Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan keletkeznek a riboszómá...

Ozmium42 kérdése:

Hogyan keletkeznek a riboszómák a nucleolusban? Mi a riboszóma?

Figyelt kérdés
Eddig azt hittem, hogy tudom, de most összezavarodtam. Az akrocentrikus kromoszómák végén vannak az rRNS-ek génjei. A génről rögtön rRNS képződik, vagy... na itt a gond, mert elvileg a DNS-ről mRNS fűződik le, és ez kerül a riboszómákra, aminek az rRNS már a része, és ott fehérje polimerizálódik. De ugyanakkor a riboszóma főleg fehérjekomplex. Vagy nem? Szóval ha mRNS fűződik le a DNS-ről, akkor hogyan lesz belőle rRNS, ha pedig eleve rRNS fűződik le, akkor honnan a riboszóma fehérje része, ha egyáltalán van neki? Ez elég bonyolult kérdés, nem csoda, hogy összezavarodtam. Fontos részlet, hogy a nucleolusban (magvacska) vagyunk!
2011. jún. 15. 18:56
 1/5 A kérdező kommentje:
Azt már látom, hogy a riboszómáknak fehérje része is van, most már csak azt kellene tudni, hogyan van-e riboszóma a magvacskában, és ha van, akkor honnan kerül oda?
2011. jún. 15. 18:58
 2/5 A kérdező kommentje:
Az is megvan, hogy riboszóma alegységek is vannak a nucleolusban. De hogyan kerülnek oda, illetve miről transzlálódnak?
2011. jún. 15. 19:01
 3/5 anonim ***** válasza:

A riboszóma részben fehérjékből, részben RNS-ekből áll, ezek az rRNS-ek, több is van belőlük. A fehérje úgy képződik, hogy a megfelelő génről mRNS képződik, majd egy már kész (másik) riboszómán transzlálódik fehérjévé. Az RNS rész úgy képződik, hogy a megfelelő génről már eleve rRNS képződik, erről természetesen semmi nem transzlálódik, RNS formában épül be a riboszómába.

A riboszóma komponenseit több gén kódolja. Gén nem csak fehérjét kódolhat, hanem RNS-t is, így nem ellentmondás a dolog.

Egyébként nem kizárólag a nucleoulsban vagyunk, hanem szerte a sejtben.


És a lefűződést ne használd ilyen formában. Az RNS átíródik a DNS-ről, nem lefűződik róla.

2011. jún. 16. 00:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

"És a lefűződést ne használd ilyen formában. Az RNS átíródik a DNS-ről, nem lefűződik róla."


Az átíródó RNS lefűződik, tök mindegy a kérdés a szempontjából. Az, hogy a nucleolusban vagyunk, kikötés volt, mert egészen mások ott a körülmények, pl. nincsenek riboszómák, csak alegységek, amik - ha jól tudom - a sejtmagból kilépve egyesülnek működőképes riboszómává. Ez némileg keresztülhúzza, amit írsz. De amúgy nem tudom hol állnak össze, ez a baj. Feltehetően nem egészben mennek át a maghártyán. Van-e működő riboszóma a nucleolusban, illetve akár az egész sejtmagban, ez itt a kérdés!

2011. jún. 16. 01:21
 5/5 anonim ***** válasza:

A fehérjekomponensek a citoplazmában képződnek és bejutnak a sejtmagba. Az rRNS-ek a sejtmagban képződnek, mégpedig a nucleolus-ban. A nucleouls nem más, mint egy nagy fehérje és RNS komplexekből álló struktúra a DNS azon részei körül, amik az rRNS géneket tartalmazzák. Ebben a részben szerelődik a riboszóma, éppen ezért ez a rész riboszóma alkatrészeket és félkész riboszómákat tartalmaz. A riboszóma a sejtmagon kívül áll össze működő egésszé. Azok a gének, amik a riboszómális fehérjéket kódolják, nem részei a nucleolusnak, a sejtmag más részein vannak. Éppen ezért írtam, hogy a sejt több részén vagyunk: a fehérjék a magban készülő RNS-ről a plazmában képződnek, bemennek a magba, ott is a nucleolusba, hiába teszel bármilyen kikötést. A valóság nem felel meg a kikötéseidnek. Az rRNS a nucleolusban készül, egyesül a máshonnan odaérkező fehérjékkel és félkész riboszómaként (pontosabban kész riboszóma alegységként) elhagyja a magot. A nucleolus az egész folyamatnak tehát egy adott részéért felel, egy egészen specifikus részéért, de nem az egész folyamatért.

És a riboszóma darabok át tudnak menni a mag membránján, amin egészen nagy pórusok vannak.


Ha van is működő riboszóma a sejtmagban (nem tudok róla), az biztosan nem elég a riboszómális fehérjék készítéséhez. Az ugye világos, hogy a riboszóma egy halom faktor hatására egyesül az mRNS körül, és a sejtmagban hiányoznak ezek a faktorok.


Nem tudom ezek közül mi húzza keresztül azt amit írtam. Olvasd el még egyszer, kicsit figyelmesebben.


A szakszavak használatáról meg annyit, hogy azokat úgy kell használni, ahogy a szaknyelv használja őket. Ha olyan okos vagy, hogy kioktatsz, akkor ne tégy fel olyan kérdést, amiből kiderül, hogy mekkora zavarok vannak a fejedben, de ha már kérdezel, akkor fogadd el a választ a kiegészítésekkel és a javításokkal együtt. A lefűződés az egyszerűen nem azt jelenti amire te gondolsz, illetve ahogy használod. Nem tudom honnan szeded. Az RNS leválik a DNS-ről, de nem lefűződik róla.


Ha nem fogadod el amit írok, akkor viszont nézz utána magad.


(Egy biológus.)

2011. jún. 16. 02:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!