Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Biosz dolgozat kérdése: Az...

Biosz dolgozat kérdése: Az eltérő vércsoportú egyének között nem végezhető vérátömlesztés. Igaz vagy hamis?

Figyelt kérdés
2011. ápr. 8. 15:52
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Hamis. 0-ás vércsoportú bármilyen másiknak adhat és AB vércsoportú bármelyik másikból kaphat.
2011. ápr. 8. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

én is ezt írtam, de a tanárnő szerint ez igaz, mert nem úgy kell érteni, ahogyan én, és ahogyan gondolom te is.

csak nem tudom, hogy akkor hogyan...

2011. ápr. 8. 16:24
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Mi van?

En is az elsovel ertek egyet, ez hamis.

Mit mondott rola a tanarnod? Lehet, hogy tenyleg en is felreertem, de akkor is hamis...

2011. ápr. 8. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

Elvileg lehet csak vért adni.

Gyakorlatilag viszont manapság csak csoportazonos vért adnak.

2011. ápr. 8. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

Dolgozat- és egyéb tesztkérdéseknél hozzá kell szokni, hogy 90%-ban az anyagot kell tudni, de 10%-ban azt kell kitalálni, hogy mire gondolhatott a teszt kiötlője.


Szerintem ez a kérdés kicsit pontatlanul fogalmaz, de ennek ellenére is általánosságban kérdez. Általánosságban pedig az eltérő vércsoportú egyének között nem végezhető vérátömlesztés. Ilyesmi csak bizonyos megkötésekkel végezhető.


Mindazonáltal éppen a kérdés pontatlansága miatt megpróbáőlhatsz reklamálni, hiszen simán értelmezhető úgy a kérdés, hogy kizárt-e a vérátömlesztés minden esetben, ha nem azonos a vércsoport. Márpedig nem kizárt.

2011. ápr. 8. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

Nem csak a 0RH- az univerzális vérdonor?


Mellesleg szerintem is pontatlan a kérdés...

2011. ápr. 8. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
Vérátömlesztés szerintem is lehet, de igazából mindegy az nyer aki arra gondol mint a tanár. Érettségin azért nem kaptam pontot arra, mikor azt írtam hogy a szénizotópos kormeghatározás nem pontos, mert a javító kulcsban az volt hogy de. Pedig mi tanultuk, hogy nem lehet pontos, hisz ma még nem ismerjük 100% biztosan a szén izotóp felezési idejét, azt csupán csak becsülni tudjuk, így a meghatározás sem lehet pontos. Fellebbeztem nem érdekelte őket, mert a gimis tankönyvek nem ezt tanítják, hiába volt igazam.
2011. ápr. 9. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

uccsó: sajnálom, ami az érettségiddel történt, de remélem ezért nem kellett lemondani a választott suliról :)


többieknek pedig köszi a válaszokat. :) egyébként tanárnő is valami olyasmiről beszélt, amit az egyik válaszoló is írt, hogy bizonyos megkötésekkel végezhető csak. Na mindegy, nem rendelkeztem azzal az említett 10%-kal :))

2011. ápr. 9. 21:36
 9/10 anonim válasza:

Az univerzális vérdonor és univerzális vérakceptor fogalmát a gyógyászatban csak sürgősségi esetekben használják, maximálisan kb. 250 ml adható be a betegnek. Ennek oka, hogy a vörösvértestek felszínén A és B antigének találhatók (ezek genetikailag kódoltak, vagyis öröklődnek). A vérplazmában ennek megfelelően alfa és béta ellenanyagok találhatók. Ha az A-antigén alfa-ellenanyaggal vagy a B bétával találkozik, ez a vörösvértestek széteséséhez vezet(szabályosan kilyukadnak) és az oxigénszállítás elégtelen lesz. Az antigének határozzák meg a vércsoportokat (ezért is örökletesek), ha egyik sincs jelen akkor 0, ha az A van jelen akkor A-s, ha a B akkor B-s, ha mindkettő akkor AB-s az illető. A vérplazmában ezzel szemben nincs a jelenlevp antigénnek megfelelő ellenanyag, viszont ha nincs antigén, akkor kötelező módon jelen van az ellenanyag. Pl a 0-s vérben mindkét típusú ellenanyag megtalálható, az A-ban csak a béta, az AB-ben egyik sem.

Vérátömlesztéskor, ha nem megfelelő vércsoportot adunk, akkor a vérrel együtt antitestek is kerülnek a beteg szervezetébe, ami a beteg vörösvértestjeinek széteséséhez vezet. Viszont, ahoz, hogy a szétesés bekövetkezzen, az ellenanyag mennyisége el kell érjen egy bizonyos szintet. Ezért van az, hogy a 0-s vércsoportú egyén adhat vért, de csak nagyon kis mennyiségben, mert az átadott ellenanyag mennyisége nagyon kicsi. Eltérő vércsoportú egyének közötti vérátömlesztés, amely a beteg halálához vezet orvosi műhibának számít, és börtön jár érte.

A tanárod valószínűleg csak fel akart vágni, ha ezt nem tanultátok.

2011. ápr. 15. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

hát valamit tanultunk róla, de csak nagyon-nagyon felületesen

mindenesetre ezt én akkor is úgy értettem, mint az első

azaz, hogy a 0-s és mondjuk a B-s is eltérő vércsoport, a 0-s mégis adhat, tehát hamis

de köszi az értelmes magyarázatot, most már legalább értem

és okés, hogy igaz :)

2011. ápr. 15. 20:12

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!