Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Lehet-e atomrobbanás a Fushimi...

Lehet-e atomrobbanás a Fushimishi-i atomerőműben Japánban? Miért nem robbant fel úgy, mint egy atombomba?

Figyelt kérdés
2011. márc. 17. 16:34
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Utolsó kérdésedre:

Mert nem egy atombomba!!!!

2011. márc. 17. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
81%

Nem lehet atomrobbanás, mert a magreakció a földrengéskor leállt.

A probléma itt egészen más, mint volt Chernobilban. Itt mint mondtam nincsen már nukleáris reakció, vagyis atommag hasadás. Chernobilban a magreakció szabadult el, és vált kezelhetetlenné.

Japánban a reakció leállt, de a fűtőelemek még forróak, azokat kellene hűteni, de a földrengés miatt a hűtést biztosító dízel generátorok meghibásodtak, nehéz a szükséges hűtést biztosítani. A hűtővíz elpárolgott a fűtőelemek körül, és a vízgőz, és a magas hőmérsékleten keletkezett hidrogén okozza a problémát. A hidrogén a levegő oxigénjével durranógázt alkot, és a gőz nyomása is nő. Ezt a nyomásnövekedést kellene kezelni.

Az a gond, hogy legegyszerűbb lenne a gőzt kiengedni, mint egy kuktából, hogy ne legyen robbanás. A gáz-gőz keverék viszont radioaktív. Ha viszont nem engedik ki a gőzt, akkor a nyomásnövekedés szétvetheti az erőmű burkolatát.

2011. márc. 17. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Részletesebben itt:


[link]

2011. márc. 17. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

A csernobili reaktorbalesetről:


[link]

2011. márc. 17. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Nee sírok.. Nézzetek már meg könyörgöm egy képet a Csernobili erőműről a robbanás után. Van egy lyuk rajta, szerintetek egy "atomrobbanás" nem végezne kicsit nagyobb kárt??!
2011. márc. 17. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Tessék itt egy kép a csernobili ROBBANÁS által okozott hatalmas pusztításról...

[link]

2011. márc. 17. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
61%

Azért azzal nem árt, ha tisztában vagy, egy atombombánál a legfőbb cél, a pusztítás, míg egy reaktornál pont hogy az a legfontosabb hogy ezt elkerüljék!


Az atombombához Uránium 235-ös izotópot használnak, igen nagy tisztaságban 85% FELETT !!!! Működési elve röviden annyi, hogy a kritikus tömegű uránt több részre osztják, majd a robbanás pillanatában egymásba préselik hagyományos robbanóanyaggal,ilyenkor beindul a láncreakció, a u235 először u236-á alakul az elnyelt neutron hatására, majd ez azonnal tovább bomlik báriummá, valamint kriptonná, és felszabadul rengeteg energia meg további 2 neutron ami aztán újabb hasadásokat indít be. (elindul a láncreakció)


Reaktorban ilyen soha ismétlem soha nem fordulhat elő(Csernobilban, sem ez történt).

Ennek 2 oka is van. Egyrészt az U235 sokkal kisebb tisztaságban, 2-4% a többi U238 kerül bele a reaktor térbe az u238 nem képes láncreakció beindítására, mivel nem hasad spontán. A jelen lévő U235 koncentrációja soha még csak meg sem közelíti a kritikus tömeget, erről egyrészt a dúsítatlanság, másrészt a szeparált, kapszulás elhelyezés a fűtőrudakban kis kapszulákban helyezkedik el hasadó elegy(ez pl. Pakson UO2). Ráadásul, mivel ilyen kicsi a koncentráció, a felszabaduló neutronok nem tudnak alap esetben további hasadást indukálni, ehhez szükség van moderátorra.(neutron lassító)

Ez lehet víz nehéz víz, grafit, vagy berílium is.


Ami most történt, azt már előttem is leírták, eddigi információk szerint, a felszabaduló hidrogént kiengedték az aktív zónán kívülre, mivel meg kellett akadályozni, az aktív zóna további nyomás növekedését, viszont ott berobbant az ott található O2-vel. Szóval nem maga a reaktor tér sérült, hanem az azt körülvevő rész, valamint a kiégett fűtőanyagot tároló medence. Bár a reaktor mag megolvadt, olyan katasztrófa nem várható, mint Csernobilban, nem hogy még atomrobbanás.


De erről részletesebben lehet az index cikkben olvasni, illetve az ott linkelt BME Nukleáris intézetének egyik kutatója által kiadott helyzetelmézésben.

2011. márc. 17. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Nem lehet.

Ha a téma valóban érdekel, mélyebben, akkor:

[link]

Ha az is érdekel, hogy mit birtak ki ezek az atomerőművek (amit mi kb. elképzelni se tudunk, olyan mértékű természeti katasztrófát...), akkor:

[link]

2011. márc. 17. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!