Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Nem centrális ütközésnél...

Nem centrális ütközésnél miért lesz a továbbhaladó testek útja által bezárt szög 90°? Ha tudod, kérlek, katt és vezesd le nekem.

Figyelt kérdés
Köszönöm előre is.
2011. ápr. 27. 15:31
 1/10 anonim ***** válasza:
Szerintem nem lesz 90 fok. [ legalábbis nem minden esetben].
2011. ápr. 27. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Bocs, kihagytam, hogy azonos tömegű golyók rugalmatlan, nem centrikus, tehát ütközése. Ekkor minden esetben 90°:)
2011. ápr. 27. 15:53
 3/10 anonim ***** válasza:

Még ilyenkor sem mindig 90°!


Hogy mennyi is lesz az attól függ, hogy a mozgó golyó eredeti haladási iránya, és az ütközési pontot és az álló golyó tömegközéppontját összekötő egyenes milyen szöget zár be.


maci

2011. ápr. 27. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm, közben rájöttem: mozgási energiája megmarad: 1/2mv^2=1/2 mv1^2+1/2 mv2^2

Ezt 1/2m-mel egyszerűsítve: v^2=v1^2+v2^2

ez pedig kísértetiesen hasonlít a pythagorasz-tételre: c^2=a^2+b^2

:))

2011. ápr. 27. 17:14
 5/10 Sajtoskifli ***** válasza:
Rugalmatlan ütközéskor nem érvényesül a mechanikai energiamegmaradás törvénye, úgyhogy azzal nem is bizonyíthatod.
2011. ápr. 27. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
Bocsánat, írni se tudok, természetesen rugalmas ütközésre gondoltam, rugalmatlannál persze, h nem 90° :)
2011. ápr. 27. 19:59
 7/10 anonim ***** válasza:

Rugalmas ütközésnél se mindig 90°. Csak nézz meg egyetlen billiárd játékot.


maci

2011. ápr. 28. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
ott pörögnek a golyók:) bebizonyítva, fizikatanár elfogadta. Tehát billiárdnál pörög a golyó, és még így is sokszor 90° körüli.
2011. ápr. 28. 19:36
 9/10 anonim ***** válasza:

Átgondoltam a korábbiakat, és a következőkre jutottam:


Az egyik véglet, ahogy írtad is a centrális ütközés. A másik véglet az érintés, amikor is az eredeti golyó útvonala nem változik, az álló golyót egyetlen pillanatban és pontban érinti. Az energiamegmaradást figyelembe véve igaz, hogy a rendszer összenergiája megegyezik az ütközés előtti és az ütközés utáni pillanatban. A centrális ütközés esetén az összes energia az eredetileg álló golyóra átadódik, a súroló érintős esetben pedig az összes energia az eredetileg is mozgó golyónál "marad". Ahogyan ez igaz a két végletre, az összes többi köztes állapotra is igaz! Az összeérésük pillanatában az eredetileg mozdulatlan golyó pontosan a két középpontot összekötő egyenes irányába fog elindulni. És ebben a pillanatban a hatás-ellenhatás törvénye miatt kifejt egy erőt ugyanezen egyenes ellentétes irányába az eredetileg mozgó golyóra is. Az eredetileg mozgó golyó új útiránya az eredeti útirány vektorának, és az előbb említett visszaható erő vektor irányának szögfelezője lesz, ami természetesen merőleges magára az egyenesre.


Így az észrevételed helyes, és a kísérteties hasonlóság a Pitagosrasz tételével nem véletlen! Megjegyzem, hogy mindez igaz akkor is, ha a tömegek különbözőek. A tömegek különbözősége csupán a sebességekben hoz változást, a szögekben nem!

2011. ápr. 29. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, ez nagyon hasznos volt!
2011. ápr. 29. 18:31

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!