Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A viz köztudottan ha megfagy...

Disconation28 kérdése:

A viz köztudottan ha megfagy tágul, és ha zárt edénybe van, azt szétrepeszti. De mi van ha az edény nagyon erős, például mint egy páncélszekrény és a hideg is nagy? Nem fagyik be, vagy szétrepeszt bármit?

Figyelt kérdés
2011. jún. 9. 21:24
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
100%
Bármit szétrepeszt, a víz összenyomhatatlan ahogy a többi folyadék is.
2011. jún. 9. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
100%
Érdekes a kérdés. A páncélszekrényt úgy gondolom, hogy zártat gondolsz, mivel ha nyitott lenne, akkor a víz egyszerűen felül "kijönne" belőle megfagyva persze. Ha zárt akkor azért érdekes, mert bár megfagyna benne, de ha annyira erős edényről beszélünk, akkor is elég vastag falú kéne, hogy tartson. Na most, szerintem, a páncéledény előbb szétfagyna, mintsem hogy a víznek kelljen azt széttörni. Ugyanis ahhoz már akkora hideg kéne, ami szétfagyasztja az edényt simán. Persze ez csak szerintem van így, ki kéne próbálni egy kísérlettel.
2011. jún. 9. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
100%
Ha feltételezünk egy "szétrepeszthetetlen" páncélszekrényt, szerintem a víz/jég nem tudna egy bizonyos hőmérsékletnél lejjebb hűlni, mert ahogy tágulna, az edény/páncélszekrény fala nyomja a víz/jég felületét, tehát mechanikai munkát végez rajta, amivel a hőmérsékletét állandó szinten tartaná.
2011. jún. 9. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
100%

Ha jól emlékszem (és egyáltalán nem vagyok benne biztos, unalmas időmben majd utánanézek :) ) akkor a víz fagyáskor cm^2 talán 1-2 tonna nyomást fejt ki (de mondom, lehet baromság).


Ami ennek ellenáll, akkor egyszerűen a jég lesz "sűrűbb", közelebb rendeződnek rácsba a molekulák.

2011. jún. 9. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 A kérdező kommentje:
szerintem a jég nem lesz,,sűrűbb''
2011. jún. 9. 21:52
 6/18 anonim ***** válasza:
100%
A víz meg tud fagyni akár amorf formában is. Nem kell a vizet félteni, meg fog az akkor is fagyni, ha közben a térfogatát nem fogja tudni növelni, csak más lesz a keletkező jég belső szerkezete.
2011. jún. 9. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
95%

Nos én úgy közelítem meg, hogy tekintsünk egy deformációra képtelen tartályt, töltsük meg vízzel, majd hűtsük le 0-fok alá.

Amikor elérjük a 0 fokot, elemi kristályok jelennek meg, a víz elkezd fagyni, csakhogy ez térfogat-növekedést vált ki, ami nyomást fejt ki a tartályra, ami viszont mivel nem deformálódik nyomás alá helyezi az "olvadékot".

Ebből következően a víz fagyáspontja leesik, vagyis nem történik meg további kristályosodás.

(a víznek nyomás hatására olvadáspontja leesik ellentétben a legtöbb anyaggal)


De ez csak fikció nem jártam utána. :S

2011. jún. 9. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:

Itt írnak érdekes dolgokat a víz fagyásával kapcsolatban:


[link]

2011. jún. 9. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:
100%

A víznek 14 szilárd állapota van:


[link]


Szóval de, a jég tud ám sűrűbb lenni.

2011. jún. 10. 06:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:

A víznek nem csak az a különlegessége, hogy fagyáskor tágul, hanem az un. fázisdiagramja is eltér a legtöbb anyagétól.


A legtöbb anyagot minél nagyobb nyomáson hűtjük, annál "hamarabb" szilárdul meg, tehát minél nagyobb a nyomás annál magasabb az olvadáspontja.


A víznél viszont fordított arányosság van.


Minél nagyobb a nyomás, annál kisebb(!) az olvadáspontja.


TEHÁT, ha a víz térfogata a hűléstől elkezd megnőni egy "szétfeszíthetetlen" tartályban akkor megnő a nyomás, csökken az olvadáspont, ergó a víz - hiába van 0 fok - nem fog megfagyni.


Hozzáteszem: Ez nem szakterületem, úgyhogy a tévedés jogát fenntartom. :)


víz: [link]


"általános" anyagok:

[link]

2011. jún. 10. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!