Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Szerves kémia-példa?

Szerves kémia-példa?

Figyelt kérdés

Egy CxHyO összetételű vegyület mintáját kétszeres térfogatú, azonos állapotú oxigénben elégettük. Az égésterméket KOH-oldaton átbuborékoltatva,25°C-ra és standard nyomásra beállítva a maradék gáz anyagmennyisége megegyezik a kiindulási CxHxO mintáéval.


Mi a vegyület összegképlete és neve? Mire használják?



Nekem a formaldehid és az etanol jött ki, de szerintem az etanol nem jó megoldás. Vagy tán egyik sem az?


Levezetést is kérnék, ha lehet! Köszönöm!!


2011. júl. 12. 18:47
 1/6 anonim ***** válasza:

„Egy CxHyO összetételű vegyület mintáját kétszeres térfogatú, azonos állapotú oxigénben elégettük.“


Mit jelent ez?


Ez azt jelenti, hogy a vegyületünk gáz halmazállapotú, mert folyadékot nem tudnánk elégetni

kétszeres térfogatú oxigénben, mert ez kevés lenne hozzá.


„Az égésterméket KOH-oldaton átbuborékoltatva, 25°C-ra és standard nyomásra beállítva a maradék gáz anyagmennyisége megegyezik a kiindulási CxHxO mintáéval.“


Mi van itt leírva?


Az, hogy az elégetésnél képződő CO₂ és H₂O el van nyeletve és ami marad az kizárólag a maradék, fel nem használt oxigén, mert más égéstermék nem keletkezik csak CO₂ és H₂O.

Továbbá, az ideális gázokra vonatkozó gáztörvény szerint azonos mólmennyiségű gázoknak azonos a térfogatuk, ami azt jelenti, hogy a vegyületünkből 1 mól reagált 1 mól oxigénnel, mert a vele azonos térfogatú oxigént használt el az elégetéskor.


Tehát:


CxHyO + O₂ → CO₂ + H₂O


Az így leírt egyenletből látjuk, hogy csak egy molekula CO₂ és egy molekula H₂O keletkezhetett csak, vagyis:


x = 1, y = 2


Tehát a keresett vegyület a: CH₂O, vagyis a formaldehid (formalin)

2011. júl. 12. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm!
2011. júl. 12. 20:56
 3/6 A kérdező kommentje:

Én így kezdtem neki:


[link]


Ugye, így , hogy kihoztam x és y-t el lehetne kezdeni kvázi "tippelgetni", hogy milyen számok hoznak ki egymással vélhetőleg helyes végeredményt.


De nem igazán jön ki a megoldás. Hol lehet a hiba?

(Ha nem veszem figyelembe az előjelváltást amikor a 2-ből kivonom a törtet, akkor szépen kijön y-ra kettő, ha x helyére egyet helyettesítek.

2011. júl. 13. 02:31
 4/6 anonim ***** válasza:

Az igazat megvallva, az egészből nem értek az égvilágon semmit. Nem tudom követni a gondolat meneted. Én nem matematikáztam (úgy látszik megzavart az "x", "y" és gondoltad, ide biztos "kemény" matematika fog most kelleni).

Én egyszerűen a kémiai oldaláról közelítettem a feladatot meg és a matekot a végére hagytam (nem is kellet belőle sok).

2011. júl. 13. 02:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Tudom, hogy túlbonyolítás, de szeretnék a hibára rájönni.


Szóval ugye felírtam az égés általános egyenletét az adott összetételű anyagra.


A táblázatba anyagmennyiségeket tüntettem fel (kétségtelen ezt nem írtam oda). Mivel nem volt megadva, hogy mennyi kiindulási anyagom volt, az egyszerűség kedvéért 1 mólból indultam ki. Ehhez nyilván 2 mólnyi oxigén kell majd, hiszen a feladat szövege szerint kétszeres térfogat szükséges.

Átalakulás: tudjuk, hogy az összes anyag elég. Tudjuk, hogy csak oxigén marad a KOH után. Az egyenletből látjuk, hogy 1 mól adott összetételű vegyülethez mennyi oxigén kell. E mennyiségű oxigén fogy tehát a 2 mólból az égés során.

Tehát: a maradék gáz anyagmennyisége a bekeretezett különbség, ami (a feladat szövege szerint) egyenlő a kiindulási anyag anyagmennyiségével, esetünkben 1-el.


Az egyenletet rendezve, kifejezve x-et és y-t, ha x helyére egész számokat helyettesítünk, akkor elvileg y-ra ki fog jönni helyes, releváns érték. De, ha kipróbálod, nem épp tökéletes. Csak nem tudok rájönni, hogy hol hibázok...

2011. júl. 13. 13:40
 6/6 anonim ***** válasza:

Induljunk ki ebből:


2 – (4x + y – 2)/4 = 1 / +(4x + y – 2)/4


2 = 1 + (4x + y – 2)/4 /–1


1 = (4x + y – 2)/4 /*4


4 = 4x + y – 2 / +2


6 = 4x + y, ebből:


x = (6 – y)/4 = 1,5 – y/4


y = 6 – 4x


Te ezt így számoltad:


4 = 4x + y – 2 / –2


2 = 4x + y, és itt volt a hiba, mert úgy számoltál, hogy –2 –2 = 0 (4 a helyes, nem a 0) és ebből jött ki:


x = (2 – y)/4 = 0,5 – y/4


y = 2 – 4x


A helyes eredmény y = 2, x = 1, vagyis: 6 = 4*1 + 2 = 6

2011. júl. 13. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!