Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan vezethető le az alábbi...

Hogyan vezethető le az alábbi reakcióegyenlet? Hogyan mondanád el, mi történik itt?

Figyelt kérdés

Cu + 4 HNO3 --> Cu(NO3)2 + 2 NO2 + 2 H2O


Ez a réz reakciója salétromsavval, elnézést, h nincs alsóindex. Ami érdekel: mi történik a folyamatban, hogyan érvényesül a tömeg- és atomszámmegmaradás?


2011. júl. 15. 11:25
 1/5 anonim ***** válasza:
0%

A réz itt úgy viselkedik, mint egy lúg, közmbösíti a salétromsav savas kémhatását, csak nem víz, hanem hidrogén keletkezik.

Na és ezért nem értem ezt az egyenletet, mert szerintem ez egyszerűen:


Cu + 2 HNO3 = Cu(NO3)2 + H2 , nem így van?


Ha nem, elnézést, mert akkor én ezt a fajta egyenletet nem ismertem.

2011. júl. 15. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

figyelj az egyenlet jó, könyvből való, csak érdekel, hogy kell levezetni.

ez a réz oldása nitrogén-dioxid és víz képződése mellett salétromsavban ugyebár, és mint tudjuk a hno3 oxidálószer, tehát ez redoxi-reakció kell legyen.


atomszámok stimmelnek, rendezése ami hasznos lenne, ha összeállna a fejemben.

2011. júl. 15. 12:12
 3/5 NoodIy ***** válasza:
100%

Cu + 4 H+ + 4 NO3- = Cu2+ + 2 NO3- + 2 NO2 + 2 H2O


Fontos megjegyezni, hogy ez csak tömény salétromsavra igaz! /híg salétromsavnál NO keletkezik (NO2 helyett), és 3 Cu 8 HNO3 lesz az egyenlet bal oldala/


Láthatod hogy a Cu oxidációs száma 0-ról +2re változik. Az NO3- ionban a a nitrogén oxidációs száma változik +5 ről +4 re. azaz egyet változik, a réz pedig kettőt. szóval 2 NO3- nak kell oxidálni az 1 rezet. Tehát a jobb oldalon a 2 NO2 adott. A Cu NO3-al Cu(NO3)2 vegyületet ad. EZ fix, mindig igy van, tehátz adott hogy kell még két NO3 ion. Így összesen négy kell, ami azt jelenti 4 mol salétromsav kell. A 4 salétromsavból származó négy hidrogén pedig adja a vizet. A végén leellenőrzöd oxigénre, és kész.

2011. júl. 15. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
kössz:)
2011. júl. 15. 13:32
 5/5 A kérdező kommentje:
most esett ám le csak, úgyhogy most még egyszer megköszönöm :D
2011. júl. 15. 13:45

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!