Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért ennyi az oxidációs szám...

Miért ennyi az oxidációs szám a vegyületekben?

Figyelt kérdés

Két vegyületről van szó:

Az egyikben a kén oxidációs számát kell kiszámolni(6 a megoldás csak azt nem tudom miért) -> CrSO4


a másikban a klór oxidációs száma a kérdés (7 a megoldás, szintén nem értem) -> Cu(ClO4)2


előre is köszönöm, ha valaki veszi a fáradtságot :)


2011. jún. 26. 15:18
 1/3 A kérdező kommentje:
azt még hozzáteszem, hogy a króm oxidációs számát nem tudjuk a meghatározáskor
2011. jún. 26. 15:19
 2/3 Silber ***** válasza:

CrSO4

Kétfelé bonthatjuk.

Cr, és SO4-ionra. SO4-ionnak a töltése minden körülmények között 2-, az oxigénnek pedig a peroxidokat, szuperoxidokat, és az F2O-val képzett vegyületet leszámítva mindíg -2. Tehát -2=x+4*(-2)

-2=x-8

x=+6

Tehát a kén oxidációs száma +6 minden szulfátion esetén.

Molekula definíciószerűen csakis elektromosan töltetlen lehet, tehát az oxidációs számok összege 0. Ekkor:

0=y-2, ahol y a króm oxidációs száma, -2 pedig a szulfátioné.

y=2, tehát a króm oxidációs száma +2 ezesetben.


Cu(ClO4)2

KétFAJTA ionra bonthatjuk.

Réz, és perklorátion. A perklorátok nem használatosak gyakran az általános- és középiskolai órákon, ezért keresünk egy példát hogy kiderítsük az anion töltését. Tökéletes erre a célra a KClO4, kálium-perklorát.

K mindíg +1, oxigén általában -2. Behelyettesítve:

0=1+x+4*(-2), ahol x a klór oxidáció száma.

0=1+x-8

x=7

Tehát a perklorátionban a klór oxidációs száma +7. Nézzük meg az eredeti molekulánkat:

0=y+2*(7+4*[-2])

0=y+2*(7-8)

0=y+2*(-1)

0=y-2

y=+2

Tehát a réz oxidációs száma a réz-perklorát molekulában +2.

2011. jún. 26. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
jajj már értem...nagyon szépen köszönöm, sokat segítettél :)
2011. jún. 26. 20:28

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!