Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Akkor a reakcióhő az moláris...

Akkor a reakcióhő az moláris mennyiség vagy egyenlet szerinti mennyiségekre vonatkozik?

Figyelt kérdés

A mértékegysége: kJ/mol.

Ez alapján azt mondanánk, hogy moláris mennyiség, vagyis egy mól adott anyag reakciója során mutatja meg a hőmenyniség-változást.

DE: egy összetettebb, többkomponensű (de mondjuk csak egy lépéses) reakció esetében melyik anyag az a bizonyos "adott anyag"? Egy - a szabályoknak megfelelően - rendezett egyenletben a kiindulási anyagok nem feltétlenül 1:1 mólarányban vannak (sőt!).

Azt gondolom az éppen egy speciális eset lehet, ha pl. egy szénhidrogén égésének a reakcióhője van megadva, és ott 1 mól szénhidrogénre felírva az egyenletet valóban stimmel a kJ/mol mértékegység (hiszen ráadásul a reakciópartner oxigén képződéshője nulla).


Szóval moláris vagy sem? És ha egyenletszerinti mennyiségekre vonatkozik akkor miért kötelezően kJ/mol a mértékegység? Illetve, ha egy vizsgált reakció során adott anyagra vonatkoztatva adjuk meg mólonként a hőváltozást, akkor mi alapján jelöljük ki azt az anyagot (mert ugye, ha nem 1:1 arányban vannak akkor a két anyagra leosztva a mért hőt nem ugyanakkora értéket kapunk, de egy adott reakciónak pedig a reakcióhője szintén adott.)??



Remélem érthető a problémám! :)


2011. máj. 9. 00:26
 1/9 anonim ***** válasza:
Mi úgy tanultuk, hogy a reakciót kísérő moláris energiaváltozás a reakcióhő.
2011. máj. 9. 00:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Hát' ez az! De mire nézve moláris?
2011. máj. 9. 00:50
 3/9 Silber ***** válasza:

Veled az a gond, hogy keversz két (vagy 3, esettől függő) fogalmat. Az egyik a reakcióhő.

Reakcióhő: A reakció során felszabaduló vagy elnyelt hő mennyisége. Itt nincs /mol, csakis kJ. Számítása úgy történik, hogy a termékek képződéshőinek összegéből kivonjuk a reaktánsok képződéshőinek összegét.

Képződéshő: 1 mol anyag képződéséhez szükséges energiamennyiség. Ennek mértékegysége kJ/mol, mivel 1 mol anyag képződésének hőszinezetére vagyunk kíváncsiak. Sajnos még az egyetemen is van 1-1 szétszórt tanár, akik nem különböztetik meg a kettőt, minket szivatva ezzel...

2011. máj. 9. 06:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

pl. érettségin hiba, ha egy adott reakció esetén a reakcióhő mértékegységének nem kJ/mol-t ír valaki!

Éppen azért nem értem, hogy az miért hiba, mert a fogalmakkal és alkalmazásukkal is (némiképpen) tisztába vagyok.

2011. máj. 10. 00:55
 5/9 Silber ***** válasza:

Kétlem, hogy ilyen előfordulna érettségin. Kérlek idézd be, hogy mgnézhessem. Ha mégis előfordult volna, akkor helytelenül. A reakcióhő adott mennyiségű reaktánsok elreagálásakor felszabaduló/vagy elnyelődő hőmennyiség. Egyetlen esetben lehet /mol osztó a mértékegységben, ha 1 mol reaktánst viszünk reakcióba. VISZONT! Ekkor sem helyes a használata, csupán "véletlen egybeesés". Példák:

Példák reakcióhő kiszámítására:

Víz képződése elemeiből.

2H2 + O2 -> 2H2O

Ekkor felszabadul 2 mol*(-241,83) kJ/mol=−483.16 kJ energia (mivel a reaktánsok képződéshője 0). Ez a reakcióhő. De ha 1000 mol vizet állítunk elő:

1000H2 + 500O2 -> 1000H2O

Ekkor a reakciőhő: ∆rH=1000 mol*(-241,83) kJ/mol=-241830 kJ

Ha másképp nem tudlak meggyőzni, akkor nézd a dimenzióanalízist.

[mol]*[kJ/mol]=[kJ]

2011. máj. 10. 08:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 Silber ***** válasza:

"Egyetlen esetben lehet /mol osztó a mértékegységben, ha 1 mol reaktánst viszünk reakcióba."

Itt butát írtam, ne figyelj rá. Szóval csak akkor lehet /mol osztó elvileg (de helytelenül), ha 1 mol termék keletkezett, és a reaktánsok képződéshője 0 (tehát elemeiből képződött). Viszont ezeseben a képződéshővel egyezik meg a reakcióhő.

2011. máj. 10. 08:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Éppen ez az, hogy nem kell meggyőznöd, abszolút azzal értek egyet amit te is állítasz. Ezért nem értem a Villányi Attila féle könyvekben miért szerepel ez a mondat: "A reakcióhő mértékegysége: kJ/mol. Értéke mindig az egyenletben feltüntetett mennyiségű és halmazállapotú anyagokra vonatkozik."

A második mondat az amit eddig mondtunk és igaz is. DE akkor ez, amit leír természetesen ellentmondás. Mert akkor nem moláris, hanem egyenlet szerinti (ahogy mi is mondjuk).


Viszont akkor a hiba terjed mint a pestis, ugyanis tessék, linkelem a 2010.évi májusi EMELT szintű kémiaérettségi feladtsorát és hozzá a megoldókulcsot. A 8. feladat a) része, ahol reakcióhőt kell számolni. És Ha megmézed a megoldókulcsot, akkor bizony kJ/mol-t ad meg mértékegységként. (Más évek feladatsoraihoz hasonlóan).


Feladatlap:

[link]


Hivatalos megolókulcs:

[link]

2011. máj. 10. 18:37
 8/9 Silber ***** válasza:
Ez az a tipikus eset, amit mondtam. Itt sajnos önkényesen azt kiválasztották az egyik terméket (C2H2, és CO2), és arra vonatkoztatták (ezt azért tehették meg, mert 1 mol "fő" termék keletkezett). Gyakorlatilag még elmegy, de helytelen, mert megtévesztő. 1-2 vérmesebb egyetemi tanár kapásból lehúzna ezért egy jegyet. Mentségükre legyen (a feladatlap íróinak), hogy nem a mértékegység a fő a a feladatban, hanem a Hess-tétel alkalmazása.
2011. máj. 10. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

Mindezek alapján mit javasolsz? kJ/mol mértékegységet használjak, ha reakcióhőt kell számolnom a most csütörtöki érettségin?


Köszönöm a hasznos hozzászólásokat és a segítséget!

2011. máj. 10. 18:55

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!