Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mely n-ekre lehet n csúcsú,4-r...

Mely n-ekre lehet n csúcsú,4-reguláris, egyszerű, síkba rajzolható gráfot konstruálni?

Figyelt kérdés

4-reguláris: minden csúcs foka négy

egyszerű: nincs párhuzamos él, se hurokél


2011. máj. 18. 23:20
 1/5 anonim ***** válasza:

Sztem nincs, mert ugye akkoz ha van egy G grafot, ami ugy negy regularis, az az öt csucsu teljes grafot, K5. Es ugye nem sikbarajzolhato az a graf, ami K5tel topologikusan izmorf reszgrafot tartalmaz.

De meg gondolkodok rajta, ha nem ertessz egyetXD

2011. máj. 20. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Már megoldottam: pontosan akkor van ilyen gráf, ha n=6, vagy n>=8. Ha valakit érdekel, leírom a gondolatmenetet.
2011. máj. 21. 08:55
 3/5 anonim ***** válasza:
Engem erdekel.(:
2011. máj. 21. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Ok, mar rajottem mikor leirtam, hogy hulyeseg, csak bezavart a regularis. Meg jo, h anonim az oldal, h ekkora hulyeseget mondtam...
2011. máj. 21. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Nos, akkor megválaszolom az általam feltett kérdést :D

Szóval:

Ha 4-reguláris és egyszerű, akkor legalább 5 csúcsa van. Ha n=5, akkor ez csak az ötcsúcsú teljes gráf lehet, amiről tudjuk, hogy nem síkbarajzolható (lásd az első hozzászólást)

Tegyük fel hogy n>5 páros, legyen n=2k. Rajzoljunk egy k-hosszú kört, és a belsejébe is egy k-hosszú kört. Ebben a gráfban most minden csúcs foka kettő. Minden csúcsból húzzunk még két élet a másik kör két csúcsához, úgy, hogy ezek a két kör között haladó élek összességében egy cikk-cakkos körvonalat adjanak ki. Ezzel megoldottuk a feladatot az ötnél nagyobb páros számokra.

Tegyük fel, hogy van egy, a feltételeknek megfelelő n-csúcsú gráfunk, és van benne háromszög. Ekkor tudunk csinálni n+3 csúcsú, a feltételeknek megfelelő gráfot úgy, hogy veszünk egy háromszöget, mindhárom élét megtörjük egy új csúccsal, és ezeket a csúcsokat összekötjük egymással (tulajdonképpen behúztuk a háromszög középvonalait). Minden, az előző szakaszban konstruált páros csúcsszámú gráfban van háromszög (a két kezdeti körvonal között csak háromszögek vannak), tehát ha n>=9 páratlan, akkor is tudunk konstruálni ilyen n-csúcsú gráfot.

Egyetlen fekete bárány maradt: n=7. Erre kézzel-lábbal, próbálgatással be lehet bizonyítani, hogy nem megy. Inkább rajzolni kéne hozzá, mint magyarázni, ezért ezt az olvasóra bízom :D

De adok tippet: Az Euler-egyenlet felhasználásával belátható, hogy ha van jó 7-csúcsú gráf, akkor abban pontosan egy négyszög van, a többi oldal pedig háromszög kell legyen. Ennek az ismeretnek a birtokában kezdjetek el rajzolgatni.

2011. máj. 22. 11:41

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!