Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan kell kiszámolni a köv....

Hogyan kell kiszámolni a köv. Genetikás, Populációgenetikás feladatot? (SÜRGŐS, FONTOS)

Figyelt kérdés

Az emberek egy rész szereti a tonikot, csak kellemesen kesernyés ízűnek érezi.A másik részük számára élvezhetetlen,mert a keserű ízt kellemetlenül erősnek tartják.A keserű íz érzésének mértékét egy allérpár szabja meg.A keserű íz kis koncentrációban való erős érzékelése domináns tulajdonság. Egy egyensúlyban lévő népességben 301 ember élvezhetetlennek tartotta a tonikot, 139 szerint viszont kellemes üdítőital.


-Mennyi a domináns allél relatív gyakorisága a populációban?


-Mennyi a recesszív allél relatív gyakorisága a populációban?


-Mennyi a heterozigóták relatív gyakorisága a populációban?


-Mennyi a homozigóta domináns egyedek relatív gyakorisága a populációban?


Mennyi a heterozigóta egyedek relatív gyakorisága a populációban?


A populációban olyan házasságokból,amelyekben az egyik szülő domináns,a másik recesszív FENOTÍPUSÚ,117 gyermek született.


A teljes népesség domináns fenotípusú egyedeinek hány százaléka homozigóta domináns?


A teljes populáció domináns fenotípusú egyedeinek hány százaléka heterozigóta?


Mi a valószínűsége a populációban,hogy az említett házasságokban (az egyik szülő domináns, a másik recesszív fenotípusú) az utódok recesszívek lesznek?


Hány homozigóta recesszív van 117 gyermek között?



Hogyan kell ezeket kiszámolni?

Mi a megoldás menete?

Mik a végeredmények?


Minél részletesebb megoldási menet leírásával, tudsz a legtöbbet segíteni.


Kérem csak az válaszoljon, aki valóban tudja a választ.

Tudom, hogy elég hosszú feladat, de nagyon sokat segítesz, ha válaszol.

Előre is köszönöm szépen a segítséget.


2011. ápr. 8. 20:14
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%

Huhh, de rég volt az a biosz emelt.

Megvallom őszintén, azért elő kellett kutatnom a könyveim, pedig anno jól ment a genetika:)


Két szabályt kell tudni a feladathoz:

p+q=1

p^2+2pq+q^2=1


p= domináns allél gyakorisága

q= recesszív allél gyakorisága

p^2= homozigóta domináns egyedek gyakorisága

pq= heterozigóta egyedek gyakorisága

q^2= homozigóta recesszív egyedek gyakorisága


Ezekkel kellene majd vmit okoskodnunk:)


Mi derül ki a feladatból?

A keserű íz kellemetlennek érzése a domináns tulajdonság.

Mit is jelent ez?

Azt, hogy ha vkinek van legalább egy domináns allélja (jelöljük T-vel), akkor rossznak fogja érezni a tonikot.

Tehát mind a homozigóta dominánsok (TT), mind a heterozigóták (Tt) rossznak érzik.


"139 szerint viszont kellemes üdítőital"

Csak annak lehet kellemes, aki homozigóta recesszív. Tehát a 440 fős populációból (301-139 ugyebár) 139 ember biztosan homozigóta recesszív.


A 139 a 440-nek 32%-a (kerekítve).

Tehát a homozigóta recesszív egyedek gyakorisága 0,32.


Ha visszanézed a képletet, mi is volt a homozigóta recesszív egyedek gyakorisága?

A q^2.

Tehát q^2=0,32.

Ebből már ki tudjuk számolni a q-t, azaz a recesszív allél gyakoriságát, csak gyököt kell vonnunk.

A q értéke tehát 0,57 (kerekítve).


Ott van az az egyenletünk, hogy

p+q=1

Mivel a q-t tudjuk, ki tudjuk számolni a p-t is, tehát a domináns allélnak a gyakoriságát.

Ez ugye 1-0,57=0,43.


Ha ezt a négyzetre emeljük, megkapjuk a p^2-et, azaz a homozigóta domináns egyedek gyakoriságát.

p^2=0,18 (kerekítve).


Most vissza tudunk helyettesíteni a másik egyenletbe:

p^2 + 2pq + q^2 = 1


0,18 + 2pq + 0,32=1

A 2pq ebből 0,5.

pq=0,25

Ezzel megkaptuk a heterozigóta egyedek gyakoriságát is.


Az első 5 kérdés meg is van válaszolva.

2011. ápr. 8. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
Első vagyok. Mindjárt gondolkodom a többin is, csak gondoltam ha már szenvedtem vele, én legyek az első megoldó, így elküldtem az elejét:DD
2011. ápr. 8. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm, hogy segítesz.

