Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Kereskedelmi forgalomban...

Kereskedelmi forgalomban lehet kapni olyan műszert (távcső, teleszkóp, stb) amivel észlelhetünk egy naprendszeren áthaladó bolygót?

Figyelt kérdés

Szerintetek kereskedelmi forgalomban lehet kapni olyan műszert, amivel fél-profi csillagászok észlelni tudnának egy naprendszeren áthaladó bolygót?

A kérdés az: Csak a NASA, és a hivatalos csillagász-obszervatóriumok tudnak érzékelni egy ilyen állítólagosan létező naprendszeren áthaladó, nyújtott pályájú bolygót, vagy komolyabb műszerekkel, és persze csillagászati ismeretekkel bárki?

Az előzmény (4.oldal 23:21 válaszomtól olvassátok):

http://www.gyakorikerdesek.hu/ezoteria__ufo-eszlelesek__1733..


2011. ápr. 26. 18:08
 1/8 anonim ***** válasza:

Elsőnek tisztázzuk: te most a más (vagyis nem a mi naprendszerünk) naprendszerben keringő bolygókról beszélsz?



Nem, nem lehet kapni kereskedelmi forgalomban. Vagyis csak úgy nem, csak ha magadnak összerakod.


Jelenleg a bolygókat úgy érzékelik, hogy amikor elhalad a csillag előtt, folyamatosan mérik a fényváltozás. Amikor a csillag "elhalványul" onnan lehet tudni, hogy bolygó halad el előtte. A fényváltozás mértékéből, a fénytörésből, és az apró árnyékból megállapítható a bolygó mérete, és a színképből, ami áthatol a légkörön, megállapíthatjuk a bolygó légkörének (és esetleg anyagának) az összetételét.



Tehát, nem csak egy jó távcső kell, hanem lehetőleg olyan, ami a légkörön kívül van (különben csak közeli csillagokat lehet megfigyelni, ugyanis a hatalmas csillaghoz képest rendkívül apró bolygó parányi fényváltozást okoz: és a földi légkör kavargó levegője sokkalta többet bekavar) így még nagy, pontos teleszkóppal is nagyon nehéz az ilyet megfigyelni.


Illetve, folyamatosan figyelni kell a fényváltozás legapróbb rezdülését is. Tehát kell műszer, amivel figyelni tudod, és az sem három forint :)



Mindent összevetve, a közeli csillagok körül keringő bolygókat sok milliós eszközökkel meg lehet figyelni, de az igazán pontos megfigyeléshez a légkörön kívüli eszköz szükséges.



Amúgy meg: miért állítólagosan? Te magad is emgnézheted a grafikonokat, színképeket, és láthatod (már persze, ha értesz hozzá, de az csak tanulás kérdése) a bolygókat.


Azt meg remélem nem várod a mai technológiától, hogy egy, több száz fényévre lévő, kevesebb, mint tízezer km átmérőjű bolygóról szemmel látható képet készítsenek :)


Tehát: észre kéne venni egy, a csillaghoz képest iszonytatóan halovány égitestet, kb mintha a Nap körül keringő gyertyát akarnád észrevenni. A bolygó átmérője mondjuk 8.000km vagyis a Földnél nagyobb. A távolság meg viszonylag közeli: mondjuk legyen 60 fényév (a legközelebbi csillag 8 fényév...) vagyis: 564.000.000.000.000 km távolságra lévő bolygót akarnál lefotóztatni :) Az azért szép teljesítmény lenne, nem? :D



Tehát, ha nem hiszünk a hivatalos csillagászoknak, akkor nézzük meg a saját szemünkkel a mért adatokat: ezt megtehetjük, a NASA és egyéb csillagászati honlapon megtalálhatóak ezek a mérési görbék, a tanulás meg nem egy bonyolult dolog, ha érdekel a téma. DE a lehetetlent ne várjuk el tőlük. "állítólagosan létező naprendszeren" részből az "állítólagosan" részt nyugodtan elhagyhatod. Tényleg léteznek :)

2011. ápr. 26. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Félreérted!

Nem egy exobolygóról van szó, hanem a mi napunk körül keringő állítólagos bolygóról, ami elnyújtott pályán mozog, és a keringési ideje is nagyon hosszú.

Ez lenne az állítólagos "Nibiru" bolygó, amit a NASA eltitkol.

Az én állításom szerint ilyen nem létezik, a NASA pedig nem tudná eltitkolni sem, mivel akár amatőrök is észlelni tudnak egy hasonló bolygót, vagy akár kisbolygót is.

2011. ápr. 26. 18:52
 3/8 A kérdező kommentje:

Sir Butcher, te iszonyatosan félreértetted a kérdésem! Tisztában vagyok az exobolygók létezésével, a távolságukkal, az észlelésük módjával,stb.

A hasonló félreértések elkerülése miatt tettem be az "előzmény" linket.

2011. ápr. 26. 18:58
 4/8 anonim ***** válasza:

Akkor visszavonva minden, amit írtam :)


Igen, naprendszeren belül amatőrök is képesek lennének észlelni a bolygót, mint ahogy a Plútóval meg is teszik: a Nibiru pedig állítólag sokkalta nagyobb kőzetbolygó, tehát az észlelése is könnyebb lenne.


Az igazsághoz viszont annyi hozzátartozik, hogy valószínűsíthető egy, a Plútó pályán kívül keringő bolygó, ugyanis az Uránusz és a Neptunusz pályája a rendes keringéshez képest némileg torzult: így valószínűsíthető, hogy van még egy, eddig ismeretlen bolygó. De ez egészen biztos, hogy nem egy hatalmas barna törpe, inkább egy, a Plútónál valamivel nagyobb, de stabil pályájú bolygó.


A bolygó valószinűleg létezik, de a NASA hülye lenne titkolni, ők azért kapnak pénzt, hogy felfedeznek: ha nem találnak semmit, nincs pénz :)

2011. ápr. 26. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Igen, itt a kérdés arra irányult, hogy ha a NASA észlelte a bolygót (vizuálisan, nem csak feltételezve) akkor azt titokban tudná-e tartani.

Szerintem se.

2011. ápr. 26. 19:21
 6/8 dellfil ***** válasza:

Oké. Akkor most hol tart a keringésében ez a... "Nibiru"?

Mekkora? Van akkora mint a Mars? Van akkora mint a Kuiper öv objektumai?

És ha igen, miért nem? :D


dellfil


Ui.:El tudod képzelni mekkora a keringési idejük? A Neptunuszé százhatvanöt év! Ezeké csak több! Vagy másként: Ha valamelyik is ok nélkül csak úgy "puszta kézzel" "felénk venné" az irányt minimum száz éves nagyságrendű idő állna rendelkezésünkre, hogy összesz@rjuk magunkat.

2011. ápr. 26. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

"Vagy másként: Ha valamelyik is ok nélkül csak úgy "puszta kézzel" "felénk venné" az irányt minimum száz éves nagyságrendű idő állna rendelkezésünkre, hogy összesz@rjuk magunkat."


Hol volt itt szó olyanról hogy bármi is felénk veszi az irányt? El kéne olvasni mit kérdeztem..

2011. ápr. 26. 19:27
 8/8 dellfil ***** válasza:
100%

Az amatőrök eszközei - és használói - elől ilyen "fajsúlyú" dolgot NEM lehet eltitkolni. Ez van.


dellfil

2011. ápr. 26. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!