Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Létre lehetne-e hozni egy...

Létre lehetne-e hozni egy evolúciót helyesen szimuláló programot? Esetleg létezik-e már ilyen?

Figyelt kérdés

Az evolúcióelméletben enyhén szólva kételkedek, azonban egy ilyen program jelentősen elgondolkoztatna, később akár meg is győzne az evolúcióelmélet helyességéről. Az ID elmélete szerint információelméleti okokból zárható ki az evolúció, és valószínűsíthető egy Tervező, aki megalkotta az élővilágot.

Az alábbi kérdés utolsó hsz.-eiben ezt a témát kezdtük boncolgatni, de jobbnak láttam új kérdést nyitni a témának:

http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomanyo..


Ha egy számítógépes program szintjén, ahol az evolúció elvei mentén jönnek létre új struktúrák, meg lehetne ezt valósítani, akkor elvi akadálya már nem lenne az evolúciónak, kérdés, hogy van-e ilyen program, illetve lehet-e készíteni. Csalni nem lehet, azaz nem lehet semmiféle értelmes szervvel összehasonlítást végezni, információt adagolni a rendszerbe, stb. Egész egyszerűen hozzanak létre evolúciót számítógépen pusztán a mutáció és szelekció mechanizmusát felhasználva. Hiszem ha látom.


2011. jún. 29. 01:22
1 2 3 4 5 6 7
 1/69 anonim ***** válasza:
9%

Nincs ilyen program.


Minden valószínűség szerint lehetne ilyet írni, csak hát annyi erőforrást igényelne (mind az elkészítése, mind az üzemeltetése), aminek a töredékét sem áldozná a tudós társadalom az ID-sek meggyőzésére. Jól elvannak ők magukba is, az erőforrást meg lehet értelmes dolgokra fordítani.

2011. jún. 29. 01:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/69 A kérdező kommentje:
Nincs ilyen program? Nincs rá erőforrás? Szerinted ez helyénvaló? Hogy hihetne bárki egy olyan elméletnek, ahol csak hasra ütve összehasonlítgatják a fajokat anatómiailag és molekulárisan, és ráfogják, hogy ezek közeli rokonok, miközben lehet hogy azonos volt a tervezőjük? Hogyan fogadhatna el bárki is egy olyan mechanizmust, amelyet nem hogy a valóságban, de még szimuláció szintjén se látott senki?
2011. jún. 29. 01:41
 3/69 anonim ***** válasza:

Te gondolom ugyan az a csávó vagy aki a linkelt kérdésben értetlenkedik - holott süt róla, hogy gimnáziumi szintű biológiánál komplikáltabbat még sosem látott...


Tudom, hogy ez egyáltalán nem fog meggyőzni, de nem hasraütésszerűen hasonlítgatnak össze a biológusok sem mintákat.


Mellesleg had kérdezzem már meg a "tervező" létére a nagy büdös semmin kívül milyen bizonyíték van? Mert az evolúcióra legalább egy egész helytálló elmélet akad. A híres tervezőnek meg annyi alapja van, mint Uri Geller csodatételeinek...

2011. jún. 29. 01:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/69 A kérdező kommentje:

A linkelt kérdés kérdezője vagyok szintén, azonban nem értetlenkedtem, hanem egész egyszerűen nem tudtak válaszolni az ottani biológus, evolucionista agyúak sem a kérdéseimre, annak ellenére, hogy vélhetőleg nekik több van gógyiukban az én gimnáziumi szintemhez képest.


Az értetlen te vagy, mert világosan leírtam mi a Tervezőre a bizonyíték: a jelentéssel bíró algoritmikusan nem egyszerűsíthető komplexitás jelenléte.


Egyetlen érved ellenem, hogy nem vagyok biológus, nincs végzettségem. No igen, de valami miatt mégsem születnek válaszok az én oly egyszerű gimnáziumi kérdéseimre. Sárdobálni, vagdalkozni nagyon egyszerű, de ha egy kicsit is magyarázni kéne egy laikus számára, na az már nem megy. Most is ezt teszed: vagdalkozol, ahelyett, hogy beismernéd, képtelenek a tudósok akár csak egy ilyen programot létrehozni, ugyanis információelméleti okokból teljes képtelenség.


Béke veled agytröszt.

2011. jún. 29. 02:09
 5/69 anonim ***** válasza:
Van már ilyen hardver + szoftver páros, a projekt müködik évmilliárdok óta, Földnek hivják.
2011. jún. 29. 02:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/69 A kérdező kommentje:
Ja, és ezt meg is mutatta neked valaki? Vagy csak úgy elhitted, mert jó sztorinak tűnt?
2011. jún. 29. 02:15
 7/69 anonim ***** válasza:

létezik az evolúció mintájára működő algoritmus, amit leginkább optimalizálásra használnak, de lehet életszimulátorokat is csinálni vele.


genetikus algoritmus a neve, youtubeon mindenfélét lehet találni róla.


Nagyon király dolog, mert jó átmenetet nyújt a véletlenszerűen és a szisztematikusan kereső programok között. Az előbbi túl kicsi eséllyel talál jó megoldást, az utóbbi pedig túl sok időt igényel, de egy idő után rátalál a jó megoldásra. A genetikus algoritmus, és a hozzá hasonló algoritmusok meg egész jó megoldásokat találnak, viszonylag gyorsan. (Megoldás alatt azt értem hogy pl egy "faj", ami jól passzol a környezetébe)


ha életszimulátort csinál belőle az ember, akkor kiderül hogy működik az evolúciós elmélet valamilyen szinten, sőt, jó beállítások mellett meglepően jól, viszont azért megvannak a határai. Az "igazi" életet szimulálni nagyon bonyolult, egyszerű élőlényeknél azért mert hatalmas populáció van rl, bonyolult élőlényeknél pl gerinceseknél meg azért mert hatalmas a génkészletük.


De szerintem nagyon nem érdemes veszekedni azon hogy most van-e evolúció vagy nincs, szépen halad előre a tudomány, aztán majd az idő megmondja hogy kinek volt igaza. vagy nem :)

2011. jún. 29. 02:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/69 A kérdező kommentje:
Na, az első értelmes válasz! Köszönöm. :)
2011. jún. 29. 07:22
 9/69 anonim ***** válasza:

"információelméleti okokból zárható ki az evolúció" ezt részleteznéd?


"Tervezőre a bizonyíték: a jelentéssel bíró algoritmikusan nem egyszerűsíthető komplexitás jelenléte" Ez mit jelent? Szerintem valami nincs rendben a mondattal...


Egyébként léteznek evolúciós algoritmusok. Ezek olyan számítógépes problémamegoldó rendszerek, amelyek az evolúció mechanizmusára épülnek. Erre jó példa a genetikus algoritmus.

2011. jún. 29. 07:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/69 hollófernyiges ***** válasza:
Programot vagy modellt lehet csinálni akármilyet. Olyat is ami modellezi az evolúciót, meg olyat is ami cáfolja, minden a belső feltételektől meg a bevitt adatoktól függ. Garbage in, garbage out, ahogy az egyszeri programozó mondta.
2011. jún. 29. 07:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!