Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mitől lesz polarizált a...

Mitől lesz polarizált a Napból a légkörön átjutó fény?

Figyelt kérdés
2011. máj. 3. 16:24
 1/6 anonim ***** válasza:
ugyanazért, ami miatt a fényes felületekről verődik vissza, a levegő részecskéin is jelentős hányad(pár %) megtörik, így a rezgés sík egy lesz, ezt a szűrő szépen kiszűri, és a fényképen szép mélykék eget kapsz
2011. máj. 3. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
A csupán légkörön átjutó napfény nem polarizált, ha így lenne egy polárszűrőt körbeforgatva elsötétedne majd kivilágosodna az ég, a forgatásnak megfelelően. Valamilyen tükröző felületről visszaverődve már polarizálódik. Pl. vízfelület, autó ablaka, stb.
2011. máj. 4. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

[link]

Itt nézd meg a 9. és 18.diát

én arra tippelek hogy ahogy a levegő részecskéről és a szennyeződésekről visszaverődik ugyanúgy polarizált lesz mint amikor egy felületről történik.

Azt szeretném még tőled kérdezni hogy szerinted a szóródik mit jelent pontosan az eltérülnek ill. visszaverődiknek szinonimája? És amit te is említettél hogy egy sík felületről visszaverődő fény polarizált lesz,mi okozza ezt a jelenséget?

köszönöm az eddigi válaszodat:) ment a zöldkéz

2011. máj. 4. 14:47
 4/6 anonim ***** válasza:

második: pedig ez így megy, az égbolt fénye alapjáraton poláros. "ha így lenne egy polárszűrőt körbeforgatva elsötétedne majd kivilágosodna az ég, a forgatásnak megfelelően." pontosan így is történik.

Pontosabban akkor, ha tiszta az ég, ez lehet nappal vagy naplemente után is. Ha borult, fedett, akkor nem.

2011. máj. 4. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Attól lesz a fény polarizált, ha a szóródása során _van_ kitüntetett iránya a szóródó fény hullámkitéréseinek. Ez ugye a tükörnél vagy egyéb tükröző sík felületnél a beeső, és visszaverődő fénysugár által meghatározott síkra merőleges irány. A légkörnél kicsit más a helyzet, a Napból érkező fény a levegő molekuláin a szóródása során véletlenszerűen adja meg ezt a kitérési irányt, de való igaz, hogy a légkör elhelyezkedése során ez a kitérés _nem teljesen egyenletes_ eloszlással ad irányokat. És, ha nem is olyan egyértelműen adja meg a polarizáltságot, mint egy vízfelület avagy tükör, de kétségtelen érzékelhető a jelenség maga. Én a válaszomban azt akartam kiemelni, hogy ha a Napot figyeljük meg közvetlenül a légkörön át érkező fényével, az nem mutat polarizáltságot, illetve közel sem olyan mértékben, mint pl egy tükörről beérkező visszavert sugarain keresztül megfigyelve. Bocsánat, ha félreérthető voltam
2011. máj. 5. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Az egy nagyon érdekes és látványos jelenség amit polár szűrővel alkalom adtán nézelődve, rajta keresztül láthatunk.


Azt figyeltem meg, hogy a nap irányába nézve és annak háttal, az égbolt fénye nem polarizált. Ezzel szemben arra merőleges irányban hihetetlenül gyönyörű jelenséget láthatunk.


A nap sugaraira merőleges irányban az égbolt mély kék színűvé válik.


Mitől polarizálódik a fény a levegő részecskéin?

A nevében is benne van, hogy a levegőnek anyaga van ami hatással van többek között a fényre. A levegő részecskéin a fény polarizáltan verődik vissza, ha abban a szögben éri a fény, ahol egyébként is létrejöhet a polarizáció jelensége.


Poláros fény jön létre minden olyan felületen ami nem közvetlen tükör de csillogó felületű. Létre jön a jelenség

matt felületen is. Ehhez 45 fok vagy annál laposabb szögben kell felénk irányuló fénynek érnie, hogy polarizált csillanást láthassunk a felületén.


Ezek főleg tapasztalatok abból az időből. amikor mindig magammal hordtam egy polár szűrőt és amikor volt rá pár percem (pl.villamosra várakozva egy hídon), akkor rendszeresen kerestem a poláros törvényszerűségeket.


Egyébként egy tükör felület vagy tükrösen krómozott fém felület nem polarizálja a fényt hanem visszaveri teljes mértékben. Viszont a foncsor nélküli üveg felület polarizál.


A nagy víz felületek is polarizálják a fényt. A vízre szomjazó madarak és rovarok a poláros fényt érzékelik (bögöly, szitakötő) a saját szemükkel (velünk ellentétben) és a távoli poláros fény alapján találnak a vízhez.


[link]


[link]



A polarizált égboltról még több találat (egy hosszú link):


[link]

2011. szept. 5. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!