Köszönöm a gyors választ.


A megoldókulcsban annyi van:

1. 0,438

2. 0,562

3. 0,493

4. 0,192

5. 0,316


6. 28%

7. 72%

8. 0,36

9. 42


Az érdekelne miért van kisebb nagyobb eltérés a Te eredményeid és ezek között?


A többi kérdés megoldási menete is, nagyon érdekelne.

Nagyon sokat segítesz vele.

vagy bárki aki még válaszol.

2011. ápr. 8. 23:16
 4/13 anonim ***** válasza:

A kerekítés miatt van különbség:)

De megnyugodtam, hogy jól oldottam meg:D

De a leírás alapján már érted?


Majd átnézem a többit is, ha ma nem is, akkor majd holnap. Remélem nem sürgős.

2011. ápr. 8. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:

Heterozigóta egyed relatív gyakoriságánál van csak nagy eltérés, a megoldókulcs és a Te számításaid között.


Nem értem, hogy miért.


Örömmel várom a többi kérdésre is a választ.

Előre is köszönöm.

2011. ápr. 8. 23:29
 6/13 A kérdező kommentje:

pq=0,25

Ezzel megkaptuk a heterozigóta egyedek gyakoriságát is.


Megoldókulcsban: 0,493


Ez az egy nagyobb eltérés van.

Ez is a kerekítés miatt van?


A többit nagyon jól leírtad, érthetően.

Köszönöm.


Várom a többit is, annyira nem élet halál kérdése. A hétvége folyamán lenne jó.

2011. ápr. 8. 23:33
 7/13 anonim ***** válasza:

Jah rájöttem miért olyan nagy az eltérés:D

Mert ott a 2pt-t kell nézni, nem a pq-t:)

Szóval az én megoldásomban 0,25 helyett 0,5 van akkor:)

És az már közel van a 0,493-hoz:)

2011. ápr. 8. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim válasza:

Az utolsó két kérdéssel kezdem. Annak a valószínűsége hogy az említett házasságokban az utódok recesszívek lesznek 25%.

Magyarázat: Tudjuk hogy az egyik szülő domináns(vagy AA, vagy Aa lehet a genotípusa) a másik szülő csak aa genotípusú lehet.Ha a domináns fenotípusú szülő homozigóta (AA) az uniformitás szabályának megfelelően (Mendel I. törvénye) az utódok 100% ban heterozigóta dominás egyedek lesznek tehát nincs köztük recesszív. Ha a kérdéses szülő heterozigóta domináns(Aa) akkor a punett táblával levezetve látható hogy 25% a recesszív (aa) utodók valószínűsége. Az utolsó kérdésben, hogy megtudjuk hány homozigóta recesszív gyerek születik 117 nek kell a 25% át megnézni, tehát 117 x 0.25 = 29.25 kerekítve 29 utód lesz recesszív.

2011. ápr. 9. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim válasza:

A teljes népesség domináns egyedeinek hány százaléka homozigóta domináns? Képlet p2/ p2 + 2qp = 0.192/ 0.493 + 0.192 = 0.28 Tehát 28 % a homozigóta domináns.


A teljes népesség domináns egyedeinek hány százaléka heterozigóta domináns 2qp/ p2 + 2qp = 0.493/ 0.192 + 0.493 =0.72 Tehát 72% heterozigóta domináns.

2011. ápr. 9. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim válasza:

A nem ezek az eredmények az azért van mert nem számoltam bele a teljes népessége a születendő gyermekeket. Ebben az esetben 2 lehetőség van.


1. Az összes gyerek heterozigóta domináns. Tehát 440 + 117 = 557. A recesszív egyedek száma változatlan csak az arányuk változik :(q2)= 139/ 557 = 0.25 ebből q= 0.5 , p= 1-0.5 = 0.5 (p2)= 0.25, 2qp= 0.5 x 0.5 x 2 =0.5 A heterozigóták aránya 2qp/ 2qp+p2 .... , hom. dominánsok aránya p2= 2qp + p2 most nem helyettesítek vissza.


2. eset: A született gyerekek 25% hom. recessízv = 29, a született gyerekek 25 % a hom. domináns = 29 , a gyerekek 50% a heterozigóta domináns= 117x 0.5 = 58.5 tehát 59 gyerek. Így módosulnak az allélgyakoriságok : (q2)= 139+29/557 =0.3 (q)=0.55 , (p)= 1-0.55= 0.45 (p2)=0.2025 , (2qp)= 0.55 x 0.45 x 2 = 0.495. A dominánsok arányait kiszámító képletekbe most nem helyettesítek vissza de az már menni fog neked is:)

2011. ápr. 9. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!