhöz, most már azt hiszem, hogy értem! :)

Jöhet a többi, remélem nem akadok el sehol és nem idegesítem fel megint magam. :D

2011. febr. 20. 17:19

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!