Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Tengerben, miért van sokkal...

Tengerben, miért van sokkal nagyobb nyomás, mint a hegyekben?

Figyelt kérdés

Nyomáskiegyenlítésről szólna inkább a kérdés. Arról, hogy a mély-búvárkodáshoz komoly tapasztalat szükséges, mert vannak különböző veszélyek. Nem a halakra gondolok, de nem részletezem mik.

Egyik ismerősöm, mondta hogy akár 2-3 méter mély tengerben is beszakadhat a dobhártyám, ha rosszul csinálom.

Azonban ha megyek egyre magasabbra nem venném észre, hogy beszakadna.

Arról az érzésről beszélek, hogy amikor megyek fel pl a Mátrába, ahogy haladok fentebb egyre kevésbé hallok.

Ilyenkor kell nyomáskiegyenlíteni, úgy hogy befogom az orrom és belefújok, és mindjárt jobban hallok.

Érdekes kis testrész ez a dobhártya...:)


- Milyen magasság kell ahhoz, hogy olyan nyomást érjek el, mint egy 2 méter mély vízben?

- Ha egy tengerben nem lenne víz, ugyanakkora lenne a nyomás a tenger szint alatt és felett pl. 1000 méterrel?


2011. márc. 25. 09:08
 1/5 anonim ***** válasza:

Huh, középiskolai fizikában hol tartotok? Mert ha már tanulnotok kellett volna ilyesmit akkor szégyelld magad, ha nem, akkor nehéz lesz elmagyarázni.


Alapvetően ott vagy tévedésben, hogy azt hiszed, a magassággal nő a nyomás. Épp ellenkezőleg, csökken. A nyomást a feletted lévő levegő- (és esetleges víz)oszlop generálja. A hallásról is tanultál biztos biológiaórán, van a külső fül, a középfül meg a belső. Na most a dobhártya hermetikusan zár, azon nem megy át a levegő, tehát ha kívül változik a nyomás, akkor nem tud egyszerűen kiegyenlítődni, nyomás lesz a dobhártyán (valamelyik irányba), és romlik a hallásod. Ekkora ha kinyitod a szádat, jó nagyra, és tátogsz egy kicsit, akkor kiegyenlítődik a nyomás, mert van egy járat a szád hátsó részében fel a középfüledbe, amin áramolhat a levegő.


Tehát a kérdéseidnek semmi értelme, alapvetően rossz feltételezésekből indulsz ki.

2011. márc. 25. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Már régen voltam fizika órán. :)

Jó, akkor ezt nem tudtam hogy magasan csökken a nyomás. vegyétek úgy, hogy úgy kérdeztem.

Kiegyenlítést azt vágom, de le is írtam. Csak nem vágtam, hogy hol milyen nyomás van.

Akkor ha felfele megyünk csökken a nyomás. De mi a helyzet a vízben, a tenger szint alatt? Illetve, a tenger szint alatt, de víz nélkül. Ilyenkor mi van a dobhártyával?

2011. márc. 25. 09:46
 3/5 anonim ***** válasza:

Minél több minden van a fejed felett, annál nagyobb a nyomás. Kb 10 méter víz jelent 1 atmoszféra nyomást, azaz 10 méteres vízoszlop generálja a teljes légkör nyomását.

Ha nem lenne víz, akkor nagyon lassan nőne a nyomás, pontosan nem tudom, meg kéne nézni a levegő sűrűségét, csak az egy gáz, így nem olyan egyszerű számolni vele. Mindenesetre a Mariana árok alján már éreznéd a nyomásváltozást :)

2011. márc. 25. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Te baromi gyenge lehettél fizikából... Kezdjük az alapoktól:


A tengeriszinten 1 atm (atmoszféra) a nyomás. Ezt kis jóindulattal (kerekítve) nevezhetjük 1 bar-nak is.


Namost ahogy haladsz felfele a légkörben úgy csökken a nyomás, mivel ezt az 1 atm nyomást a fejed felett lévő levegő súlya okozza. Tovább bonyolítja a dolgot, hogy a légkör gyakorlatilag a mezoszféra határáig terjed, ami 80 km magasságban van. Ellenben a levegő 80%-a az alsó 10 km-es légrétegekben összpontosul. Tehát nem arányosan csökken a légnyomás, ahogy egyre feljebb emelkedsz. A Mount Everesten pl. már csak 1/3 atm a nyomás, ilyenkor érdekes dolgok történnek (pl. 70 fokon forr a víz).


2. lecke:

A tengerszinten ugye már beszéltük 1 atm a nyomás. Namost kerekítve 10 méteres vízoszlop nyomása szintén 1 atm. Tehát ha lemerülsz 10 méter mélységig ott már 2 atm nyomás lesz ( 1 a levegőtől + 1 a víztől). És így tovább. 1 méter mélyen 1,1 atm, stb.


Az emberi dobhártya nagyon érzékeny a nyomásváltozásra, 0,2 atm hirtelen nyomásváltozás már fájdalommal jár. Ezért szükséges a búvárnak 2-4 méterenként egy un. kiegyenlítést végeznie. Ez abból áll, hogy befogja az orrát és belefúj, így a tüdőben nyomás alatt lévő levegő bejut a fülbe és kiegyenlíti a nyomást. A tüdőben azért van nyomás alatt a levegő, mert a testünkre hat a víznyomás (a test igen nagy, 12-14 atm nyomást is elvisel megfelelő szoktatással).


Ha zárt, saját nyomású rendszerben (pl. tengeralattjáróban) mész a víz alá ott nem kell kiegyenlítened, mert ott mesterségesen fenntartják az 1 atm nyomást (cserébe viszont a szerkezetnek ellent kell állni a külső nyomásnak).


Egyéb kérdés?

2011. márc. 25. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

tegnap 10:00


nincs, köszi. a válaszod kiváló volt, és már értem is :)

2011. márc. 26. 10:06

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!