Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Korrepetálnátok egy picit...

Korrepetálnátok egy picit kémiából?

Figyelt kérdés
szóval hiányoztam vagy két hetet és eléggé lemaradtam, és el kéne magyarázni, hogy mi az a redokszi reakció, és a sav bázis reakció és hogy ezek hogyan működnek(képletbeli leírása)
2011. máj. 25. 20:34
 1/4 anonim ***** válasza:

az redoxi reakció...

A sav bázis reakció az semlegesítés, a sav reakcióba lép a bázissal (lúggal) és semlegesíti tehát pH-ja 7 lesz.

A redoxi reakció arról szól, hogy elektronátmenet van.

pélául 2H2 + O2 -> 2H2O

Hidrogén oxidálódik, Oxigén redukálódik.


Az elemi oxigén illetve hidrogén gáz oxidációs száma 0. A reakció során a hidrogén atomok oxidációs száma eggyel nőtt +1 lett, miközben az oxigéné -2. Mivel a keletkezett vízmolekulában két hidrogén és egy oxigén alkot vegyületet, az oxidációs számok összege nulla.

A vegyületekben az Oxigén oxidációs száma mindig -2 a Hidrogéné +1.

2011. máj. 25. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Az első választ nem értem pontosan.


Redoxi reakció során az egyik fél redukálódik (elektront vesz fel) a másik pedig oxidálódik (elektront ad le), innen a neve is.


pl.: nátriumot klórgázban "égetünk"

2Na + Cl2 --> 2Na+ + 2 Cl-

vagy máshogy írva:

2Na + Cl2 --> 2NaCl

itt a Na lead elektront, és Na+ lesz. A klór felvesz (redukálódik) és Cl- lesz. Ők ionvegyületet alkotnak.


vagy, szén égése:


C + O2 --> CO2


Itt egy molekula képződött. Ki redukálódott, ki oxidálódott? Az alapján döntjük el, hogy merre felé poláris a kötés, illetve hányszoros. A CO2 Így néz ki:

O=C=O

Az oxigén elektronegativitása nagyobb (erősebben vonzza az elektronokat), ezért felé polárisak a kötések. Ő az aki redukálódott, a szén pedig oxidálódott.


Sav-bázis reakció során H+ ion átmenete történik. Sav az aki leadja, bázis az, aki felveszi.


pl.:


HCl + NH3 --> Cl- + NH4+

itt a sósav (HCl) elvesztett egy H+ iont, ami az ammóniánál (NH3) kötött ki. A keletkezett terméket sónak nevezzük.


Ilyenkor gyakran víz keletkezik.

NaOH + HCl --> NaCl + H2O


Ha csak úgy kapsz egy egyenletet, akkor nézd meg, szerepel-e benne H. Ha nem, akkor redox. Ha igen, attól még nem biztos h sav-bázis

nem is tudom... kérdezz, ha még kíváncsi vagy :)


egy vegyészhallgató

2011. máj. 26. 07:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
a sav bázis általában (sőt...) proton átmenettel jár nem?
2011. máj. 26. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Igen, mindig proton-átmenettel jár (a Brönsted-elmélet szerint).


A H+ ion tulajdonképpen csak egy szál proton, hiszen a H-atom magja csak egy proton, az elektronját meg elhagyta. Ezt még tényleg leírhattam volna, mert mindig protonként emlegetik a hidrogéniont.

2011. máj. 27. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!