Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Tüdővel lélegzik minden...

Tüdővel lélegzik minden emlős? Miért?

Figyelt kérdés
2009. márc. 10. 16:22
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Igen, mert ez a legfejlettebb. külön szerv jött létre e feladat ellátására-nem bőrlégzés, vagy légzsákok, stb.
2009. márc. 10. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
Ugy tudom minden szárazföldi gerinces állat tüdövel lélegzik, vannak olyan szárazföldi álaltkák pl a bogarak között akik nem tüdővel lélegeznek a halak oedig koportyuval.Ja és a delfinfélék is tüdősök.
2009. márc. 10. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
kedves utolsó sem a hal, sem a bogár nem emlős állat, szóval semmi gond, hogy légcsövei, illetve kopoltyúja van....
2009. márc. 10. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
61%
Bocsi, de jól írta (részben) A delfin -és a cetfélék- nem hal, hanem emlős!
2009. márc. 10. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

Bocs kedves mostani utolsó de nem azt mondtam hogy a delfin -és a cetfélék- nem emlősök, hanem hogy ROVAROK ÉS HALAK nem azok és nincs tüdejük....már gondolkozz, bocsi mielőtt belém kötsz

Most ezt nem rosszindulatból mondom.

2009. márc. 10. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%
OK! Benéztem, elnézést!
2009. márc. 10. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%
Igen, minden EMLŐS tüdővel lélegzik. Szerintem azért, mert a szárazföldön alakultak ki, és csak utána "mentek vissza" a tengerbe (pl a cetek)Volt már vmi olyan kérdés, h a delfinek vagy a bálnák miért nem kopoltyúval lélegeznek...úgy emlékszem vki elég jól kifejtette:)
2009. márc. 10. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

Mai tudásunk szerint az első emlősök tüdővel lélegeztek. Miután meghódították a világot és számos formában elterjedtek, ezt a tulajdonságot (és még néhányat) közös vonásként megőrizték.

Hogy miért őrizték meg? Valószínüleg előnyt jelentett az életbenmaradáshoz, amiben lehet valami, hiszen a mai napig él számtalan emlősfaj a világ minden pontján.

2009. márc. 10. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%

Gondold végig azt, hogy miért nem jó pl. a bőrlégzés egy giliszta esetében! Mivel a bőre felszínén megy be a levegő, a külső sejtrétegekhez még bőven eljut, de nem hízhat akármilyen vastagra a giliszta, mert egy bizonyos vastagság után a belső sejtrétegek már nem kapnának levegőt (mert a külsők elhasználják), és elhalnának. Tehát korlátozza az élőlény nagyságát, ami a túléléshez létfontosságú. A légcsövesnek rendszernek is hasonló problémái vannak. De ez csak egy ok a sok közül.


Ezek a légzési módok (bőrlégzés, légcsöves) nem túl hatékonyak. Ahhoz, hogy egy élőlény életben maradjon, sok energiára van szüksége, lehetőleg többre, mint amennyi a többieknek van. Ehhez pedig több oxigén kell.


A bőrlégzés és a légcsöves légzés sokkal jobban ki van téve a környezet hatásainak, míg az emlősök légzőszervrendszere a testen belül van, védett helyen.


A kültakarón történő légzéshez az a jó, ha minél nagyobb a testfelület a tömeghez képest, viszont ez azt is jelenti, hogy nagyon felületen párologtat az élőlény, nagyobb felületen hűl le, érheti kár. Az az előnyös, ha nagyobb tömeghez kisebb testfelület tartozik, a tüdős légzés pedig ezt nem rontja el.


Most csak ezek jutottak eszembe, de még biztos nagyon sok oka van. Majd ahogy haladsz előre a biológia tanulmányaiddal, egyre több dologban látsz összefüggést, nagyon érdekes! :)

2009. márc. 11. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!