Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan lesz protonból neutron...

Hogyan lesz protonból neutron pozitív béta-bomlás esetén?

Figyelt kérdés
itt ( [link] szépen le van írva, hogy miképpen zajlik le a pozitív béta-bomlás, csak azt nem értem, hogy miből keletkezik a pozitron és elektronneutrínó? Mivel a neutron nehezebb a protonnál, akkor vagy a pozitron vagy pedig az elektronneutrínó negatív tömeggel rendelkezne? szerintem ez baromság... elmagyarázná ezt valaki? kösz
2011. máj. 6. 21:05
 1/5 anonim ***** válasza:

nem negatív tömegű. arról van szó, hogy a tömeg ekvivalens az energiával. így ha pl egy protont gyorsítasz, nő a tömege is.


itt a kötési energiák miatt jöhet létre az átalakulás. a mag energiája így kisebb lesz(hisz a coloumb taszítás neutronra nem hat), az energiakülönbség pedig a két részecskeként távozik.

2011. máj. 6. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
szóval ha jól értem, akkor ez a folyamat energia-elnyelő??? tehát, amikor pozitív béta bomlás történik, akkor energiából anyag jön létre?
2011. máj. 6. 21:20
 3/5 A kérdező kommentje:

és mivel a neutron nehezebb a protonnál 1 elektronnal és 1 elektron-antineutrínóval, tehát ha jól gondolom, akkor energiából keletkeznek ezek a részecske-antirészecske párosok:

- elektron és pozitron páros

- elektron-antineutrínó és elektronneutrínó páros


előbbiek (elektron, elektron-antineutrínó) "beépülnek" a protonba és neutront alkotnak, utóbbiak (pozitron, elektronneutrínó) pedig kiröpülnek a térbe? és akkor a pozitron gondolom mindjárt talál is magának egy elektront, amivel egyesül és energia szabadul fel? így valahogy?

2011. máj. 6. 21:27
 4/5 anonim ***** válasza:

nem teljesen. ez energia eleve tömeg, azaz anyag. csak a hétköznapi szóhasználatban szokás mondani, hogy az energia tömeggé alakult.


Itt az történik, hogy a protonban az egyik kvark átalakul, és az átalakulás közben kibocsát egy W+ részecskét, ami aztán bomlik pozitronra és elektron antineutrínóra.


[link]


itt van egy jó leírás.

2011. máj. 6. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

aha, kösz.. most már kezd összeállni a kép.. :) jó az elte link is ami szolgáltattál, meg ezt találtam most:


[link]


fasza az a jobb oldali kép..

2011. máj. 6. 21:53

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!