Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Fizika Tegyük fel, hogy van 2...

Fizika Tegyük fel, hogy van 2 koncentrikus gömböm, a illetve 3a sugárral, közöttük 2a<r<3a rész pedig ki van töltve (ro=konst) osszesen Q töltéssel. Hogy határozom meg a potenciált és a rendszer elektrosztatikus energiáját?

Figyelt kérdés
2011. ápr. 10. 17:46
 1/6 A kérdező kommentje:
Ja, a két gömb vezetö
2011. ápr. 10. 18:15
 2/6 anonim ***** válasza:

Kicsit zavaros, amit írsz. Ha jól értem, ez olyan mint egy gömbkondenzátor. A két gömbfelület közötti rész ki van töltve. Kérdés, hogy mivel. Ha szigetelőanyaggal, akkor macerás oda a töltés bevinni. Mellesleg ha be is tudnánk od vinni, nagy részük átugrálnának a külső fémgömbfelületre. Kisebb részük esetleg a belsőre.


Amennyiben a kitöltés fém, akkor a rávitt töltések a külső gömbfelületre vándorolnak. A kitöltött rész így ekvipotenciális felület. Ha a külső teret vizsgáljuk, akkor pedig helyettesíthető egy pontszerű töltés erőterével. Így a potenciálfüggvény meghatározható.

2011. ápr. 10. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Nem a közük levo teljes rész van kitoltve, csak annak a fele, és egyenletesen Q toltéssel, ami nem vándorol sehova, hanem ott marad végig.

Azert zavaros, mert ez csak egy forditas.

2011. ápr. 10. 19:28
 4/6 anonim ***** válasza:
Az nem lehet, hogy gömbkondenzátorról van szó, és a külső fémfelületre viszünk töltéseket?
2011. ápr. 10. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Nem, van egy sféra(vezető anyag) a sugárral, aztan kivulre a tavolsagban semmi, aztan egy a vastagsagu réteg olyan anyagbol, aminek konstans a toltessurusegu(ró), aztan pedig kozvetlenul rajta mégegy sféra vezetőből.
2011. ápr. 10. 21:47
 6/6 A kérdező kommentje:

Én eddig ugy gondolkodtam, hogy r<2a az intenzitas nulla(E=0), mert a belso vezeton keltett toltes van. Tehat belul konst. a potencial. Aztan az anyagban Gaussal kiszamolom az intezitast(ez változik attol fuggoen hogy milyen messze vagyok a kozeppontol), aztan pedig a rendszeren kivul is kiszamolom a E-t, abbol pedig a potencialt.

A potencialnal felbukkano konstans( az integraltol lesz) ugy hatarozom meg, hogy a potencial legyen a végtelenben nulla, aztan az anyagban levo potencial konstansat ugy hatarozom meg, hogy a 2réteg határán folytonos legyen.

Azutan pedig az elektrosztatikus energiat ugy kapom, hogy 0.5*integral(toltéssűrűség*potenciál)dV( az anyaggal kitoltott rész térfogata szerint, mert mashol a toltessuruseg ugyis nulla)

Kérlek javits ki ha rossz, vagy szornyu.

2011. ápr. 10. 21:54

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!